• Šobrīd

  weather img

  Rīga +14°C Daļēji apmācies, Z/ZR vējš, 4.63 m/s

  Hortenzijām laiks pie friziera! 3 veidošanas varianti

  Košumkrūmi
  Anija Pelūde
  Anija Pelūde
  20. marts
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Pixabay
  Lai skarainajai hortenzijai (Hydrangea paniculata) būtu lieli, skaisti ziedi, tā jāapgriež agri pavasarī, pirms sarosījušies pumpuri. Pieredzē dalās skujkoku un hortenziju audzēšanas entuziaste Irēna Rožkalna.

  Hortenzijas jāapgriež martā, aprīļa sākumā. Jo agrāk apgriež, jo ātrāk pēc tam hortenzijas ziedēs. Ja gribi, lai hortenzijas uzzied pakāpeniski cita pēc citas, tās vari speciāli griezt ik pēc nedēļas. Jo vēlāk apgriež, jo vēlāk zied.

  Vispār hortenzijas var apgriezt dažādos veidos. Izvēle atkarīga no mērķa, ko grib sasniegt, un no gaumes. Tā kā mans piemājas dārziņš ir mazs, centos hortenzijas veidot uz viena garāka sumbra, lai apakšā varu kaut ko vēl sastādīt. Otrā dārzā, kas laukos, atstāju hortenzijas augam krūmos kā milzīgas gubas, jo tādas pa gabalu izskatās labāk nekā kociņš. 

  Gan skarainā hortenzija, gan kokveida hortenzija ziedus veido uz kārtējā gada dzinumiem.

  1. variants. Koks

  Hortenzijai patīk laba zeme – skāba kūdra sajaukta ar kompostu un kūtsmēsliem. Ja šādi ielabo stādāmbedri, pirmo gadu vienkārši jāgaida, lai hortenzija aug. Var izgriezt sīkus, krusteniskus zariņus, jo pats svarīgākais, lai sākumā hortenzija izdzen spēcīgus dzinumus. Hortenzijām patīk piebarošana ar organisko mēslojumu, it sevišķi ar nātru vircas šķīdumu vai ar kūtsmēsliem, kurus atšķaida ar ūdeni, – tad pa gadu var izaugt pat pusotra metra gari dzinumi.

  • Nākamajā pavasarī skaties, kuru dzinumu atstāt, kuru nogriezt. Pamatprincips: jāatstāj viens visspēcīgākais, kas veidos hortenzijas stumbru. Tas jāatstāj pēc iespējas garāks. Vajadzēs pielikt stabilu balstu.
  • Trešajā gadā šim vienam spēcīgajam dzinumam neļauj no apakšas zaroties. Maijā, tiklīdz parādās jaunie dzinumi, tos nolauz, bet augšā uz garā, spēcīgā stumbra atstāj 3–4 dzinumus, kas tajā gadā var arī ziedēt. Patiesībā hortenziju kociņš ir jau izveidots. Turpmākajos gados pavasarī tā augšdaļā veic veidojošo apgriešanu.

  2. variants. Lielā guba

  Pirmais gads

  Tu tikko iestādīji hortenziju… Tai ir daži gari zari. Nogriez tos, atstājot aptuveni 20–25 cm augstumā no zemes. Rezultātā veidosies pirmais kuplums. Ja nogriezīsi augstāk, apakšā būs pliki zari.

  Otrais gads

  Hortenzija ir paguvusi sakuplot.

  • Krusteniskos, vājos un nolīkušos dzinumus izgriez, lai nenoņem hortenzijas krūmam spēku. 
  • Spēcīgos zarus saīsini par 1/3 vai 2/3, lai virs iepriekšējā gada griezuma paliek 2 pumpuru pāri, no kuriem izaugs četri dzinumi, lapas un ziedi. Tā krūms katru gadu kļūs arvien lielāks, augstāks. Jo spēcīgāk apgriež, jo spēcīgāki būs dzinumi un lielākas ziedkopas tie veidos.

  Trešais un ceturtais gads

  Atkārto krūma formas veidošanu – princips tas pats, kas otrajā gadā. 
  Vēlāk, ja šķirne spēj noturēt smagās ziedkopas, turpini hortenzijas spēcīgi apgriezt. Ja šķirne nespēj noturēt lielās ziedkopas, turpmāk apgriez mēreni, tad ziedi būs mazāki. 

  3. variants. Pakāpeniskais griezums

  Skarainā hortenzija ziedēs arī tad, ja vispār netiks apgriezta, taču ziedi būs mazāki un plauks agrāk. Vari darīt pat tā – priekšpusē daļu dzinumu atstāt neapgrieztus. Tie sāks ziedēt pirmie, pēc kādas nedēļas tiem pievienosies lielie, kas izveidojušies uz apgrieztajiem dzinumiem.

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  Auto

  Vairāk

  Astes

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Santa+