• Šobrīd

  weather img

  Rīga +4°C Mākoņains, D vējš, 1.54 m/s

  IZPROT TAVAS SĀPES

  Gatavojies – drīz jāsēj!

  Praktiski padomi
  Mārīte Gailīte
  25. februāris, 2022
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: shutterstock
  Tieši tagad ir laiks pāršķirot esošos podiņu krājumus, lai saprastu, vai jānopērk vēl, kādi un cik daudz. Sagādā īstos konteinerus dēstu audzēšanai!

  Pagājuši laiki, kad dēstu audzēšanai izmantoja piena un sulu pakas, jogurta trauciņus vai plastmasas glāzes. Tagad veikalos pieejams ļoti plašs dažādu podiņu, kasešu un citu konteineru klāsts speciāli dēstiem. Tāpat daudziem podiņi sarodas paši – ik pavasari pēc viengadīgo puķu dēstu iegādes.

  Par podiņiem

  Tu jau zini – podiņi mēdz būt kantaini un apaļi, no plānākas vai biezākas plastmasas, melni vai krāsaini. Apaļo podiņu lielumu nosaka pēc lielākā diametra, kantaino – pēc malas garuma. Protams, 10 cm apaļā podiņa tilpums būs nedaudz mazāks par 10 cm kantainā podiņa tilpumu, bet tā nav liela bēda, jo visiem dēstiem optimālais substrāta apjoms vienmēr svārstās noteiktās robežās.

  Par kasetēm

  Pašas mazākās kasetes, ko piedāvā amatieriem, sastāv no 6 līdz 12 ligzdām. Protams, jo lielāks ligzdu skaits, jo mazāks vienas ligzdas tilpums. Pēc formas ligzdas mēdz būt apaļas un kantainas – kvadrāts vai taisnstūris. Iekšējās sieniņas var būt gludas vai rievotas. Rievas palielina visas konstrukcijas izturību un novērš ligzdas saspiešanos.

  Izvēloties kasetes lielveikalā, vērts pievērst uzmanību materiālam, no kura tās izgatavotas. Mēdz gadīties, ka plastmasai piemīt izteikta ķīmiska smaka. Tas rada šaubas, vai šī plastmasa nesatur kādas toksiskas vielas, kas varētu traucēt dēstu augšanu.

  Labai kasetei jābūt pietiekami stingrai, bez smaržas un ar lielām drenāžas atverēm katras ligzdas pamatnē.

  Pārdošanā mēdz būt lētas Ķīnā ražotas kasetes, kurām drenāžas atveres vietā ir pavisam mazs caurums. Ja gadījies tādas nopirkt, vēlams pirms lietošanas ar manikīra šķērēm caurumus izgriezt lielākus – vismaz 1,5 cm diametrā.

  Profesionālie dēstu audzētāji mēdz izmantot arī noplēšamas kasetes puķu vai garšaugu dēstu audzēšanai. Pirms pārdošanas no šādas kasetes var noplēst podiņus pa vienam vai pa vairākiem (4, 6, 10) kopā. Amatieru krājumos šādas kasetes nonāk jau sadalītā veidā.

  Par kopējo un atšķirīgo

  Labām kasetēm un arī podiem pamatne ir profilēta, ar izciļņiem, kas nodrošina vismaz 0,5–1 cm lielu spraugu starp drenāžas caurumu un virsmu (palodzi, grīdu), uz kuras podi vai kasetes novietoti. Ja caurumi spiežas klāt līdzenai virsmai, tā traucē liekā ūdens iztecēšanu.

   Meklē podiņus ar tādiem izcilnīšiem.

  Lai novērstu peļķes uz palodzes un istabas grīdas, laikus jāiegādājas arī pietiekami lielas paplātes vai kastītes kasešu un podiņu izvietošanai. Svarīgi laikus pārliecināties, vai paplātes un kasešu vai podiņu izmēri ir samērīgi, lai nenāktos dažus podus novietot šķībi.

  Kasetes parasti izmanto dēstiem ar stāvām lapām, kuri aug garumā, bet ne platumā, piemēram, kāpostaugiem, salātiem, selerijām, sīpoliem utt.

  Gurķus, tomātus, paprikas un baklažānus labāk audzēt podos, lai būtu iespējams tos pēc laika retināt – pārvietot tālāk citu no cita, lai uzlabotu gaismas apstākļus un novērstu stīdzēšanu. Šo augu audzēšanā kasetes dažkārt izmanto tikai pašā sākumā, lai izaudzētu sējeņus.

  Par plastmasas kastītēm

  Tās paredzētas sējeņu audzēšanai pirms piķēšanas, bet amatieru vajadzībām parasti ir par lielu. Protams, šīs kastītes var izmantot arī piķēšanai un turpmākai dēstu audzēšanai, kā to darīja pirms 30 gadiem, bet prakse jau sen pierādījusi, ka kasetēs un podos izaug labāki dēsti.

  Par kūdras-celulozes podiņiem

  Biežāk tie ir kantaini bez drenāžas cauruma, pārdod vai nu kopā pa 24, 12, 6, vai pa vienam. Šādi podi mēdz būt divu izmēru: 8 cm un 4 cm. Kūdras-celulozes podiņi mēdz būt arī apaļi, dažādu lielumu. Lielākie der gurķiem, tomātiem, paprikām, bet mazākie citiem dārzeņiem un puķēm.

  Augus pēc tam dārzā vai siltumnīcā izstāda ar visu podu – mitrā augsnē tā sieniņas kļūst mīkstas, un saknes izaug tām cauri. Šādi podiņi jāpērk katru gadu no jauna.

   Šie netraumē dēstu saknes, jo stāda ar visu kūdras podiņu.

  Par kūdras tabletēm

  Mēdz būt dažādu diametru: 27, 36, 42 un 70 mm. Tās ražo no bagātinātas kūdras, tāpēc sākumā var laistīt ar tīru ūdeni. Mēdz būt arī tabletes, kuras iesaiņotas tīkliņā, lai vēlāk kūdra nesairtu. Šinī gadījumā dēstus stāda pastāvīgā vietā ar visu tīkliņu.

  Tabletes ir ērtas tiem, kuri grib izaudzēt tikai nedaudz augu un lieli substrāta apjomi nav vajadzīgi. Tāpat vecākiem cilvēkiem ir daudz vieglāk pārnest no veikala mājās sauju vieglu kūdras tablešu nekā 5–10 litrus dabīgi mitras kūdras vai zemes maisījuma.

  Jāņem vērā, ka barības elementu krājumi kūdras tabletēs nav lieli un ar tiem augiem parasti pietiek, līdz izveidojas pirmā vai otrā īstā lapa.

  Pēc tam dēsti jālaista ar šķidro komplekso mēslojumu, atšķaidot to ūdenī attiecīgā devā.

   Kūdras tabletes centrā ieliec sēkliņu un aplaisti.

  Ko ņemt vērā

  • Dēstu audzēšanai uz palodzes ērtāki ir kantainie podiņi, tos var racionālāk izvietot.
  • Melnie podiņi (un kasetes) gaismā straujāk iesilst nekā krāsainie, tāpēc arī substrāts tajos sasilst ātrāk un augu saknes labāk attīstās.
  • Podiņi (un kasetes) baltā krāsā iesilst visilgāk, toties visvairāk atstaro gaismu un nodrošina augiem gaišāku vidi, kas ir sevišķi svarīgi ziemas beigās un pavasara sākumā, kad dabiskas gaismas bieži pietrūkst.
  • Pārdošanā mēdz būt arī 5 cm podiņi ar spraugām sānos. Tos nepērc, tie paredzēti salātu un garšaugu audzēšanai hidroponikā.
  • Lai vienas sugas vai šķirnes dēsti augtu vienādi, tiem visiem jānodrošina vienāda lieluma un krāsas podi.
  • Jo mazāk podiņā substrāta, jo ātrāk tas iesilst un augi attīstās straujāk. Tāpēc ir vērts audzēt dēstus ar piķēšanu vai vispirms iesēt kasetēs un vēlāk pārpodot.

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  Auto

  Vairāk

  Astes

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Santa+