Kas patīk mājas svētībai?

Dārzs uz palodzes
Ingūna Gudrupa
4. februāris
Komentēt

Drukāt

Saglabāt

Foto: Ingūna Gudrupa
Gribu uzzināt, kā audzēt mājas svētību. Kādā augsnē un cik dziļi jāstāda, lai tā dzītu jaunas atvases? Cik bieži jālaista, kā jāmēslo? Cik bieži jāpārstāda? Kur var nopirkt stādus? Kādi ir tautas ticējumi par mājas svētību? Atbild Ingūna Gudrupa, Latvijas Universitātes Botāniskā dārza telpaugu kopšanas speciāliste.

Aspidistra ir sen zināms augs latviešu mājās. Mājas svētība ir tautas nosaukums. Literatūrā to var atrast pēc zinātniskā nosaukuma – dižā aspidistra (Aspidistra elatior). Senie tautas ticējumi saka vienu: ja mājas svētība saaugusi kupla un veselīga, mājās ir labvēlīga vide gan augam, gan mājiniekiem.

Vienmēr der paturēt prātā, ka telpās ar krāsns apkuri un koka logu rāmjiem mājas svētībai ir piemērotāks mikroklimats nekā modernajos mājokļos ar plastmasas logiem un apsildāmajām grīdām.

Aspidistras dzimtene ir Dienvidaustrumāzija, kur klimats ir maigāks nekā pie mums. To var audzēt gan vēsās telpās 10–16 grādu temperatūrā, gan siltākās. Dabā aspidistras aug koku paēnā, tāpēc tām nevajag ļoti daudz gaismas. Spilgtā saulē aspidistru lapas var izbalēt, kļūt dzeltenas. Bet neaizstum podu ar mājas svētību arī istabas tumšākajā kaktā, ja gribi, lai augam veidotos skaistas, tumši zaļas lapas! Arī lai ziedētu, tam nepieciešams labs apgaismojums. Aspidistras ziedus ir visai grūti pamanīt – jāpašķir auga leknās lapas, jo violetie ziediņi izvietoti uz sakneņu muguriņas pie pašas augsnes.  

Aspidistras laista mēreni, tās necieš lieku slapjumu. It īpaši saudzīgi tas jādara vēsās telpās – aplej tikai tad, kad augsnes virskārta apžūst.

Mājas svētība var ilgi augt vienā podā, kamēr tas pieaug pilns. Pārstādot augu, to var sadalīt vairākos ceros. Svarīgi, lai jaunajam augam būtu vismaz trīs lapas. Lai tas ātrāk sakuplotu, cerus labāk atdalīt lielākus.

Aspidistras stāda irdenā augsnē, ko gatavo no komposta, sijātas grants un neitralizētas, ar minerālvielām bagātinātas kūdras attiecībā 1:1:1. Var arī lietot veikalā nopērkamo substrātu telpaugiem, kam pievieno nedaudz mālainas augsnes un sijātu granti.

Mājas svētībai ir sekla, virspusēja sakņu sistēma, tāpēc augu nedrīkst stādīt dziļi. Stādi tā, lai sakneņu muguriņas nebūtu apbērtas ar augsni. Svaigi pārstādītu aspidistru nemēslo vismaz mēnesi.

Aspidistra ir pacietīgs augs, tomēr aktīvas augšanas sezonā no marta līdz septembrim der to 1–2 reizes mēnesī pamēslot ar komplekso, telpaugiem paredzēto mēslojumu.

Stādi nopērkami tirdzniecības centros, kur pārdod telpaugus, un botānisko dārzu stādu tirdziņos. Mājas svētība nav retums!

0 komentāri

Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

Pievienot komentāru

Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

Lasi citur

 

 

Privātā Dzīve

Vairāk

Receptes

Vairāk

Veselība

Vairāk

Ieva

Vairāk

AutoBild.lv

Vairāk

Māja un Dārzs

Vairāk

Mans Mazais

Vairāk

Astes

Vairāk

Klubs

Vairāk

Santa+