• Šobrīd

  weather img

  Rīga +15°C Daļēji apmācies, D/DA vējš, 4.63 m/s

  UZVARI CĪŅĀ AR BLAUGZNĀM

  Jūnija darbi augļu koku un ogu dārzā

  Darbu kalendārs
  Ilze Grāvīte
  21. maijs, 2020
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Pixabay
  Jūnijs – viens no darbīgākajiem vasaras mēnešiem. Laiks, kad mēslot, veidot un aizsargāt jau paaugušos augus. Jūnijā ienāk arī pirmās zemenes, saldās avenes un ķirši.
  • Sācies ļoti atbildīgais augļu un ogu veidošanās laiks. Šajā brīdī dabā viss notiek ļoti strauji un aktīvi. Ja augiem būs pietiekms mitrums, barības vielas, kopšana, ražas veidošanās noritēs veiksmīgi.
  • Pavasarī stādītos augus, lai tiem veidotos labi attīstīta sakņu sistēma, vajadzētu laistīt – ja lietus nav bijis vai lijis maz.
  • Ja jūnija vidū augi izskatās vāji – ar smalkām, gaišām lapiņām, nelieliem viengadīgajiem dzinumiem –, vēl vari iedot papildmēslojumu ar slāpekli. Vārgus augus atstāt bez mēslojuma nebūtu vēlams, jo tie priekšlaikus pārstās augt, nespēdami sagaidīt nākamo pavasari. Nenobriedušiem vai priekšlaikus nobriedušiem augiem vēlāk ir lielāki sala postījumi.
  • Ja agri pavasarī vecākiem kokiem veikta vainaga atjaunošana, tad jūnijā vari sākt izlauzt augt sākušos ūdenszarus.
  • Maijā augļu koki dāsni ziedēja, un varētu būt bagātīgi veidojušies augļaizmetņi. Lai nodrošinātu kvalitatīvu ražu, jāveic augļaizmetņu retināšana. Īpaši plūmēm, ābelēm un bumbierēm.
  • Vienīgie traucētāji, kas neļauj atslābt un baudīt jaunās ražas ienākšanās procesu, ir dažādie kaitēkļi un slimības. Lai tos ierobežotu, mazdārziņā daudz ko vari paveikt savām rokām, izgriežot slimās augu daļas, nolasot kaitēkļus vai saspiežot tos, izliekot ķeramtraukus un līmes jostas. Parasti rodas neskaidrība, ko darīt ar slimajām augu daļām vai savāktajiem kaitēkļiem…
  Kompostēt drīkst tikai sēņu ierosinātu slimību bojātās augu daļas – ar nosacījumu, ka tiks lietots biokompostētājs.

  Taču vai katrs atšķirs – bojājumu izraisījušas sēnes vai baktērijas? Tāpēc drošāk ir sadedzināt.

  • Jūnija sākumā labi redzami zāģlapseņu bojātie augļaizmetņi gan āboliem, gan plūmēm. Tos vēlams pēc iespējas ātrāk savākt, lai kaitēkļi nepāriet uz nākamajiem augļaizmetņiem vai nepaliek uz nākamo gadu. Visērtākais variants – bojātos augļaizmetņus nopurināt līdz ar nepilnīgi attīstītajiem. Dārznieki to sauc par jūnija nobiri.
  • Arī citus kaitēkļus būtu svarīgi pēc iespējas savākt, it īpaši, ja tiem ir vairākas paaudzes gadā. Rūpīgāk nolasot pirmo paaudzi, nākamās neveidosies tik strauji. Savāktos kaitēkļus var iebērt lielākā traukā ar ūdeni, kam pievienota kāda virsmas aktīva viela, piemēram, šķidrās ziepes, trauku mazgājamais līdzeklis vai pat eļļa. Pēc 2–3 nedēļām to visu varēsi liet kompostā, jo kaitēkļi būs iznīcināti. Ja gribi kaitēkļus ierobežotu ar ķīmiju – ar augu aizsardzības līdzekļiem –, šobrīd it īpaši rūpīgi jāseko līdzi lietošanas instrukcijai. Visprecīzāko vari atrast Valsts augu aizsardzības dienesta mājaslapā.
  • Ļoti iespējams, ka jūnija vidū sāksies pirmās zemenes uz lauka, bet mēneša beigās būs lasāmi pirmie saldie ķirši un avenes. Sākot ķiršu lasīšanu, to vari apvienot ar vainagu veidošanu, pazemināšanu, retināšanu. Izvēlies šim darbam saulainu dienu, jo saule ir labākais dezinficētājs, bet, griežot zaru, tam atstāj celmiņu. Dažkārt uz šiem celmiņiem nākamajā gadā veidojas nelieli augļzariņi vai pumpuri, kas ražo.
  • No jūnija vidus līdz pat mēneša beigām gatavo lapainos spraudeņus, bet to sekmīgākai apsakņošanai nepieciešams paaugstināts gaisa mitrums (tuvu pat 100%) un siltums.

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  Auto

  Vairāk

  Astes

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Santa+