Kas februārī jādara ar kokiem un krūmiem?

Darbi pavasarī
Inese Graudiņa
22. janvāris, 2019
Komentēt

Drukāt

Saglabāt

Foto: Inese Graudiņa
Ja pārējā dārzā vēl tikai norit darbu plānošana, tad ap kokiem un krūmiem darbi jau rit pilnā sparā. Februāris ir īstais laiks, kad veidot egļu dzīvžogus, sākt veidot koku vainagus. Nedrīkst arī aizmirst, ka saule paliek arvien spožāka, kas var veicināt lapu apdegšanu, tāpēc februārī jānoēno mūžzaļie augi.

Noēno mūžzaļos augus

Brīvdienās, kad iestājies neliels atelpas brīdis, vajadzētu izstaigāt un pārbaudīt, vai ir noēnoti visi mūžzaļie augi pret saules apdegumiem. Ja piemirsies noēnot, to vēl vari pagūt izdarīt. Noteikti piesedz pacipreses, īves, parastā kadiķa šķirnes Gold Cone un Depressa Aurea, klinškalnu kadiķus Blue Arrow un Skyrocket ar stabveida vainagiem, Kanādas egles šķirnes Daisy White, Sanders Blue, Conica. Arī rietumu tūja Teddy ar sīkām adatveida skujām apdeg pamatīgi, vainagā paliek brūni plankumi. Vidējais (Ficera) kadiķis (Juniperus x pfitzeriana) Latvijas austrumos apdeg. No mūžzaļajiem krūmiem piesedz parasto laurķirsi (Prunus laurocerasus), mahonijas, mūžzaļās bārbeles, bukšus, mūžzaļos rododendrus. Izmanto egļu zarus vai agrotīklu, ar kuru piesedz augus no dienvidu puses, kur saules stari būs postošāki. Zarus iespraud zemē apkārt augam un piesien, lai neaizpūš vējš.

Zāģē un veido koku vainagus

Īstais laiks formēt egļu dzīvžogus. Cērp parastās egles, asās egles. Apgriez iepriekšējā gada dzinumus ne vairāk kā 2/3 no dzinumu garuma. Svarīgi nevienu gadu neizlaist dzīvžoga veidošanu. Izmanto mehāniskās vai elektriskās dzīvžogu šķēres.

Ja ziema lutina ar sniegu, tad atceries: sniegs ir smags, un tas ir sevišķi bīstami kolonnveida formām. Lai izvairītos no zaru lūšanas un vainagu deformācijas, sniegs jānopurina tā, lai netraumētu augus un neaizlauztu zarus.

Piemīdi sniegu arī ap košumkoku stumbriem, lai ierobežotu grauzēju eju veidošanos. Tiem patīk apgrauzt mizu ap sakņu kaklu, kas jaunākiem kociņiem var veicināt bojāeju. Liepām, papelēm, ošiem, vilkābelēm, parastajai zirgkastaņai izzāģē vai izgriez sausos, vecos, slimos un krusteniski saaugušos zarus un veido glītus vainagus. Izzāģē dubultās galotnes. Veic vainaga kopšanu grimoņiem, strauta sniegogām, fizokarpiem, klintenēm, lazdām. Izgriez vecos, vājos un neperspektīvos dzinumus.

SVARĪGI! Nedrīkst griezt vītolus, jo tad tie apsalst. Vītoliem vainagus var sākt veidot aprīļa otrajā pusē.  

0 komentāri

Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

Pievienot komentāru

Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

Lasi citur

 

Veselība

Vairāk

Receptes

Vairāk

Privātā Dzīve

Vairāk

Ieva

Vairāk

Mans Mazais

Vairāk

Māja un Dārzs

Vairāk

AutoBild.lv

Vairāk

Astes

Vairāk

Klubs

Vairāk

Santa+