Ko augustā sēt, stādīt, pārstādīt sakņu dārzā?

Dārza darbi
Ilze Klapere
Ilze Klapere
1. augusts
Komentēt

Drukāt

Saglabāt

Foto: pixaby.com
Augustā darāmo iesaka MĀRĪTE GAILĪTE, dārzeņkope, biedrības Latvijas dārznieks eksperte.

Augustā rudens ražai var iesēt redīsus, salātus, dilles un sīpollokus. Rudens ražai var sēt tās pašas šķirnes, ko sēja agri pavasarī, jo augustā dienas atkal kļūst īsākas – vasaras šķirnes vairs nav piemērotas. ar sīpollokiem var rīkoties divējādi. Viens variants ir iesēt speciālas šķirnes ‘Parade’, ‘Savel’ un priecāties par skaistiem lociņiem septembra beigās.

Otrs: sastādīt dobē svaigi vāktos sīpolus no šāgada ražas – loki tad būs agrāk nekā sētajiem. ja tomēr sēj, var gan dobē, gan arī kasetēs – pēdējām labums ir fakts, ka nav jāņemas ar nezāļu ravēšanu. Vienīgi jālaista gan kasetēs sasētais īpaši rūpīgi, kā arī mazliet jāpamēslo, lai loki neizaug tievi un bāli. Arī redīsus var sēt kasetēs, nav obligāti dobē.

Jāsāk domāt par ķiploku stādīšanu. Protams, šo darbu var atlikt arī uz septembri vai oktobri, bet dobes stādīšanai var un vajag sagatavot jau laikus.

Ieteicams augsnē iestrādāt Trihodermīnu vai Biomiksu. Ja vasarā šajās dobēs bija novēroti kaitēkļi (drātstārpi, maijvaboļu kāpuri u. c.), tad tagad, uzrokot un gatavojot dobes ķiploku stādīšanai, zemē var iemaisīt arī kalcija un slāpekļa mēslojumu Perlka (ķiplokiem būs optimāli 30–40 gramu uz kvadrātmetru). Pirms kaisīt Perlku, zemei jābūt tukšai, brīvai no augiem, jo ķīmisku reakciju rezultātā no mēslojuma radīsies amonjaks, kas iznīcinās nezāles un kaitēkļus, pie viena dezinficējot augsnes virskārtu (jārēķinās, ka amonjaks var apdedzināt arī tuvu līdzās augošos augus!).

Pēc tam jānogaida desmit dienas, un var stādīt ķiplokus. ja tos iestādīs augustā, ķiploki sadīgs jau līdz rudenim, bet par to nevajag satraukties – lakstu apsalšana ķiplokiem nekaitē.»

Ieteikumi augusta darbiem sakņu dārzā:

  • Var iesēt arī skābenes nākamajam gadam un dobē pirms stādīšanas iemaisīt Perlku.
  • Ja ir pieejami dēsti, augustā var iestādīt arī ziedkāpostus, brokoļus un Pekinas kāpostus rudens ražai.
  • Pārstādīt rabarberus. Pēc cera sadalīšanas rabarbera sakneņus ieteicams mazliet apžāvēt, pārkaisot ar ogli vai pelniem. jaunos rabarberu cerus stāda apmēram pusmetra attālumā citu no cita.
  • Siltumnīcā ieteicams izkarināt dzeltenās kukaiņu ķeramās līmlapiņas. augustā mēdz savairoties dažādi kaitēkļi, piemēram, baltblusiņas, – tās izķert palīdzēs laikus izkārti dzeltenie līmes vairogi.
  •  Augusta naktis ir garas, tumšas un siltas, no rītiem ilgi turas rasa, kas veicina sēnīšu slimību attīstību, tāpat augus vairāk apdraud puves un miltrasa, īpaši cieš neizturīgas šķirnes. Ja iespējams un pārliecība neliedz, augus vajadzētu nomiglot ar amatieriem pieejamiem augu aizsardzības līdzekļiem, piemēram, Infinito (kartupeļus un gurķus), Previcur Energy (lauka gurķus), Revus 250 SC (kartupeļus, tomātus, gurķus) u. c. skat. http://www.vaad.gov.lv/sakums/registri/augu-aizsardziba/3-klasesaal.aspx.
  • Ja laiks ir karsts un sauss, pārstādītajām zemeņu dobēm pārklāju agrotīklu. tas pasargā no sausā gaisa, augsnei ir vieglāk saglabāt mitrumu. tāpat var darīt arī pārstādītām puķēm – kamēr tās labi iesakņojas, agrotīkls sausā un karstā laikā palīdz uzturēt mitrāku mikroklimatu

0 komentāri

Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

Pievienot komentāru

Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

Lasi citur

 

GADA KOSMĒTIKA 2020

 

Veselība

Vairāk

Receptes

Vairāk

Privātā Dzīve

Vairāk

Ieva

Vairāk

Mans Mazais

Vairāk

Māja un Dārzs

Vairāk

AutoBild.lv

Vairāk

Astes

Vairāk

Klubs

Vairāk

Santa+