Siltumnīca iesācējam. Īsais kurss tomātu dēstu audzēšanā

Augļu un sakņu dārzs
Agnese Ģērmane
25. marts, 2019
Komentēt

Drukāt

Saglabāt

Foto: No izdevniecības Žurnāls Santa arhīva
Rūdītam dārzkopim šie padomi visticamāk būs labi zināmi, bet iesācējam šīs zināšanas būs zelta vērtē! Īsumā par svarīgāko dēstu audzēšanu stāsta Elga Bražūne, ģimenes dārzniecības Neslinko saimniece, tomātu stādu audzētāja ar četrdesmit gadu pieredzi.
 • Tomātu stādi izaug aptuveni sešās nedēļās. Ja tagad iesēsi, maija otrajā pusē jau varēsi stādīt siltumnīcā
 • Sēt visdrošāk veikalā pirktā speciālajā kūdras substrātā dēstu audzēšanai, piemēram, Lafloras ražotajā KKS-1, jo tajā nav slimību izraisītāju, kas var apdraudēt jaunos audziņus, un ir barības vielas. Der arī smalkās frakcijas bagātināta kūdra.
 • Substrātu samitrina – tik daudz, lai, saspiežot dūrē, no tā pil ūdens.
 • Sēj koka vai plastmasas kastītē, pat saldējuma trauciņā, kas ir 8–10 centimetrus dziļš. Trauciņam dibenā izdur caurumu, lai notek liekais ūdens. Protams, var izmantot arī speciālo dēstu kaseti.
 • Sēklas izvieto rindās vai izklaidus sējumā. Kasetē – pa vienai sēkliņai katrā ligzdā. Ieteicams apsmidzināt ar Vitmīna šķīdumu, kas stimulē dīgšanu. Ļauj apžūt, tad pārsedz ar puscentimetru biezu substrāta kārtiņu.
 • Pārklāj kastītei polietilēna plēvi. Kastīti novieto vēsā telpā, tad sēklas dīgs vienmērīgi. Gaismu nevajag.
 • Pēc 3–4 dienām kastīti pārvieto uz siltu telpu, kur ir 27 vai pat 30 grādu, un pāris dienās visas sēkliņas sadīgs. Tiklīdz parādās pirmie dīgsti, noņem plēvi. tagad vajadzīga arī gaisma.
 • Pārvieto uz vēsāku telpu, kur dienā un naktī ir aptuveni 14 grādu, lai stādiņi neizstīdzē.
 • Ja augsnes virspuse apžuvusi, aplaista, apsmidzinot ar tīru, siltenu ūdeni.
 • Stādus, kam jau pilnīgi atvērušās dīgļlapas, pārstāda jaunā – plašākā – vietā jeb piķē. Piķējot augu ievieto līdz dīgļlapām augsnē. Ja uzreiz stāda podiņā, tā izmēram jābūt 7 × 7 × 8 centimetri.
 • Aptuveni pēc divām nedēļām, kad izveidojies pirmais un sācis augt otrais īsto lapu pāris, dēstus atkal pārstāda 9 × 9 × 10 centimetru podiņā. Te tomāts var augt, līdz izveidos pirmo ziedpumpuru un tiks iestādīts īstajā vietā. Pirms pārstādīšanas noņem dīgļlapas un zemē liek līdz pirmajām īstajām lapām, lai veidojas jaunas saknītes un dēsts aug spēcīgāks. Lapas var noņemt jau iepriekšējā dienā pirms pārstādīšanas, bet, ja tas nav izdarīts, tad vismaz pusstundu vai 20 minūtes iepriekš, lai pagūtu izveidoties aizsargkārtiņa uz brūces un tajā no augsnes neiekļūtu mikrobi.
 • Pirms piķēšanas un pārstādīšanas salaista. 10–12 dienas pēc pārstādīšanas stādam var dot šķidro komplekso papildmēslojumu.

0 komentāri

Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

Pievienot komentāru

Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

 

Veselība

Vairāk

Receptes

Vairāk

Privātā Dzīve

Vairāk

Ieva

Vairāk

Mans Mazais

Vairāk

Māja un Dārzs

Vairāk

AutoBild.lv

Vairāk

Astes

Vairāk

Klubs

Vairāk

Santa+