• Kas tas par dadzi ar ogām?

    Dārzs
    Gunta Šenberga
    Gunta Šenberga
    12. jūlijs, 2020
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: n=No izdevniecības žurnāls Santa arhīva
    Šo neparasto augu ieraudzījām Dabas muzejā dārzkopības entuziastu kluba Tomāts rudens izstādē. Pat farmācijas doktore un augu zinātāja Vija Eniņa tādu nebija redzējusi! Pieredzē dalās Saiva Pekuse, ģimenes dārzniecības Neslinko dārzniece, kas ogu dadzi audzē.

    Rožu krūms ar kartupeļu ziediem

    Pēc izstādes dodamies uz ģimenes dārzniecību Neslinko tuvāk iepazīties ar savādo 2017. gada jaunumu, kam īsta latviešu vārda nemaz nav, tikai latīniskais Solanum sisymbriifolium un Morelle de Balbis franču valodā. Ir jau oktobra sākums, bet neapkurināmā siltumnīcā to ieraugām visā krāšņumā – pāri cilvēka augumam, vismaz divarpus metru gariem dzinumiem. Lapas vēl gluži zaļas un veselīgas, dzinumu galos vietām jau oranžsarkanu ogu ķekari, bet citur tikai sāk plaukt ziedi – jaunākie violeti, bet vecākie – izbalojuši gandrīz balti.

    Saiva šo brīnumu audzē pirmo gadu. Sēkliņas saņēmusi dāvanā, bet dēstus audzējusi līdzīgi kā tomātiem. Un reizē ar tomātiem un papriku arī stādījusi siltumnīcā.

    Kad stādiņi paaugušies, tie uzreiz sākuši uzdot mīklas… Sākumā izskatījušies tā kā pēc rozēm, jo ne tikai stumbru, bet pat lapas gan no augšpuses, gan apakšpuses klājuši pagari un asi ērkšķi. Kad sākuši ziedēt, tad gan pēc ziedu formas, gan lieluma drīzāk līdzinājušies kartupeļiem. Un katrs, kas tos ieraudzījis, brīnījies: «Kas gan tie par neparastiem rožu krūmiem ar kartupeļu ziediem?!»

    Kad aizmetās augļi, tie savukārt vairāk atgādināja ēdamos fizāļus, jo katram ir savs kauslapu mētelītis, tikai atšķirībā no fizāļiem arī tas ir dzeloņiem klāts. Savukārt gatavie augļi jau izskatās pēc maziem ķirštomātiņiem, bet mīkstums – dzeltens ar daudzām sīkām, dzeltenām sēkliņām. Tiem ir sava īpatnēja garša. Vienam šķiet, ka vairāk līdzinās tomātam, otram – ka fizālim, vēl citam, ka jūtams kaut kas no ķirša. Bet kāds saviebjas: kas tas tāds?!

    Iepazīsties – līčiju tomāts!

    Meklējot tālāk, noskaidrojam, ka Solanum sisymbriifolium ir nakteņu dzimtas (Solanaceae) augs, tātad – tiešām kartupeļu, tomātu un papriku radinieks. Tā dzimtene ir Centrālā un Dienvidu Amerika, dabiskais izplatības areāls – Argentīna, Brazīlija, Paragvaja, Urugvaja, Bolīvija un Kolumbija. Lielākoties aug cilvēka darbības skartās, taču nekoptās vietās – ceļmalās un žogmalēs, arī pamestā lauksaimniecības zemē, ganībās, ieviešas pēc ugunsgrēkiem.

    Vairums šo augu sugu vēl arvien uzskata par nezāli, taču pamazām tas pārtapis par kultūraugu. Piemēram, Vācijā pārdod sēklas un stādus, dēvējot tos par līčiju tomātiem (vācu valodā Litschi-Tomate).

    Tiesa, ar līčijām – Dienvidaustrumāzijas izcelsmes augļiem, ko reizēm var nopirkt arī mūsu veikalos, – to vieno tikai izskats, proti, augļu adatainais apvalciņš. Sastopams arī savvaļā Latvijas sugu interneta enciklopēdijā latvijasdaba.lv atrodam, ka augam Solanum sisymbriifolium ir ne tikai oficiāls nosaukums latviešu valodā – žodzeņlapu naktene –, bet tas aug arī savvaļā. Tiesa, ļoti reti, tomēr atsevišķi eksemplāri nezāļainās vietās sastopami.

    Īpašības un audzēšana

    • Viegli kopjams – kā jau augs, kas vēl nesen uzskatīts tikai par nezāli.
    Ja netiek apgriezts, garumā tas var pārsniegt cilvēka augumu. Laukā parasti izaug līdz metram, siltumnīcā – pat vairāk nekā divus metrus augsts.
    • Nepatīk skāba augsne. Sliktāk ražo, ja trūkst kālija un fosfora, kā arī mikroelementu – magnija, kalcija, bora. Vajadzīgs universāls kompleksais minerālmēslojums ar mikroelementiem. Pirms stādīšanas augsnē var iestrādāt pa glāzei koka pelnu uz katru augu.
    • Lai gan var augt arī zem klajas debess, tomēr labāk patīk siltums un saule – tad būs arī vairāk augļu.
    • Audzē līdzīgi kā tomātus – ar dēstu. Lai būtu arī raža, jāsēj ne vēlāk par aprīļa sākumu, jo no sadīgšanas līdz ziedēšanai paiet aptuveni 70 dienas, bet no augļu aizmešanās līdz vākšananai – vēl 50–55 dienas.
    • Maija vidū, kad beigušās salnas un augsne sasilusi līdz 10 grādiem, dēstus var stādīt vai nu siltumnīcā – gruntī vai lielā podā –, vai arī laukā. Podā stādītos augus vasarā varēs iznest no siltumnīcas un nolikt saulainā un no vēja aizsargātā vietā.
    • Uz kvadrātmetru stāda 2–4 augus. Stublājs stāvs un zarots, taču nav stingrs, tāpēc vajadzīgs balsts, pie kura tas jāuzsien kā tomāts.
    • Tāpat kā tomāti, jālaista uz augsnes, nevis lapām, un nevajag rasināt. Tāpēc mūsu apstākļos labāk audzēt ja ne siltumnīcā, tad vismaz zem plēves jumtiņa, lai nemērcē arī lietus.
    • Pieredzējuši ārzemju audzētāji iesaka veidot līdzīgi kā tomātus – ar vienu galveno dzinumu, bet visus sāndzinumus apgriezt. Caur dzinumu biezokni būs arī grūtāk nokļūt līdz gatavajiem augļiem, nesadurot rokas. Citi toties saka, ka veidot nevajag – lai aug, kā aug!
    • Lai gan ir pašapputes augs, tomēr labāk, ja tam palīdz bites. Neapputeksnētie ziedi nobirst.
    • Par to, ka tomātiņi gatavi, atveroties liecina ērkšķainais apvalks. Parasti augustā. Augļi sākumā ir oranži, gatavi kļūst koši sarkani. Viegli atdalās no kātiņa, taču ir ļoti mīksti, tāpēc jānoņem saudzīgi. Nevar ilgi glabāt, tikai 1–3 dienas. Ja paveicas – no viena auga gaidāma raža līdz kilogramam augļu.
    • Garšo Kolorādo vabolēm, tāpēc, ja līdzās ir kartupeļu lauks, jāuzmana arī dzeloņainie tomātiņi.
    • No gatavajiem augļiem var savākt sēkliņas. Tās izņem, dažas dienas pažāvē un glabā papīra turziņā istabas temperatūrā līdz jaunai sējai.

    Kur nopirkt?

    • Šķirnes Triumphator sēklas var pasūtīt Igaunijas mājaslapā seemnemaailm.ee (apkalpo arī krievu un angļu valodā) un citos internetveikalos.
    • Stāds 12 cm podiņā, piemēram, Vācijā, maksā ap 5 eiro.
    • Stādus pavasarī sola arī dārzniecība Neslinko.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē