• Kad un kā apgriezt vīnogas?

    Praktiski padomi
    Anija Pelūde
    Anija Pelūde
    8. novembris, 2023
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: egyjanek / Shutterstock
    Vīnogu apgriez, kad vīnkoks būs nometis lapas. Vīnkoku drīkst apgriezt visu ziemu līdz pat pavasarim, kamēr nav sākusies sulas cirkulācija.

    Raksts no žurnāla Ievas Dārzs arhīva

    Iesaka agronoms Edgars Zihmanis, kurš audzē vīnkokus Kroņaucē.

    Kāpēc vajag apgriezt vīnkoku?

    • Lai izveidotu noteiktu formu.
    • Lai normētu ražas un dzinumu noslodzi.
    • Lai paaugstinātu ziemcietību.

    1. Situācija. Vīnoga tikai šovasar iestādīta

    Ko darīt? Pa vasaru bija jāaudzē viens dzinums, pazarītes pie centrālā dzinuma vajadzēja izlauzt. Tagad, rudenī, garais dzinums jāapgriež, atstājot 3–4 pumpurus. Dzinumam jāpārkoksnējas (jākrāsojas brūnā krāsā), citādi tas nepārziemos un aizies bojā. Iestājoties pastāvīgam salam, vīnkoks jāieziemo, jāapsedz ar skujām.

    2. situācija. Vīnoga augusi otro gadu

    Ko darīt? Ja pa vasaru izdarīts viss, kā nākas, tātad izauguši divi spēcīgi dzinumi, katrs mazliet ieslīpi uz savu pusi, tagad tos būs viegli noliek horizontāli pie zemes. Rudenī abus dzinumus apgriez, atstājot 6–10 pumpurus. Uznākot salam, piesedz. Var noklāt ar niedrēm vai skujām, balto agrotīklu vairākos slāņos. Piesegumam noteikti jābūt sausam.

    3. situācija. Vīnkoks audzis trešo gadu

    Ko darīt? Ja viss noticis ideāli, tad vasaras laikā no abiem iepriekšējā gadā noliektajiem zariem, kas piestiprināti pie horizontālas stieples, izauguši 4–6 jaunie vertikālie dzinumi. Tie, kad sasniedza 1,2–1,5 m garumu (tas ir, 10–15 lapas), tika galotņoti, bet pazares ir galotņotas aiz otrās lapas, bijušas arī ogas…

    Tagad, apgriežot šādu vīnkoku, atstāj katrā stumbra pusē tikai divus pirmos vertikālos dzinumus, pārējo daļu (atlikušos vertikālos dzinumus kopā ar iepriekšējā gada horizontālo zaru) nogriez. Tātad paliek 4 vertikālie dzinumi – pa diviem katrā stumbra pusē. Abus stumbram tuvākos dzinumus nogriez, atstājot 3 pumpurus – tie būs aizstājējzari.

    Savukārt abus tālākos vertikālos dzinumus nogriez, atstājot 8 pumpurus. Pavasarī abus garos zarus nolieksi katru uz savu pusi horizontāli, piestiprināsi pie stieples, un no šiem 8 pumpuriem plauks 8 vertikālie dzinumi, uz kuriem būs ogas.

    Piemērs. Vīnoga aug trešo gadu.

     Šajā pavasarī lielajā salā apsala, un fotogrāfijā tas labi redzams.

    • Pa kreisi horizontāli noliektais zars (1) ir sauss. Tam pavasarī pumpuri nosala, taču snaudošo pumpuru vairs nebija.
    • Pa labi horizontāli noliektais zars (2) ir dzīvs. Acīmredzot tas iepriekšējā gadā ir normāli audzis, pietiekami nobriedis un tāpēc šinī pavasarī izturēja pēkšņo aukstumu. Jā, pirmie pumpuri, tāpat kā kolēģim kreisajā pusē, nosala, taču zars spēja izplaucēt snaudošos pumpurus, un tagad, kā var redzēt fotogrāfijā, ir izauguši 6 horizontāli dzinumi. Ideālā variantā tiem visiem vajadzēja būt vienāda garuma. Taču, lai vīnkokam būtu zaļā lapu masa, kas baro sakni, šogad tika atstāti augam arī vārgākie vertikālie dzinumi, kurus normālā situācijā vajadzēja jau jūlija sākumā izlauzt.

    Kā rīkoties?

    1. variants

    • Sausais zars kreisajā pusē (1) jānogriež.
    • Pirmais vertikālais dzinums labajā pusē (3) jānogriež, atstājot 8 pumpurus, un jānoliec uz kreiso pusi nogrieztā sausā zara vietā. No šī horizontāli noliektā zara nākamgad jāaudzē 8 vertikālie dzinumi. Ja šis zars būtu nīkulīgāks, tad to tagad, rudenī, vajadzētu atstāt ar 2 pumpuriem.
    • Labajā pusē nākamais vertikālais zars (4) jānogriež, atstājot 8 pumpurus, un tas jānoliec horizontāli pa labi. Pārējo daļu (5) visu nogriez. Vai arī – atstāj spēcīgo zaru (6) ar 8 pumpuriem, pārējo nogriez.

    2. variants

    • Kreisajā pusē nokaltuša zara vietā, kuru nogriež, atstāj jauno zaru (3) ar 8–10 pumpuriem, lai arī tur pēc diviem gadiem būtu izveidojusies augļkopa.
    • Labajā pusē visus pārējos jaunos vertikālos zarus apgriez, atstājot 2 pumpurus.

    Kāpēc atstāj 8 pumpurus un 2 pumpurus?

    Jo ir dažādas vīnogu šķirnes ar dažādām ražas došanas īpatnībām. Piemēram, tādām šķirnēm kā Tērvetes zilā, Kišmiš Zaparožskij, Rusbol, Arkādija, tās apgriežot aiz 2 pumpuriem, jaunie dzinumi dos ogas. Savukārt, ja Latvijā populārajām šķirnēm Dovga un Cīravas agrā atstās tikai 2 pumpurus, no tiem augs jaunie zari, bet ogu nebūs.

    Tāpēc Dovgai pa vasaru jāizaudzē spēcīgi dzinumi pirksta resnumā, tiem jāpārkoksnējas, un rudenī jāatstāj 10 (!) pumpuru garumā. Tad garais zars tiek liekts horizontāli – pa ziemu pie zemes, pavasarī pie stieples. Pirmajos divos dzinumos, kas izplauks no stumbram tuvāk esošajiem diviem pumpuriem, ogu nebūs, toties visos tālākajos – sākot no trešā līdz desmitajam – ogas būs.

    Īstenībā tas arī ir galvenais noteikums, ka katru gadu jāizaudzē SPĒCĪGI zari, jo tad būs arī ogas.

    4. situācija. Kā apgriezt vecu, aizlaistu vīnkoku?

    1. Visus šī gada jaunos zarus saīsini, atstājot 2 vai 3 pumpurus. Ja zars ir ļoti īss – 20 vai 30 centimetru – un tievs, tad vajag atstāt tikai vienu pumpuru.
    2. Kad tas izdarīts, vīnkoks izskatīsies dīvaini: augļzariņu ar vienu, diviem vai trim pumpuriem varētu būt ļoti daudz, pat 30–40, tas atkarīgs no vīnkoka vecuma un vietas, ko tas aizņēmis.
    3. Nākamajā pavasarī, kad maija sākumā pumpuri plauks, tad uz katra radziņa atstāj augam tikai šos divus trīs dzinumus. Ja jaunie dzinumi aug kaut kur uz daudzgadīgās koksnes, tos visus izlauz – tiem tāpat nebūs ogu, tikai nevajadzīgi sabiezinās vīnkoku. Vienīgais izņēmums – ja vīnkokam kaut kur ir tukša vieta un tu gribi, lai arī tur kuplo zari, tad šo jauno dzinumu var audzēt – izaudzēt jaunu zaru, kuru rudenī atkal saīsināsi, atstājot tikai 2 pumpurus.
    4. Pēc mēneša – maija beigās, jūnija sākumā – būs jāveic pirmā dzinumu retināšana. Tātad jāpalauž ārā jaunie saaugušie zari, lai viss pasākums nebūtu par biezu. Ja izlauzīsi par daudz un vīnkoks ir pietiekami spēcīgs, tas pēc tam dos pārāk garus dzinumus. Bet, ja koks ir ļoti novārdzis, tas būtu pat vēlams, jo koka spēks ir atkarīgs no iepriekšējā gada pieauguma. Proti, jo spēcīgāki zari izauguši šogad, jo spēcīgāks koks būs nākamgad un arī labāk ražos. Īstenībā tas arī ir galvenais noteikums, ka katru gadu jāizaudzē SPĒCĪGI zari, jo tad būs arī ogas.
    5. Maija beigās un jūnija sākumā izlauz arī vārgākos dzinumus un pumpurus, kas tikai tad sāk plaukt, jo no tiem izaugušajiem dzinumiem tik un tā būs zema kvalitāte un tie nepagūs līdz rudenim kārtīgi izaugt.
    6. Trešo reizi pie vīnkoka pieiet ap Jāņiem, tad zied Amerikas sugas vīnogas (Zilga, Guna, Supaga), vai arī kādas desmit dienas vēlāk – jūlija sākumā –, jo tad zied kultūrvīnogas. Šajā laikā katrs jaunais zars varētu būt izaudzis 1,20–1,40 metru garš, un tiem jānokniebj gals. Lai zari vairs neaug un līdz rudenim paspēj pārkoksnēties.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē