• Šobrīd

  weather img

  Rīga -16°C

  Tavs uzticamais atbalsts

  Jaunumi dārzeņu sēklu piedāvājumā

  Augļu un sakņu dārzs
  Mārīte Gailīte
  4. aprīlis, 2020
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: shutterstock
  Viss notiek tāpat kā katru gadu – tiklīdz jaunais gads sagaidīts, jau pavisam drīz lielveikalos un mājas un dārza preču veikalos sāk parādīties raibas sēklu paciņas. Tā vien šķiet, ka sēklu iegāde steidzina pavasara atnākšanu.

  GURĶI

  • Latvijā ienāk jauns tā saukto kokteiļa gurķu hibrīds Romilino F1. Tā augļi ir gludi, 10–12 cm gari, lietojami svaigā veidā kā veselīga uzkoda, lieliski noderēs, piemēram, dārza svētkos un piknikos. Hibrīds ir paredzēts audzēšanai siltumnīcā. Šogad tā sēklas tiek piedāvātas tikai lielajos, profesionāļiem paredzētajos fasējumos, tāpēc mazdārziņa īpašniekam droši vien prātīgāk būtu šo jauno šķirni meklēt dēstu audzētāju piedāvājumos.
  • Garaugļu gurķu hibrīdu cienītājiem jāpievērš uzmanība hibrīdam Katrina F1 – protams, tas paredzēts audzēšanai siltumnīcā. Katrina F1 ir agrīns hibrīds ar 15–17 cm gariem, gludiem augļiem, katrā lapu žāklē ir izvietoti vairāki gurķi. Augs ir spēcīgs, augļi izturīgi pret saules apdegumiem. Hibrīds ir izturīgs pret gurķu kraupi un vidēji izturīgs pret īsto miltrasu, gurķu mozaīkas un dzeltenās mozaīkas vīrusiem. Selekcijas firmas piedāvājumā ir arī bioloģiski audzētas šā hibrīda sēklas, un tas liecina, ka šķirnei piemīt sevišķi augsta spēja pielāgoties apstākļiem (Latvijā gan pašlaik bioloģiski audzētas sēklas nepiedāvā, par iegādes iespējām var konsultēties SIA Agrimatco Latvia.)
  • Vēl viens jauns siltumnīcām paredzēts garaugļu hibrīds ir Pindos F1 – tam ir ap 32 cm gari, izlīdzināti, tumši zaļi augļi. Piemērots audzēšanai gan augsnē, gan substrātā. Hibrīds ir izturīgs pret gurķu mozaīkas vīrusu un īsto miltrasu, vidēji izturīgs pret neīsto miltrasu.
  • Savukārt hibrīds Claudine F1 pieder tā sauktajiem lauka gurķiem, kaut gan labāka raža ir, ja to audzē siltumnīcā. Tā augļi ir cilindriski, izlīdzināti, 10–12 cm gari, klāti sīkām kārpiņām, vienmērīgi zaļā krāsā, piemēroti svaigam patēriņam un konservēšanai. Garuma un diametra attiecība 3,4:1.
  • Ļoti daudzsološs ir jauns hibrīds SV4097CV. Protams, iegaumēt šādu nosaukumu nav viegli, bet noteikti ir vērts pierakstīt un atcerēties šo burtu un ciparu kombināciju. Šim hibrīdam augļi ir 9–15 cm gari, tumši zaļi, klāti ar rupjām kārpiņām. Garuma un diametra attiecība 3,3:1. Tas ir augstražīgs un lieliski padodas plēves siltumnīcās. Gan Claudine F1, gan SV4097CV ir izturīgi pret kraupi un īsto miltrasu un vidēji izturīgi pret gurķu mozaīkas vīrusu (CMV).

  TOMĀTI

  • Vairākas firmas piedāvā hibrīda Beorange F1 sēklas – tā ir šķirne, ko pazīstam kā daudzu pircēju iecienīto Getliņu tomātu. Šim hibrīdam ir lieli, plakani apaļi, līdz 200 g smagi augļi ar mizu un mīkstumu dzeltenā krāsā. Tas ir indeterminants hibrīds, paredzēts audzēšanai siltumnīcās augsnē vai substrātā. Izturīgs pret tomātu mozaīkas vīrusu, ātro un lēno vīti, sakņu fuzariozi un lapu brūno pelējumu.
  • Hibrīds Cherrola F1 ir indeterminants ķiršu tomātu hibrīds. Augļi tam ir apmēram 20 g smagi, apaļi, sarkani, saldi. Ķekari ir ļoti gari, mēdz būt sazaroti, vienā ķekarā var būt līdz 30 augļiem, jāvāc pa vienam, līdzko nogatavojas.
  • Hibrīds Rhianna F1 arī pieder ķiršu tomātu grupai, izceļas ar augļu krāsu – tie ir rozā, ap 20–25 g smagi, pēc novākšanas ilgi saglabājami. Augs ir indeterminants, ļoti spēcīgs, var audzēt pat ar četrām galotnēm. Hibrīds izturīgs pret tomātu mozaīkas vīrusu, lapu brūno pelējumu, ātro vīti, vidēji izturīgs pret nematodēm un lapu pelēkplankumainību.
  Sēklu piedāvājumā arvien lielāks kļūst neparasto tomātu šķirņu un hibrīdu skaits.
  • Savukārt brīvās apputes šķirnei Black Cherry augļi ir ar zaļiem pleciņiem, purpurbrūnā krāsā, ap 20 g smagi, ļoti garšīgi. Ķekari lieli. Hibrīds ir agrīns un diezgan augstražīgs.
  • Viens no saldākajiem ķiršu tomātu hibrīdiem ir Nectar F1. Ļoti garšīgi, saldi ķirštomāti. Spēcīgs, veselīgs, augstražīgs augs, kas veido garus ķekarus, uz katra rindojas vienādi 15–18 g smagi, apaļi, izlīdzināti tomāti. Augļi ļoti vienmērīgi nogatavojas, tāpēc ražu var vākt ar visu ķekaru. Hibrīds ir izturīgs pret tomātu mozaīkas vīrusu, lapu brūno pelējumu, ātro vīti un sakņu fuzariozi.
  • Brīvās apputes šķirnei Indigo Rose augļi ir ļoti neparastā – violeti sarkanā, gandrīz melnā – krāsā. Šo krāsu tiem piešķir pigmenti antocianīni, kuriem piemīt antioksidantu īpašības. Augļi ir apaļi 30–60 g smagi. Augs indeterminants, kompakts.
  • Hibrīdam Colibri F1 augļi ir iegareni, olveida (plūmes), ap 130–150 g smagi, ar raksturīgu bedrīti apakšā, intensīvi sarkanā krāsā, ļoti garšīgi. Hibrīds ir piemērots audzēšanai plēves siltumnīcās. Ļoti augstražīgs, bet kalcija prasīgs. Tas ir izturīgs pret tomātu mozaīkas vīrusu, lēno vīti, ātro vīti un vidēji izturīgs pret nematodēm.
  • Delizia F1 ir indeterminants Marmandes tipa hibrīds ar lieliem, apaļi plakaniem, rievotiem, ap 160–180 g smagiem augļiem. Piemērots audzēšanai siltumnīcās un atklātā laukā. Izturīgs pret tomātu mozaīkas vīrusu un ātro vīti.
  • Hibrīds Gourmandia F1 ir būtisks vecās labās šķirnes Vērša sirds uzlabojums. Atšķiras ar augstāku ražību, indeterminanto augšanu un labāku izturību pret slimībām: ir izturīgs pret tomātu mozaīkas vīrusu, lēno vīti, ātro vīti un vidēji izturīgs pret nematodēm. Augļiem raksturīga klasiska vērša sirds forma, tie ir miltaini, lieli, līdz 250–300 g smagi.
  • Ļoti interesanta ir arī šķirne Noir de Crimee (tulkojumā – Krimas nakts). Tā ir diezgan sena tautas selekcijas šķirne, kuru pirms vairākiem gadiem emigranti no Ukrainas izveda uz Rietumiem. Sākumā šķirne bija atrodama vien Kanādā, bet ātri kļuva populāra, un tagad Noir de Crimee sēklas piedāvā ļoti daudzas firmas vairākās valstīs. Šai šķirnei ir vidēji lieli, ap 150 g smagi, plakani apaļi augļi, kuri nogatavošanās procesā maina krāsu no sarkanas līdz melni violetai. Augs ir indeterminants.

  ZIEDKĀPOSTI

  • Šķirnei Dominant augi ir vidēji lieli, ar tumši zaļām, stāvām lapām, kas labi aizsargā galviņu no saules. Galviņa ir apaļa, blīva, ap 1 kg smaga, raža ienākas vidēji 80 dienas pēc dēstu izstādīšanas. Labi padodas dažādos audzēšanas apstākļos.
  • Hibrīds Sapporo F1 ir vidēji agrīns, veido baltas, blīvas, ap 1 kg smagas galviņas, kas arī karstā laikā neiekrāsojas rozā. Veģetācijas periods – 80 dienas pēc izstādīšanas. Var audzēt no agra pavasara līdz rudenim. Šķirne ir piemērota gan ēšanai svaigā veidā, gan pārstrādei.
  • Hibrīds Oviedo F1 ir agrīns, laba izvēle, ja ražu grib novākt jau jūnija vidū vai beigās. Ienākas 60 dienas pēc dēstu izstādīšanas, piemērots audzēšanai zem segumiem (plēves vai agrotīkla). Galviņa liela, blīva, balta. Spēcīgā sakņu sistēma palīdz augam pārvarēt nelabvēlīgos augšanas apstākļus.

  KABAČI UN PATISONI

  • Kabaču hibrīds Cora F1 ir agrīns, piemērots audzēšanai gan plēves siltumnīcās, gan atklātā laukā, veido cilindriskus, slaidus augļus tumši zaļā krāsā.
  • Hibrīds Suha F1 ir vidēji agrīns, veido cilindriskas formas kabačus gaiši zaļā krāsā. Var audzēt arī zem seguma, var izstādīt dēstus vairākas reizes sezonā. Hibrīds ir augstražīgs, īpašā šķirnes priekšrocība ir izturība pret vairākām vīrusu izraisītām slimībām: cukīni dzelteno mozaīku, arbūzu mozaīku un papaijas gredzenplankumainību. Jāņem gan vērā, ka hibrīds Suha F1 vairāk par citiem cieš, ja ir krasas temperatūras svārstības, toties, kad miza nobriedusi, augļi ir uzglabājami ilgāk nekā citām šķirnēm.
  • Interesants jaunums ir kabači ar apaļas formas augļiem – One Ball dzeltenā krāsā un Eight Ball zaļā krāsā. Tie ir lieliski piemēroti pildīšanai un pasniegšanai vasaras piknikos. No viena vidēja lieluma kabača sanāk divas porcijas, un trauki nav jāmazgā.
  Visi patisoni jāvāc maziņi, kamēr diametrs vēl ir mazāks par četriem centimetriem.
  • Izskatīgi ir zaļie patisoni Greendisc – kā visi patisoni, tie jāvāc maziņi, pirms nav pārauguši 4 cm diametrā. Tos var marinēt (īpaši labi izskatīsies kopā ar citu krāsu patisoniem), var arī kopā ar citiem dārzeņiem izmantot krāsaina ratatuja pagatavošanai.

   Dažas no minētajām škirnēm vari aplūkot galerijā!

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  AutoBild.lv

  Vairāk

  Astes

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Santa+