Atmodini rabarberu dažas nedēļas agrāk!

Augļu un sakņu dārzs
Anija Pelūde
Anija Pelūde
16. oktobris, 2018
Komentēt

Drukāt

Saglabāt

Foto: pixabay
Ak, siekalas saskrien mutē, kā gribas pēc iespējas drīzāk pirmos skābos kātus iemērkt cukurtraukā un kāri notiesāt! Ko darīt, lai ražu saņemtu dažas nedēļas ātrāk un kā rūpēties par rabarberiem, lai tie augtu raženi.

Iesaka Lija Aunkrogere, Pūres dārzkopības izmēģinājumu stacijas agronome ar 40 gadu stāžu.

Steidzināšana

Lai raža ienāktos 2–3 nedēļas agrāk nekā parasti, tiklīdz nokūst sniegs un zeme atlaidusies, savus rabarberus apklāj ar plēvi vai agrotīklu vairākās kārtās. Sausā pavasarī tos derētu aplaistīt – vienam pieaugušam ceram vajag vismaz spaini ūdens. Tad pirmos rabarberkātus varēsi plūkt jau maija sākumā vai vidū. Kad tie kārtīgi izauguši, kātus saudzīgi izrauj, lai tie pilnīgi atdalās no lapu rozetes pamatnes, nevis nogriez, jo caur atstāto celmiņu augā var nonākt slimību ierosinātāji. Bet – pilnīgi visus kātus izlauzt nedrīkst, jāatstāj vismaz 3–5, lai līdz vasaras beigām pietiek spēka barības vielu uzkrāšanai.

Ziednešus izlauz, tiklīdz sāk attīstīties to pumpuri!

Pavasarī drīkst arī pārstādīt

Rabarberus pavairojot veģetatīvi – ar ceru dalīšanu –, būtu jāizvēlas labākais mātesaugs, kas mazāk izzied, ir ražīgs, veselīgs, ar iespējami spēcīgākiem kātiem.

Rabarberus dala gan vasaras otrajā pusē, augustā, gan aprīlī, kad augi sāk dzīt pumpurus. Augusts patiesībā ir labākais laiks ceru dalīšanai, jo tad augs paspēj jaunajā vietā iesakņoties.

Sadalot cerus, raugies, lai katrai atdalītajai saknes daļai būtu vismaz divi pumpuri. Tie ir trausli – uzmanies, lai nenolūst! Saknes brūci pirms stādīšanas vari apsauļot – apžāvēt saulē vai apkaisīt ar ogļu pulveri, lai brūcē nesāktos puve. Pirms stādīšanas sagatavo augsni, tajā iestrādājot vismaz 10 kg sadalījušos kūtsmēslu uz kvadrātmetru vai kompostu plus 50–60 g kompleksā mēslojuma. Vari arī 2 kg sadalījušos kūtsmēslu likt pašā stādāmbedrē un, ja augsne nav auglīga, papildus iestrādāt 20–30 g komplekso minerālmēslu. Jāstāda tik dziļi, lai pumpura vieta būtu viegli (1 cm) nosegta ar augsni. Pēc tam aplaisti, lai augsne pieskalojas saknei. Pirmajā gadā no jaunā rabarbera nevajadzētu vākt ražu. Nākamajā pavasarī, tiklīdz nokusis sniegs, pabaro rabarberu ar slāpekļa mēslojumu 10 g/m2, bet vasaras otrajā pusē – ar komplekso mēslojumu, kurā vairāk ir fosfora un kālija, 40 g/m2.

Ko grib tavs rabarbers?

  • Vislabāk tas jūtas dziļi iekoptās, trūdvielām bagātās, mitruma un gaisa caurlaidīgās augsnēs, kur gruntsūdens nav augtāks par 1,2–1,5 m. Smilšainā, vieglā augsnē rabarbers aug vājāk, bet – pavasarī būs agrāka raža, jo smilts augsne ātrāk iesilst. Optimālā augsnes reakcija ir pH 5–6,5.
  • Rabarbers necieš slapjas kājas – tā augšanas vietai jābūt neapplūstošai. Tomēr arī sausumā rabarberi aug vāji, kāti kļūst šķiedraini, koksnaini, negaršīgi.
  • Iedod rabarberam kārtējo organiskā mēslojuma devu – kompostu vai sadalījušos kūtsmēslus. Smilšainā augsnē katru gadu, mālsmilts augsnē – katru otro vai trešo gadu. Vislabāk rudenī, jo tad organiskais mēslojums pie reizes pasargās augu no kailsala. Pavasarī mulču atbīdi no rabarbera augšanas centra uz malām.

Kur šogad iegādāties stādus?

  • Pūres dārzkopības izmēģinājumu stacijā, tālr. 26524443. Rabarberu šķirnes Tukuma 5 sēklaudžu stādi. Ja vajag vairumā, iepriekš jāpasūta, un tad stādus izaudzēs uz augustu. Šķirne ir agrīna, vidēji resni, 60–70 cm gari kāti, saldāki nekā citām šķirnēm. Intensīvi veido ziednešus.
  • Zemnieku saimniecībā Jāņkalni Madonas novada Vestienas pagastā, tālr. 26157040. Senas, izkoptas, Latvijā vēsturiski pirmās audzētās šķirnes Viktorija stādi. Patiesībā šī šķirne nākusi no Anglijas – Victoria. Jaunie kāti sārti, kas vēlāk kļūst zaļgani. Ceri spēcīgi un veido daudz ziednešu.
  • Rabarberu stādu audzētavā Immas Auces novada Īles pagastā, tālr. 26571307. Arī šķirnes Viktorija stādi.
  • Jāņa Aldermaņa dārzniecībā Rīgā, tālr. 67543828. Šķirnes Viktorija stādi.

0 komentāri

Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

Pievienot komentāru

Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

Lasi citur

GADA KOSMĒTIKA 2020

 

Veselība

Vairāk

Receptes

Vairāk

Privātā Dzīve

Vairāk

Ieva

Vairāk

Mans Mazais

Vairāk

Māja un Dārzs

Vairāk

AutoBild.lv

Vairāk

Astes

Vairāk

Klubs

Vairāk

Santa+