Īstais laiks apkopt kokiem radītās ziemas brūces

Darbu kalendārs
Ilze Grāvīte
15. marts, 2019
Komentēt

Drukāt

Saglabāt

Foto: Ilze Grāvīte
Saulainās dienas, kas mijas ar aukstām naktīm, kad termometrs noslīd pat zem mīnus 20 grādiem, ir izcils priekšnoteikums, lai koku stumbriem un resnāko zaru pamatnēm radītu saules apdegumus un sala plaisas. Kā tās pareizi apkopt?

Saules apdegumi

Tie veidojas kokam dienvidu un dienvidrietumu pusē, kuru pēcpusdienā apspīd saule. Šajā laikā koku miza reaģē uz siltumu, audi izplešas, bet vakarā, līdzko saule noriet un iestājas aukstums, audi tiek bojāti. Mizā veidojas iegrimumi, kas vēlāk kļūst tumši. Sākoties sulu cirkulācijai, ir labi redzama robeža starp bojātajiem un veselajiem audiem. Ja laikus to neievēro, tad kauleņkoki šajās vietās sāk sveķot, jo cenšas aizpildīt sabojātos audus. Sēkleņkokiem brūces aizdzīst labāk un nav tik pamanāmas. Īpaši šie bojājumi var parādīties augiem nogāzēs, kas vērstas uz dienvidiem vai dienvidrietumiem, kā arī kokiem zaru atzarošanās vietās.

 Pirms kāda laika izveidojies saules apdegums. Zem mizas radusies dziļa plaisa, kas pamanāma tikai vēlāk, kad stumbrs kļūst asimetrisks. Brūces augšpusē var redzēt, kur sākas veselie audi.

Sala plaisas

Tās veidojas, kad saule zarus un stumbrus sasilda, koksnes audi atdziest nevienmērīgi un lēnāk nekā miza, un tad tā plīst dažādās pusēs un dažādās koka daļās – arī mazākiem zariem. Vairāk cieš jauni, spēcīgi augoši koki un kauleņkoki. Mizas plīsumi un atlupumi var veidoties arī kokiem ar biezāku mizu.

 Pirms gada radušās sala plaisas. Tās tika apsmērētas ar brūču ziedi, taču sala bojātā koksne sveķo. Šāds kauleņkoks samērā ātri aizies bojā.

Divas ārstēšanas taktikas

Ja vēlā rudenī vai ziemas sākumā, kad vēl nebija sala, koku stumbri tika nokaļķoti vai apsieti ar gaišu materiālu, tad šobrīd sala un saules radīto bojājumu varētu būt krietni mazāk. Ja tomēr tie ir, tad – jo steidzamāk brūces apkopsi, jo sekmīgāki būs rezultāti.

  • Manāmi mizas iegrimumi. Bojāto mizu ar nazi apgriez līdz veselajiem audiem un apstrādā ar brūču ziedi. Atstājot nesakoptas brūces, šajās vietās var attīstīties kādi slimību ierosinātāji, kā arī iemitināties kaitēkļi.
  • Redzami mizas atlupumi vai plīsumi.  Tos apsmērē ar brūču ziedi un ar stingru, bet elastīgu materiālu apsien, lai miza nekalst. Dažreiz izdodas mizu pieaudzēt pie koksnes. Lietojot apsējus, pēc kāda laika tos vajadzētu pārraudzīt, vai tie nežņaudz koku.

0 komentāri

Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

Pievienot komentāru

Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

Lasi citur

 

 

Veselība

Vairāk

Receptes

Vairāk

Privātā Dzīve

Vairāk

Ieva

Vairāk

Mans Mazais

Vairāk

Māja un Dārzs

Vairāk

AutoBild.lv

Vairāk

Astes

Vairāk

Klubs

Vairāk

Santa+