5 mīti par sīpoliem

Augļu un sakņu dārzs
Lolita Lūse
Lolita Lūse
8. maijs, 2019
Komentēt

Drukāt

Saglabāt

Foto: Shutterstock
Sīpols — it kā viss vienkārši, taču arī par šā kodīgā, bet tik veselīgā dārzeņa audzēšanu ir daudz mītu. Apskatīsim populārākos no tiem!
 1. Pirms stādīšanas sīpolus vēlams uz nakti ielikt siltā zilo graudiņu šķīdumā.
  Siltums var sīpolus mazliet pamudināt ātrāk mosties, tomēr mērcēšanā svarīgākais ir mitrums, jo ūdens taču ātri atdzisīs. Svarīgi sīpoliem neuzliet pārāk siltu ūdeni – ūdenim jābūt ne siltākam par tādu, kādā varētu likt mazgāt zīdaini, – ap 36 grādiem.

  Savukārt zilie graudiņi patiešām var aizbiedēt kādu sīpolos iemitinājušos baktēriju, turklāt piebaros sīpolus ar kāliju un mangānu. Zilajos graudiņos sīpolus ieteicams mērcēt tad, ja stādmateriālu esi ievākusi pati – no sēklām izaudzējusi sīksīpolus, saglabājusi ģimenes sīpolus. Dārzkopības veikalos pirktais stādmateriāls, iespējams, jau ir kodināts (tam jābūt norādītam uz iepakojuma), tādēļ tos mērcēt kādā speciālā šķīdumā nav vērts.
 2. Labāk stādīt tos sīpolus, kam jau ir asni.
  Jā, no šādiem sīpoliem lociņus varēs iegūt mazliet ātrāk nekā no tiem, kam asnu vēl nav. Tomēr jāuzmanās: sīpoli, kas pamostas krietni agrāk par citiem saviem brāļiem un māsām, ne vienmēr ir ideāls stādmateriāls. Iespējams, tie sākuši bojāties, tādēļ steigšus izdzinuši kādu lociņu.
 3. Sīpoli jāstāda blakus burkāniem, tad tie labāk augs.
  Labāku augšanu tas gan nenodrošina, bet zināmā mērā pasargā no izplatītākā sīpolu kaitēkļa – sīpolu mušas. Šis kukainis lido uz sīpolu smaržu, savukārt burkānu muša – uz burkānu smaržu. Kad abas smaržas ir blakus, mušas apjūk un uz to pusi lido mazāk vai nelido nemaz.
 4. Lielveikalos nopērkamos pārtikai paredzētos sīpolus stādīt nav vērts – tie nedīgst.
  Pārtikai paredzētie sīpoli domāti ilgai glabāšanai, tādēļ tie nedrīkst sākt asnot. Lai sīpoli nedzītu asnus, tos apstrādā ar īpašām vielām. Ja nopirksi šādus sīpolus, tie ļoti ilgi neizrādīs nekādas dzīvības pazīmes – pat divas nedēļas pēc ielikšanas zemē tiem nebūs ne asnu, ne sakņu. Bet var gadīties, ka sīpoli tomēr sāk augt. Tikai jāņem vērā, ka no šādiem pārtikas sīpoliem izaugs tikai loki – pats sīpols aizies bojā, jo sīpolu ieguvei paredzēti sīksīpoliņi.
 5. Loki jāplūc kopā ar balto maliņu, nevis jārauj, griežot kā ar nazi.
  Taisnība gan. Loki ar balto bruncīti jāplūc pirmie, jo tie jau pilnībā izauguši. Turklāt plūcot ar visu balto maliņu, paliek mazāk rētu. Ja lokus griež ar nazi vai plēš bez baltās maliņas, ievainojuma vietas stipri sulo, un tā sīpols var ātrāk inficēties ar dažādām slimībām.

0 komentāri

Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

Pievienot komentāru

Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

Lasi citur

 

Veselība

Vairāk

Receptes

Vairāk

Privātā Dzīve

Vairāk

Ieva

Vairāk

Mans Mazais

Vairāk

Māja un Dārzs

Vairāk

AutoBild.lv

Vairāk

Astes

Vairāk

Klubs

Vairāk

Santa+