• Atmodini rabarberu dažas nedēļas agrāk!

  Augļu un sakņu dārzs
  Anija Pelūde
  Anija Pelūde
  30. marts
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: pixabay
  Ak, siekalas saskrien mutē, kā gribas pēc iespējas drīzāk pirmos skābos kātus iemērkt cukurtraukā un kāri notiesāt! Ko darīt, lai ražu saņemtu dažas nedēļas ātrāk, un kā rūpēties par rabarberiem, lai tie augtu raženi. Iesaka Lija Aunkrogere, Pūres dārzkopības izmēģinājumu stacijas agronome ar 40 gadu stāžu.

  Raksts publicēts žurnāla Ievas Dārzs 2018. gada aprīļa numurā

  Steidzināšana

  Lai raža ienāktos 2–3 nedēļas agrāk nekā parasti, tiklīdz nokūst sniegs un zeme atlaidusies, savus rabarberus apklāj ar plēvi vai agrotīklu vairākās kārtās.

  Sausā pavasarī tos derētu aplaistīt – vienam pieaugušam ceram vajag vismaz spaini ūdens. Tad pirmos rabarberkātus varēsi plūkt jau maija sākumā vai vidū.

  Kad tie kārtīgi izauguši, kātus saudzīgi izrauj, lai tie pilnīgi atdalās no lapu rozetes pamatnes, nevis nogriez, jo caur atstāto celmiņu augā var nonākt slimību ierosinātāji. Bet – pilnīgi visus kātus izlauzt nedrīkst, jāatstāj vismaz 3–5, lai līdz vasaras beigām pietiek spēka barības vielu uzkrāšanai. Ziednešus izlauz, tiklīdz sāk attīstīties to pumpuri!

  Pavasarī drīkst arī pārstādīt

  Rabarberus pavairojot veģetatīvi – ar ceru dalīšanu –, būtu jāizvēlas labākais mātesaugs, kas mazāk izzied, ir ražīgs, veselīgs, ar iespējami spēcīgākiem kātiem.

  Rabarberus dala gan vasaras otrajā pusē, augustā, gan aprīlī, kad augi sāk dzīt pumpurus. Augusts patiesībā ir labākais laiks ceru dalīšanai, jo tad augs paspēj jaunajā vietā iesakņoties.

  Sadalot cerus, raugies, lai katrai atdalītajai saknes daļai būtu vismaz divi pumpuri. Tie ir trausli – uzmanies, lai nenolūst! Saknes brūci pirms stādīšanas vari apsauļot – apžāvēt saulē vai apkaisīt ar ogļu pulveri, lai brūcē nesāktos puve. Pirms stādīšanas sagatavo augsni, tajā iestrādājot vismaz 10 kg sadalījušos kūtsmēslu uz kvadrātmetru vai kompostu plus 50–60 g kompleksā mēslojuma. Vari arī 2 kg sadalījušos kūtsmēslu likt pašā stādāmbedrē un, ja augsne nav auglīga, papildus iestrādāt 20–30 g komplekso minerālmēslu.

  Jāstāda tik dziļi, lai pumpura vieta būtu viegli (1 cm) nosegta ar augsni. Pēc tam aplaisti, lai augsne pieskalojas saknei. Pirmajā gadā no jaunā rabarbera nevajadzētu vākt ražu. Nākamajā pavasarī, tiklīdz nokusis sniegs, pabaro rabarberu ar slāpekļa mēslojumu 10 g/m2, bet vasaras otrajā pusē – ar komplekso mēslojumu, kurā vairāk ir fosfora un kālija, 40 g/m2.

  Ko grib tavs rabarbers?

  • Vislabāk tas jūtas dziļi iekoptās, trūdvielām bagātās, mitruma un gaisa caurlaidīgās augsnēs, kur gruntsūdens nav augtāks par 1,2–1,5 m. Smilšainā, vieglā augsnē rabarbers aug vājāk, bet – pavasarī būs agrāka raža, jo smilts augsne ātrāk iesilst. Optimālā augsnes reakcija ir pH 5–6,5.
  • Rabarbers necieš slapjas kājas – tā augšanas vietai jābūt neapplūstošai. Tomēr arī sausumā rabarberi aug vāji, kāti kļūst šķiedraini, koksnaini, negaršīgi.
  • Iedod rabarberam kārtējo organiskā mēslojuma devu – kompostu vai sadalījušos kūtsmēslus. Smilšainā augsnē katru gadu, mālsmilts augsnē – katru otro vai trešo gadu. Vislabāk rudenī, jo tad organiskais mēslojums pie reizes pasargās augu no kailsala. Pavasarī mulču atbīdi no rabarbera augšanas centra uz malām.

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  Auto

  Vairāk

  Daba un Dzīvnieki

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Abonē