Aizmirsti par ledainu dušu! Kā izvēlēties ūdens apsildes iekārtu

Praktiski padomi
Elīna Kondrāte
25. februāris
Komentēt

Drukāt

Saglabāt

Foto: Shutterstock
Ūdens sasildīšanas iespēja ir aktuāla kā lauku mājā, tā vasarnīcā, un arī pilsētas daudzdīvokļu mājās, kurās nav centrālā apkure. Kā pareizi izvēlēties savām vajadzībām atbilstošāko mājas ūdens apsildes iekārtu, konsultē Rihards Zviedrāns, veikala Santehnikas paradīze speciālists.

Kas būtu jāapdomā, izvēloties mājas ūdens apsildes iekārtu:

 1. Cik daudz siltā ūdens vajadzēs? 
  Nelielām sadzīves vajadzībām, piemēram, trauku un roku mazgāšanai vasarnīcā vai lauku mājā, derēs neliels boilers vai caurplūdes ūdens sildītājs, kas var uzsildīt 5–30 litrus ūdens. Ja ūdens būs nepieciešams arī siltai dušai, jāizvēlas jaudīgāks un ietilpīgāks ūdens sildītājs. Vidējais siltā ūdens patēriņš vienam cilvēkam ir 25–30 litri dienā. Ja mājā dzīvo divi cilvēki, pietiks, ar 80 litru boileru, savukārt kuplākai ģimenei jāizvēlas jaudīgāks ūdens sildītājs – ar 150–300 litru tilpumu.
 2. Kombinē ūdens sildīšanu.
  Ūdens sildīšanu var nodrošināt vairākos veidos: ar elektrību, malku, granulām, briketēm. Ūdens sildīšanas veidus var arī kombinēt, piemēram, ūdenim vannasistabas vajadzībām ierīkot malkas apkures katlu vai vidējas ietilpības elektrisko boileru, taču virtuves vajadzībām izmantot nelielu caurplūdes sildītāju vai jaucējkrānu. Viens no veidiem, kā uzsildīt ūdeni, ir arī saules baterijas. Tomēr šis ir dārgākais no ūdens apsildīšanas veidiem, kas atmaksāsies tikai vairākos gados.
 3. Kur novietot?
  Pirms iegādāties ūdens sildīšanas iekārtu, jānovērtē arī tas, cik lielu vietu tai varēs atvēlēt. Viena no biežākajām kļūdām, ko pieļauj jaunu māju saimnieki, – vispirms izbūvē ūdensvadu un ūdens pievadus un tikai tad izvēlas ūdens sildīšanas veidu. Lai ūdens sildīšanas ierīci būtu vieglāk pieslēgt un nevajadzētu mainīt un uzlabot svaigi ierīkotos ūdens pievadus, vērtīgi būtu jau sākumā apdomāt, kā ūdeni sildīs un kur sildīšanas iekārtu novietos. Savukārt, ja vecā lauku mājā ūdensvads kalpo jau gadu desmitiem, pirms iegādāties ūdens sildītāju, rūpīgi jāizpēta, kā novietotas ūdens caurules un vai nebūs jāveic nelielas santehniskas korekcijas.

Ūdens sildīšanas iespējas

Ūdens sildītājs – krāns 

Ūdeni uzsilda ar elektrosildītāja elementu, kas atrodas krāna korpusa iekšpusē.

Cik jaudīgs? 

 • Paredzēts ātrai ūdens uzsildīšanai nelielām sadzīves vajadzībām.
 • Ūdeni sasilda līdz 30–60 grādiem. Neliels elektrības patēriņš – 3 kW.
 • Karstā ūdens plūsma 2–3 l/min.

Viegli ierīkot – ierīko izlietnes ūdens krānam paredzētajā vietā. Lai krānu pieslēgtu elektrotīklam, tam nepieciešama atsevišķa kontaktrozete.

Caurplūdes ūdens sildītājs

Ūdeni silda un patērē elektrību tikai tad, kad ir atvērts ūdens krāns.

Cik jaudīgs? 

 • Piemērots vasarnīcām un lauku mājām, lai uzsildītu nelielu ūdens daudzumu – 5–15 litrus.
 • Ūdeni uzsilda līdz 75–80 grādiem.
 • Parasti nelielas jaudas – vidēji 300 W.

Ierīkošana vidēji sarežģīta – neaizņem daudz vietas, var novietot virs izlietnes vai zem tās, vajadzēs izveidot pieslēgvietu.

Ievēro! Pirms ūdens ieejas caurplūdes mehānismā ieteicams ievietot ūdens filtru, tā pasargājot ierīci no aizkaļķošanās. Ja lietosi vairāk ūdens, nekā paredzēts, caurplūdes sildītājs ātri izies no ierindas. Lai nesalauztu ierīces termostatu, nav ieteicams vietām mainīt ūdens pievadus – ja pievads paredzēts ūdens izplūšanai, to nevajag lietot ūdens ieplūšanai.

 Akumulācijas tvertnes jeb apkures siltuma akumulatori

Glabā ūdens rezerves, kas uzsilst no apkures sistēmas vai autonomi, piemēram, izmantojot saules baterijas vai elektrību. Siltuma akumulācijas tvertne kā termoss uzkrāj apkures katlu uzsildīto ūdeni un ar sūkņu palīdzību iepludina to atpakaļ apkures un ūdensapgādes sistēmā, kad kurināts netiek, tā iegūstot ievērojamu kurināmā ekonomiju.

Cik jaudīgs?

 • Praktisks ūdens uzglabāšanas un sildīšanas veids, ja mājā dzīvo vismaz pieci cilvēki un ūdens patēriņš ir liels, piemēram, ja siltais ūdens nepieciešams dušai vai apkurei visu gadu.
 • Temperatūra akumulācijas tvertnēs var sasniegt 90–105 grādus.
 • Periodiski kurinot apkures katlu, akumulācijas tvertnes nodrošina nepārtrauktu siltumu kurināšanas starplaikos.

Ierīkošana sarežģīta – akumulācijas tvertne jāsavieto ar apkures sistēmu. Vajag vairāk vietas nekā citiem ūdens sildīšanas veidiem – lielākās tvertnes ir pat 2 metrus augstas. Var novietot mājā vai ārpus tās.

  Malkas boilers

Boilera tvertnē iepildītais ūdens uzsilst līdz noteiktai temperatūrai. Sākot lietot karsto ūdeni, boilerā vienlaikus ieplūst aukstais ūdens. Temperatūrai krītoties, boilers atkal sāk ūdeni sildīt.

Ir vertikāli un horizontāli piestiprināmi boileri.

Cik jaudīgs?

 • Ērts ūdens uzsildīšanas veids nelielai ģimenei vai nelielam ūdens patēriņam. Pietiks ne vien trauku mazgāšanai, bet arī dušai.
 • Pusstundā ūdeni var uzsildīt līdz 80 grādiem.
 • Diviem cilvēkiem piemērots būs boilers ar 50–80 litru ietilpību.
 • Jauda vidēji 1–2 kW.
 • Cik bieži boilers būs jākurina, atkarīgs no ūdens patēriņa.
 • Ja izvēlēts jaukta tipa sildīšanas boilers, kas izmanto gan cieto kurināmo, gan elektrību, to var kurināt abējādi. Brīdī, kad tiek uzsākta apkure ar malku, briketēm vai granulām, elektrības apsilde atslēdzas automātiski. Šis ir veids, kā samazināt elektrības rēķinu.

Ierīkošana pietiekami sarežģīta – vannasistabā vai virtuvē. Ja boilers ir kombinēts (malkas un elektrības), vajadzēs to pieslēgt gan ūdensvadam, gan elektrībai, gan dūmvadam.

Ievēro! Malkas boileru kurina tāpat kā malkas krāsni – nedrīkst pārkurināt, malka nedrīkst būt sveķaina, un regulāri jāizgrābj pelni.

 Elektriskie un boileri ar smart funkciju

Ūdeni uzsilda ar elektrību un darbojas pēc termosa principa – kad ūdens sasilis, sildīšanu pārtrauc, kad temperatūra nokrītas līdz noteiktam līmenim, atkal uzsilda. Pieejami arī jaunās paaudzes boileri ar smart funkciju – pirmo reizi ieslēdzot boileru, smart funkcija aptuveni divas nedēļas analizē, cik daudz, cik karsts un kādos laikos ūdens visvairāk tiek patērēts, un izveido ūdens sildīšanas režīmu.

Jo ietilpīgāks un jaudīgāks boilers, jo vairāk elektrības tiks patērēts, sildot ūdeni.

Ar elektrību ūdeni uzsilda aptuveni divās stundās.

Jaunās paaudzes boileros mēdz būt divas ūdens tvertnes. no sākuma tas uzsilda vienu tvertni un pēc vajadzības sāk sildīt ūdeni otrā tvertnē. Iegādājami gan vertikāli, gan horizontāli piestiprināmi boileri.

Boileriem ar smart funkciju ūdens temperatūru var regulēt arī attālināti ar interneta aplikāciju starpniecību.

Cik jaudīgs?

 • Jo vairāk paredzēts ūdeni tērēt, jo lielāks jāizvēlas boilers. Trauku un roku mazgāšanai pietiks ar 30 litru tilpumu, lielāka ģimene sadzīves lietošanai, tostarp ūdenim dušā, var izvēlēties boileru līdz 300 litru ietilpībai.
 • Jauda šādiem boileriem ir, sākot no aptuveni 2 kW.

Ierīkošana pietiekami sarežģīta. Jāgādā ne tikai par pieslēgumu ūdensvadam un elektrībai, bet arī par drošu boilera nostiprināšanu pie sienas.

Ievēro! Ja izvēlies mazāka tilpuma boileru, lieto tikai tik daudz siltā ūdens, cik paredzēts.

Malkas apkures katli

Līdzīgi malkas boileram, apkurināms ar malku, granulām, briketēm, tikai savienots ar apkures sistēmu. Kad siltums nav vajadzīgs, atvieno no apkures sistēmas, kalpo tikai ūdens sildīšanai. 

Malkas katls aizņem daudz vietas. Pirms tā iegādes mājās jāiekārto vieta, kur tas tiks novietots.

Ierīkojot dārgs, bet vēlāk efektīvs veids, kā nodrošināt māju ar silto ūdeni.

Cik jaudīgs?

 • Piemērota izvēle, ja jāuzsilda ūdens plašā privātmājā, kurā mīt kupla ģimene.
 • Ar malkas katlu silto ūdeni lielos apjomos var nodrošināt nepārtraukti. ekonomiskāks ūdens sildīšanas veids, salīdzot ar elektriskajiem apkures katliem.

Ierīkošana pietiekami sarežģīta – apkures iekārta tiek savienota ar dūmvadu, tai pievienoti pievadi uz ūdensvadu. 

 

0 komentāri

Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

Pievienot komentāru

Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

 

Veselība

Vairāk

Receptes

Vairāk

Privātā Dzīve

Vairāk

Ieva

Vairāk

Mans Mazais

Vairāk

Māja un Dārzs

Vairāk

AutoBild.lv

Vairāk

Astes

Vairāk

Klubs

Vairāk

Santa+