Agrā ziedētāja - meža meita zalktene

Košumdārzs
Indra Ozoliņa
19. marts
Komentēt

Drukāt

Saglabāt

Rozmarīna zalktene
Foto: No izdevniecības Žurnāls Santa arhīva
Rozmarīna zalktene
Pamitros lapu koku un jauktos mežos mīti parastā zalktene (Daphne mezereum), kuru smaržīgo ziediņu dēļ mēdz dēvēt arī par meža ceriņu. Tas ir pirmais krūmiņš, kas uzzied mežā, – martā vai aprīlī, bet reizēm jau februāra beigās. Taču ar zalktenes ieaudzēšanu dārzā – uzmanīgi! Konsultē LAIMA ZVEJNIECE, mežkope, dārzniece, Latvijas valsts mežu nodaļas Sēklas un stādi ražošanas izpilddirektore.

Agrā pavasara vēstnese ir tik spilgta un smaržīga, ka nav iespējams tai paiet garām! Ne velti 2009. gadā Latvijas Dendrologu biedrība parasto zalkteni iecēla gada auga godā.

Parastā zalktene ir 1–1,5 metrus augsts un apmēram tikpat plats krūmiņš ar rožainiem, retāk baltiem ziediem tieši uz zariem, kas uzzied pirms iegareno lapu plaukšanas. Auglīši, ko parasti sauc par ogām, lielākoties ir spilgti sarkani, retāk iedzelteni un nogatavojas jūlija beigās, augustā.

Zalktenes mēdz saukt arī par dafnēm  – par godu grieķu mītu varonei nimfai Dafnei. Latviskais nosaukums zalktene, visticamāk, cēlies no čūskas vārda, kas norāda gan uz krūmam, gan čūskām tīkamajiem apstākļiem – arī zalkšiem patīk ložņāt pa mitrājiem.

Tālāk no bērniem!

Lai gan parastā zalktene ir ļoti skaista, tā ir arī ļoti indīga! Toksiskas vielas satur visas auga daļas – zari, lapas un ziedi –, bet vislielākā toksīnu koncentrācija ir mizā un augļos. Ja āda ir ļoti jutīga, jau no pieskaršanās zalktenei var uzmesties pumpas.

Bērniem saindēšanās pazīmes mēdz parādīties pat pēc vienas ogas vai lapas apēšanas, bet, ja apēd vairāk, var būt nepatīkams iznākums.

Zalktenes toksīni arī stipri bojā zobus. Tāpēc, ja mājās ir mazi bērni, parasto zalkteni un tās dekoratīvās šķirnes labāk nestādi vai arī atvēli tām vietu dārza tālākajā stūrī, kur bērni netiek klāt. Man pašai dārzā zalktenes nav, jo tur skraida mazbērni. Taču zalktene aug pie dārza meža malā, un, kad uzzied, ir skaidrs – pavasaris klāt!

Kura ir visvisskaistākā?

Parastās zalktenes stādus Latvijā var iegādāties tikai dažās stādaudzētavās. Piedāvājumā ir arī tās šķirne ‘Alba’ ar baltiem ziediņiem, šķirne ‘Rubra’ ar koši sarkaniem ziediem un ‘Grandiflora’, kurai ir lieli baltrozā ziedi.

'Alba'
'Alba'

Latvijas valsts mežu kokaudzētavās pamatā audzē rozmarīna zalkteni (Daphne cneorum). Tā veido ap pusmetru augstu un plati izplestu krūmiņu, zied karmīnsarkaniem, smaržīgiem ziedu ķekariem, kas izvietoti galotnēs.

Rozmarīna zalktene
Rozmarīna zalktene

Bargās ziemās rozmarīna zalktene var apsalt, bet siltās, kādas pie mums ir pēdējā laikā, tā zaļo visu cauru gadu. Atšķirībā no parastās zalktenes, kam ziemā nobirst lapiņas, rozmarīna zalktene mēdz otrreiz uzziedēt arī rudens pusē. Un vēl – rozmarīna zalktene vairāk mīl saulīti un bagātīgāk ziedēs saulainā vietā. Taču diemžēl arī tā pieder pie indīgajiem augiem.

Kas patiks zalktenei

 1. Vislabāk stādi to agrā pavasarī, lai tava zalktene pa vasaru pagūst ieaugties.      
 2. Izvēlies paēnu, mitru vietu, bet – tādu, lai krūmiņa saknes nemirkst ūdenī. Vēlamais augsnes pH līmenis ir 6–7.
 3. Pirms stādīšanas izroc kārtīgu bedri, ko piepildi ar auglīgu, labi drenētu augsni. Bagātini to ar veciem trūdiem, lai zalktene justos kā mežā.
 4. Kārtīgi salaisti, pat ja ir lietains laiks, lai augsne kārtīgi nosēstos un auga saknītes saņemtu mitrumu. Vēlāk zalktene izturēs arī sausuma periodus. 
 5. Sagādā tai mizu mulčas slānīti, kas atgādinās meža vidi un sargās saknes no izkalšanas.  
 6. Ja zalktene iestādīta atbilstošā augsnē, vari to nemēslot, taču, ja vēlies palutināt, pavasarī pabaro ar slāpekli saturošu mēslojumu.
 7. Pēc ziedēšanas pavasarī vajadzētu izgriezt sausos un kroplīgos zarus.  

Uzreiz izvēlies zalktenei īsto augšanas vietu, jo tai nepatīk pārstādīšana.

Ir arī citas

Daudzās Eiropas valstu kokaudzētavās un dabā zalktene sastopama arī kā kalnu punduraugs. Ja gribi savā dārzā ieaudzēt retākas sugas, vari meklēt Alpu zalkteni (Daphne alpina), Burkvudas zalkteni (Daphne x burkwoodii) vai Kamčatkas zalkteni (Daphne kamtschatica).

Alpu zalktene
Alpu zalktene

Kur iegādāties stādus

 • Latvijas valsts mežu kokaudzētavās.
 • Kokaudzētavā Īve Grobiņas novadā.
 • Zaļenieku kokaudzētavā Zaļenieku novadā.
 • Stādaudzētavā Arumi Mārupes novadā.
 • Stādaudzētavā Lēpes Garkalnes novadā.
 • Stādaudzētavā Sakstagals Rēzeknes novadā.

 

 

 

 

0 komentāri

Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

Pievienot komentāru

Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

 

Veselība

Vairāk

Receptes

Vairāk

Privātā Dzīve

Vairāk

Ieva

Vairāk

Mans Mazais

Vairāk

Māja un Dārzs

Vairāk

AutoBild.lv

Vairāk

Astes

Vairāk

Klubs

Vairāk

Santa+