• Šobrīd

  weather img

  Rīga +7°C

  Imunitāte ir tik svarīga

  6 biežākās kļūdas, kas kavē pirmā mājokļa iegādi

  Nekustamais īpašums
  Santa.lv
  Santa.lv
  18. septembris
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Pixabay
  Pirmo reizi iegādājoties savu īpašumu, daudziem pietrūkst nepieciešamo zināšanu un informācijas, lai pieņemtu pārdomātu un finansiāli izdevīgu lēmumu par mājokļa iegādi. Kas ir būtiskākais, ko ņemt vērā, lai darījums būtu veiksmīgs, skaidro Luminor bankas mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais.

  Nepietiekami uzkrāj pirmajai iemaksai

  Viens no biežākajiem mājokļa iegādes kavēkļiem ir nepietiekami iekrājumi pirmajai iemaksai, kad cilvēki ir iekrājuši pāris tūkstošus eiro un vēlas izmantot valsts atbalsta programmas. Minimālā pirmā iemaksa mājokļa iegādei ar Altum atbalstu ir 5–10% no īpašuma kopējās summas, vai 10–15%, ja veic personisko ieguldījumu bez valsts atbalsta. Veicot individuālus finansējuma aprēķinus, var izrādīties, ka iekrātās naudas daudzums tomēr nav pietiekošs pirmajai iemaksai.

  Bankas novērojumi liecina, ka vidēji ģimenes pirmajai iemaksai ir iekrājušas līdz 5000 eiro un vēlas iegādāties dzīvokli jaunajā projektā, kur īpašuma cena ir ap 100 tūkstošiem eiro. Pat ar valsts sniegto garantiju šajā gadījumā 5000 eiro ir minimums, kas klientam ir jāiegulda pašam, turklāt jāņem vērā, ka iegādes procesā ir arī citas saistītas izmaksas. 

  Nerēķinās ar visām saistītajām izmaksām

  Pirms mājokļa iegādes ieteicams konsultēties ar bankas speciālistu, kurš palīdzēs aprēķināt citas nepieciešamās izmaksas, piemēram, par īpašumtiesību nostiprināšanu zemesgrāmatā un notāra pakalpojumiem. Tāpat, iespējams, būs nepieciešami remonta vai mājokļa labiekārtošanas izdevumi. Ieteicams noskaidrot arī paredzamo komunālo maksājumu un īpašuma nodokļu apmērus, lai laikus zinātu, ar kādiem ikmēneša izdevumiem būs jārēķinās.

  Neveic cenu izpēti

  Lai nepārmaksātu par noskatīto mājokli, ieteicams veikt cenu izpēti, kas palīdzēs noteikt, vai cena atbilst tirgus situācijai un patiesajai īpašuma vērtībai. To var izdarīt, salīdzinot izvēlētā mājokļa cenu ar citu līdzvērtīgu īpašumu cenām, kā arī pārbaudot pieejamos oficiālos datus par vēsturiskajiem darījumiem ar konkrēto īpašumu un iepriekšējiem īpašniekiem vietnē zemesgramata.lv.

  Neizpēta mājokļa juridisko statusu

  Izvēloties savu pirmo mājokli, viens no svarīgākajiem aspektiem ir īpašuma juridiskais statuss. Kā norāda Kaspars Sausais, tad banka ļoti rūpīgi vērtē īpašuma juridisko statusu, un tikai tad, ja dokumentācija ir kārtībā, banka var piešķirt klientam finansējumu. Piemēram, ja cilvēks ir izvēlējies iegādāties privātmāju, ir svarīgi pārliecināties, vai māja ir nodota ekspluatācijā. Iespējams, būvniecība nav veikta atbilstoši projektam, kas nozīmē, ka, sliktākajā scenārijā pašvaldība var neakceptēt nobīdes no plāna un daļu mājas var nākties pārbūvēt. Arī izvēloties dzīvokli, ir jānoskaidro, vai tajā iepriekš nav veiktas pārbūves un vai tās ir atbilstoši saskaņotas.

  Neapzinās savu spēju atmaksāt kredītu

  Izvērtējot klienta kredītspēju, banka ņem vērā gan ienākumus, gan esošās kredītsaistības un kopējo mājsaimniecības finanšu slogu. Praksē novērots, ka klienti ne vienmēr apzinās visas savas saistības. Piemēram, dažkārt klienti nezina, ka kredītkartes limits arī ir kredītsaistības, vai tas, ka klients jau ir galvotājs kādam citam kredītam, arī ietekmē maksimālo pieejamo kredīta apmēru.

  Izvēlas īpašumu ar zemu pieprasījumu tirgū

  Nereti iegādātais īpašums nav vienīgā klienta dzīvesvieta, tāpat dzīves laikā var mainīties arī prasības un vajadzības pēc dzīvojamās telpas. Tādēļ ieteicams uz īpašumu paraudzīties perspektīvā – vai pēc 7–10 gadiem tam būs pieprasījums tirgū; kāda izskatīsies tuvākā apkārtne un apkārtējās teritorijas attīstības plāni; kāds ir īres tirgus līdzīgiem mājokļiem; vai nepieciešamības gadījumā nekustamo īpašumu varēs izīrēt par summu, kas nosedz, piemēram, ikmēneša mājokļa kredīta maksājumu? Īpašuma izvēle vietā, kur ir aktīvs nekustamā īpašuma tirgus, var kalpot par atbalstu sarežģījumu laikā vai ceļā uz jaunu mājokli.

  Pievienojies dzīvesstila portāla Santa.lv Facebook un Instagram: uzzini vērtīgo, lasi kvalitatīvo.

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

   

  Veselība - Stiprini imunitāti!

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  AutoBild.lv

  Vairāk

  Astes

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Santa+