• Šobrīd

  weather img

  Rīga +16°C Daļēji apmācies, D/DR vējš, 3.6 m/s

  4 svarīgi darbi zemeņu dobē augustā

  Augļu un sakņu dārzs
  Mans Dārzs
  Mans Dārzs
  2. augusts, 2022
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Shutterstock
  Ja vēlies arī nākamajā gadā ievākt labu zemeņu ražu, par to jāsāk rūpēties jau augustā, pēc pēdējo ogu novākšanas. Iesaka Valda Laugale, Dārzkopības institūta vadošā pētniece.
  1. Ravē un uzrušini. Parasti ražošanas laikā stādījums aizaug ar nezālēm, augsne sablīvējas, tāpēc tagad tā ir jāravē un jāuzrušina. Zemenēm sakņu sistēma izvietota samērā sekli, tāpēc rušināšanu veic tikai dažu centimetru dziļumā, lai nesabojātu saknes.
  2. Laisti. Augi ražas veidošanai ir patērējuši daudz barības vielu, tāpēc sausā laikā jāturpina arī laistīšana.
  3. Apgriez lapas. Te gan vienotu recepti visiem nevar iedot, jo jāskatās pēc apstākļiem – ja zemeņu ceri ir veselīgi un labi attīstīti, tad lapas nav jāgriež, savukārt, ja stādījumā ir spēcīgi slimību un kaitēkļu bojājumi, īpaši, ja ir izplatīta zemeņu ērce, lapu apgriešana tomēr ir ieteicama, jo tas samazinās infekciju nākamajā gadā. Tikai, protams, visas nogrieztās lapas jāaizvāc projām no dobes, nevis turpat jāatstāj.
   Apgriešana jāveic tūlīt pēc pēdējo ogu novākšanas, lai līdz ziemai augi paspētu izveidot jaunu lapotni, citādi samazināsies ziemcietība.
   Lapas apgriež 1–2 cm augstumā no augšanas pumpura, arī jaunās lapiņas. Reizē ar lapu apgriešanu nogriež arī stīgas.
  4. Pabaro! Mēslojot jāņem vērā tas, cik auglīga ir augsne un cik daudz mēslojuma jau ir iedots pavasarī. Ir vairākas iespējas, kā mēslot.
  • Ja augsne ir jau iepriekš bagātīgi mēslota, tad, iespējams, pietiks, ja ap augiem uzbērs kompostu vai neitralizētu kūdru, bet tā, lai neapber centrālos augšanas pumpurus.
  • Ja augi iepriekš maz mēsloti, mēslošanai pēc ražas novākšanas var izmantot kādu no zemenēm piemērotajiem kompleksajiem mēslojumiem ar paaugstinātu kālija saturu, kura sastāvā nav hlora, piemēram, YaraMilaTM Complex 12–11–18 ar mikroelementiem, Rudens mēslojums 3,5–10–15 (bez hlora) vai citu. Vidējā komplekso minerālmēslu deva atkarībā no mēslojuma veida un augu nodrošinātības ir 20–50 g/m2.
  • Ja griež lapas, mēslojums noteikti ir vajadzīgs, jo augiem būs nepieciešams vairāk barības vielu lapu ataudzēšanai. Tad var izvēlēties mēslojumu ar augstāku slāpekļa saturu, kas nepieciešams zaļās masas veidošanai. Ja augsnē ir daudz fosfora un tas nav nepieciešams, tad mēslošanai var izmantot kālija nitrātu, kas satur tikai slāpekli un kāliju.
  • Ja augi stipri novājināti vai zeme sausa un augi no augsnes neko nevar uzņemt, ātrākai iedarbībai var izmantot mēslošanu caur lapām vai laistīt ar barības šķīdumu. Tad izmanto ūdenī šķīstošos minerālmēslus, piemēram, Kristalons Oranžais 6–12–36 ar mikroelementiem, Basfoliar 7–12–40 ar mikroelementiem, Folicare 10–5–26 (o.), VITO Zemenēm vai citu.

  Ņem vērā!

  Visos gadījumos līdzekļi jālieto pēc lietošanas koncentrācijas shēmas, ko var redzēt uz iepakojuma. Mēslojums jādod vairākas reizes (līdz augusta beigām) ar 7–10 dienu intervālu.  

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  Auto

  Vairāk

  Daba un Dzīvnieki

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Abonē