• 4 svarīgi darbi, kas ar ogu krūmiem jāpaveic pavasarī

    Dārzs
    Ginta Auzniece
    Vakar
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Gvido Kajons
    Kamēr darbu dārzā vēl nav daudz, var ķerties klāt ogu krūmiem, lai rūpētos par to veselību un ražību: apkaro kaitēkļus, veido krūmu, sargi no salnām un mēslo.
    1. Likvidē pumpuru ērces upenēm!
      Pumpuri, kuros tās dzīvo, izskatās apaļīgi, resnāki nekā pārējie. Visvairāk pumpurērce iecienījusi zaru galotnes un jaunos dzinumus. Pumpuri, kuros mitinās ērcītes, neizplauks, tāpēc, ja ērcītes savairosies par daudz un pārņems visu krūmu, tas būs bez lapām un agrāk vai vēlāk aizies bojā. Upeņu pumpurērces arī pārnēsā vīrusu – upeņu virālo pilnziedainību jeb reversiju, un arī augiem pret vīrusu ierosinātām kaitēm, tāpat kā cilvēkiem, zāļu nav. Slimība izraisa mazražību, ziedi un lapas kļūst kroplīgi, un beigās augs vienkārši jāiznīcina.
       Pumpuri, kuros dzīvo ērcīte, izskatās tā.
      Ko darīt? Slimos pumpurus var nolasīt pa vienam, bet, ja uz zara inficēto pumpuru ir daudz, ērtāk nogriezt un sadedzināt visu zaru. Šķirnēm, kam pumpuri no dabas ir apaļīgāki, pumpurērci var pamanīt tad, kad lapas jau sāk plaukt, – inficētie pumpuri vienkārši paliek neizplaukuši vai arī paveras tikai drusciņ. Tad tie ar steigu jālikvidē, jo, kad krūms sāks ziedēt, pumpuru ērce sarosīsies un aktīvi ceļos no pumpura uz pumpuru, bendējot krūmu.

    2. Veido krūmu!
      Šis darbiņš jāizdara, pirms lapas sākušas plaukt. Ja tavā dārzā tas vēl nav noticis, ir pēdējais brīdis!


      Nogriez aizlauztos un bojātos zarus, tādus, uz kuriem savairojušās sūnas, un visus līkos zarus, kas traucē citiem.
      Novērtē krūma formu – ja tas ir skrajš, daudzi zari liecas pie zemes, tos nogriez līdz pamatnei vai līdz uz augšu vērstam sānzaram, jo ogām uz tādiem zariem slikti piekļūs gaisma, tās būs netīras. Skaties, lai krūma viducī zari nav pārāk blīvi.
      Upenēm zarus īsināt nevajag, jo labākā raža veidosies tieši uz jaunākām zaru daļām. Vienīgais izņēmums – ja bijusi miltrasa un kāda zara galotnīte ir iekaltusi. Tādas jānogriež līdz veselajai, dzīvajai koksnei. Noīsināt zarus var arī tad, ja krūmam neveidojas jauni zariņi.
      Jāņogām un ērkšķogām raža labi veidojas arī uz vecākām zaru daļām, tāpēc, ja nepieciešams, galotnes var droši īsināt. Veco zaru izgriešanu jāņogām un ērkšķogām var sākt vēlāk nekā upenēm.
      Nogriežot zaru līdz pašai zemei, skaties, lai nepaliek lieli celmiņi. Centies nogriezt, cik zemu vien var!

    3. Sargā no salnām!
      Ja krūmi jau sākuši plaukt vai ziedēt un naktīs sola spēcīgas salnas, tie dikti jāsargā no aukstuma, citādi var zaudēt teju visu ražu.
      2 varianti:
      - Klasiska un pārbaudīta metode – apsegšana ar agrotīklu vairākās kārtās.
      - Agrāk modē bija izmantot arī dūmošanu ar dūmsvecēm, bet tas ne vienmēr atmaksājas, jo efekts atkarīgs no laikapstākļiem un vēja pūsmas – ja vējš būs lielāks, tas dūmus aizpūtīs prom un ogulāji tik un tā apsals. Efektīvāk dūmot rāmā laikā, bez vēja.

    4. Mēslo!
      Piemērotākais brīdis ogulāju mēslošanai ir lapu plaukšanas sākums, un visvairāk šajā brīdī augiem vajadzīgs slāpeklis – lai vairotos spēks veidot zaļo masu. Ja augsne ir nabadzīga, neskādēs arī fosfors un kālijs – tad var izvēlēties komplekso mēslojumu, kurā ir visi trīs šie elementi, bet slāpekļa vairāk. Galvenais – uzmanies no mēslojumiem, kas satur hloru, jo pret to ogulāji ir ļoti jutīgi. Tādus drīkst lietot vienīgi rudenī, jo pa ziemu hlors no augsnes izskalosies. Pavasarim drošāk iegādāties mēslojumu, kam uz iepakojuma norādīts, ka tas paredzēts augļu dārziem, – tādā hlora parasti nav. Uzticami ir, piemēram, Yara mēslojumi.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē