• Šobrīd

  weather img

  Rīga +21°C Skaidrs, Z vējš, 1.03 m/s

  IZPROT TAVAS SĀPES

  27. jūnijs – Septiņu gulētāju diena. Kādas būs nākamās 7 dienas?

  Ticējumi
  Ilvija Melne
  Ilvija Melne
  27. jūnijs
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Pixabay
  Latviešiem tā ir svarīga laika vērošanas un pareģošanas diena – kāds laiks Septiņos gulētājos, tāds vēl septiņas dienas pēc tam!

  Ar šo dienu latviešiem saistās daudzi ticējumi:

  • Ja septiņu gulētāju dienā saule spīd, tad tā spīdēs septiņas dienas no vietas; ja lietus līst – līs septiņas dienas. Ja pēc 7 dienām nepārstāj, tad tāds pat laiks turpināsies 7 nedēļas. /A. Zālīte, Bērzpils./
  • Ja ielīst 7 brāļu dienā (10. jūlijs), līs 7 nedēļas; ja 7 gulētāju dienā (27. jūnijs), līs 7 dienas. /E. Melbikse, Virbi./
  • Lietus septiņgulētāju dienā nes lietu septiņas dienas no vietas, bet septiņu brāļu dienā septiņas nedēļas no vietas. /Brīvā Tēvija, 1927, 207./
  • Ja gulētāju dienā guļ ilgi no rīta, tad visu gadu no rītiem jākaujas ar miegu. /R. Svekre, Valka./
  • Ja septiņu gulētāju dienā daudz guļ, tad visu gadu daudz gulēs. /A. Berķe, Mētriene./
  • Ja kādam ir problēmas ar aizmigšanu vai citi miega traucējumi, tad šajā dienā vajag septiņu gulētāju vārdus uzrakstīt uz papīra un slepeni palikt šim cilvēkam zem spilvena.
  • Senlatvieši cilvēkam, kurš saslima Septiņu gulētāju dienā, sita septiņas reizes pa sāpošo vietu un teica: «Slimība, paliec guļot kā septiņi gulētāji!»

  Par šīs dienas izcelsmi «Latviešu konversācijas vārdnīcā» teikts: «Septiņi gulētāji, septiņi brāļi, svētie. Tie ir kristīgi jaunekļi, kas, pēc 5. gadsimtā radušās leģendas, Efesā, valdnieka Decija kristiešu vajāšanas laikā paslēpušies kādā alā, tur iemūrēti, bet pēc apmēram 200 gadiem ķeizara Teodozija II valdīšanas laikā, uz laiku atmodušies, lai apliecinātu ar savu likteni un vārdiem mirušo augšāmcelšanos. Viņu šķietamo kapu Efesā apmeklēja daudz svētceļnieku. Pētnieki saskata leģendā pagānu un jūdu nostāstu motīvu atliekas.»

  Avots: No profesora Pētera Šmita krājumiem “Latviešu tautas ticējumi” un Latvijas fokloras krātuves zinātniskā darbnieka Osvalda Līdeka grāmatas “Latviešu svinamās dienas”.

  Pievienojies dzīvesstila portāla Santa.lv Facebook un Instagram: uzzini vērtīgo, lasi kvalitatīvo.
   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  Auto

  Vairāk

  Astes

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Santa+