• Sakņu dārza darbi jūnijā. Ko vēl var iesēt un kas tagad darāms ar tomātiem un gurķiem?

    Dārzs
    Gita Riekstiņa
    2. jūnijs
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: ARomadov / Shutterstock
    Jūnijs dārzā ir rosīgs laiks – zeme ir iesilusi, un augi sparīgi aug. Šajā mēnesī dārzniekiem ir daudz darāmā – gan sēšana un stādīšana, gan augu kopšana, laistīšana un sargāšana no kaitēkļiem. Apkopojam jūnija svarīgākos darbus sakņu dārzā.

    Konsultē  Gita Riekstiņa, Bulduru Tehnikuma dārzeņkopības skolotāja.
    Raksts no žurnāla Mans Dārzs arhīva

    • Kad beigušās salnas, laukā stāda siltummīlošos ķirbjaugus – gurķus, ķirbjus, kabačus, arbūzus, melones. Vēlams, lai dēstiem būtu 1–3 īstās lapas. Pārauguši dēsti sliktāk pārcieš pārstādīšanu.
    • Jūnija sākumā laukā var sēt gurķus, ķirbjus un kabačus. Šiem dārzeņiem ļoti patīk siltas kājas jeb silta augsne, tāpēc ļoti bieži ķirbjus sēj komposta kaudzes tuvumā vai arī augsnē iestrādā trūdošas augu atliekas, kas rada papildu siltumu. Sēj arī sviesta, krūmu un kāršu pupiņas, galda bietes, kāļus, rāceņus un cukurzirņus rudens ražai un ziedkāpostus dēstiem stādīšanai jūlijā. Melnos rutkus sēj pēc Jāņiem – agrāk iesētie izziedēs. Vēlākai ražai atkārtoti – salātus, spinātus, dilles. Sējot redīsus, jāizvēlas šķirne, kas piemērota audzēšanai vasarā, citādi tie izziedēs. Var sēt burkānus ar īsāku veģetācijas periodu, sauktus par Jāņu burkāniem. Arī tie līdz rudenim izaugs, turklāt tos mazāk bojās kaitēkļi.
    • Siltumnīcā tomātiem katru nedēļu izlauž pazarītes, lai augi velti netērē spēkus. No izlauztajām pazarītēm var pagatavot uzlējumu, kas palīdz pret laputīm un lapgraužu kāpuriem: 400 g tomātu dzinumu samaļ un nelielā ūdens daudzumā mērcē 2–3 stundas. Filtrē, papildina ar ūdeni līdz 10 litriem. Lieto tūlīt pēc sagatavošanas. Pēc 7 dienām apsmidzina atkal.
    • Sākoties ziedēšanai, pirmos smagākos tomātu ķekarus atbalsta ar speciāliem ķekaru turētajiem, kas neļauj ķekaram aizlūzt, – tā var palielināt ražu par 10–15%. 
    • Laista siltumnīcu agri no rīta. Laistot vēlu vakarā, radīsies papildu kondensāts un mitrums, kas veicina slimību attīstību. Ja laistīšanai izmanto ūdeni no dziļurbuma, iepriekš ielej traukā, lai sasilst. Lai mazāk jālaista, siltumnīcā mulčē augsni.
    • Vēdina siltumnīcu, jo karstumā tomāti neapputeksnējas un neaizmetas augļi. Siltā laikā naktīs neaizver siltumnīcas durvis un logus. Temperatūru siltumnīcā palīdz samazināt arī ēnošanas tīkli, krītošana, speciālā baltā krāsa. 
    • Otrajā gadā pēc sējas skābenes veido ziednešus. Lai aizkavētu to veidošanos, skābeņu ražu vāc regulāri, apgriežot tās apmēram 10 cm virs zemes.
    • Lai pasargātu sīpolus, puravus un ķiplokus no sīpolu mušas, burkānus – no burkānu mušas un lapu blusiņas, kāpostaugus – no spradžiem un balteņu kāpuriem, dobes var apsegt ar agrotīklu.

    Satura mārketings

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk