Konsultē Anta Sparinska, Dr. biol., Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes docente.
- Bagātīgi ziedošajām puķēm podos un kastēs regulāri nolasa noziedējušos ziedus, lai veidojas jauni pumpuri. Mēslo ar vieglu mēslojuma šķīdumu katrā laistīšanas reizē. Neļauj iekalst, tāpēc karstā laikā var gadīties, ka jālaista pat trīsreiz dienā.
- No podiem un dobēm aizvāc atraitnītes, pat ja tās vēl izskatās labi, jo siltā laikā tās strauji zaudēs dekorativitāti. Atbrīvotajā vietā stāda vasaras puķes – līdz Jāņiem jāiestāda viss. Pēc stādīšanas pamatīgi aplaista.
- Zālienu regulāri pļauj, mēslo, laista apstrādā pret sūnām. Vai arī izpļauj tikai taciņas, dobju apmales, bet pārējo atstāj puķu pļavai, kur lasīt tējām un salātiem āboliņus, pelašķus, sētložņas, skābenes. Kas nu kurā zemītē aug. Dārzā paši saaugot tie ārstniecības augi, kas saimniekiem visvairāk vajadzīgi. Turklāt karstā laikā garāka zāle uztur vēsāku augsnes un līdz ar to arī dārza temperatūru, tajā labāk saglabājas mitrums, ir kur patverties kukaiņiem, gliemežiem un citai dzīvai radībai, un tiem ir mazāka interese apēst salātus un citus lolojumus.
- Norok sīpolpuķes, izliek paēnā zem jumta žāvēties. Vai arī atstāj augam tajā pašā vietā. Ja tulpes iestādītas vismaz 20–30 cm dziļi, sīpoli nedalīsies, bet ziedēs katru gadu. Protams, smalkas un dārgas šķirnes labāk izrakt, pārskaitīt, apmīļot, paskatīties, vai nav kādi bojājumi. Hiacinšu sīpolus izliek izsilt saulītē, tad labāk veidosies ziedaizmetņi.
- Sagādā balstus viengadīgajiem vīteņiem, gara auguma ziemcietēm, arī kāršu rozēm un delfīnijām. Balstus var pirkt veikalos vai izmantot izgrieztos zarus, grimoņu un lazdu slaidos dzinumus vai sapīt no kritušiem bērzu zariem, kā to dara Anglijā.
- Ap Jāņiem ir īstais laiks rožu, mežvīteņu un dekoratīvo krūmu pavairošanai ar zālainajiem spraudeņiem. Izvēlas dzinumus, kam ir ziedpumpuri, bet ziedi nav atvērušies. Apsakņošanas telpā (lecektī, kastītē, mini siltumnīciņā) uztur 100% gaisa mitrumu un vienmērīgu 25–27 grādu siltumu. Ja nav gaisa mitrinātāju un pavairojamā telpa neliela, spraudeņus un substrātu kārtīgi sarasina, rūpīgi apklāj ar caurspīdīgu segumu – plēvi, stiklu, burku, spainīti –, nevēdina pirmo nedēļu. Ja trauks norasojis – viss kārtībā, mitruma ir pietiek.
- Šogad stādītos augus regulāri laista, vislabāk vakarā vai agri no rīta ar sasilušu dīķa ūdeni vai sakrāto lietusūdeni. Automātisko laistīšanas sistēmu darbina naktī, lai taupītu ūdeni un elektrību.
- Izgatavo vai iegādājas putnu dzirdinātavu ar lēzenām malām – tā noderēs arī taureņiem un bitēm.