Konsultē Mārīte Gailīte, agronome, dārzeņkopības eksperte.
Arī amatieriem paredzētajās sēklu sīkpakās var atrast šķirnes ar labu slimībizturību. Tā kā uz sēklu paciņas ir maz vietas, parasti tur to nenorāda. Informācija par katru šķirni jāmeklē internetā, sēklu tirgotāju un selekcijas firmu mājaslapās, un tas prasa laiku.
Kas jāpārbauda
- Burkāniem – izturība pret lapu sausplankumainību (Alternaria), sakņu melnēšanu (Pythium), lapu plankumainību (Cercospora) un pat īsto miltrasu (Erysiphe). Izturība pret lapu slimībām ne tikai palielina ražu, bet arī atvieglo ražas novākšanu.
- Kāpostiem – izturība pret krustziežu sakņu augoņiem (Plasmodiophora brassicae). Šī infekcija pēdējos gados strauji izplatās Latvijā un, reiz iemetusies augsnē, vairs nav iznīdējama. Risinājumi tikai divi – atmest kāpostaugu audzēšanu uz visiem laikiem vai izvēlēties izturīgos hibrīdus.
- Salātiem – izturība ne tikai pret neīsto miltrasu (Bremia) un salātu mozaīkas vīrusu (LMV), bet arī pret laputīm (Nasonovia ribisnigri) un pat sakņu laputīm (Pemphigus). Arī tās ir Latvijā, bet bieži paliek neievērotas.
- Gurķiem – izturība pret gurķu mozaīkas vīrusu (CMV), gurķu kraupi (Cladosporium), īsto miltrasu (Podosphaera xanthii, ko agrāk pazina kā Sphaerotheca), un neīsto miltrasu (Pseudoperonospora). Tiesa, izturība pret neīsto miltrasu ar laiku mēdz samazināties, jo ierosinātājs bieži veido jaunas mutācijas, tāpēc hibrīdi regulāri jāmaina.
- Tomātiem ir hibrīdi, kas izturīgi pret ļoti daudzām slimībām, tostarp pret tabakas un tomātu mozaīkas vīrusiem (TMV, ToMV), lapu brūno pelējumu (Cladosporium), kas ir ļoti aktuāla problēma tieši amatieru siltumnīcās, ātro un lēno vīti (Fusarium, Verticillium) un nematodēm (Meloidogyne). Pašos pēdējos gados ir radītas tomātu šķirnes un hibrīdi, kas ir izturīgi arī pret tomātu augļu brūno puvi (Phytophthora infestans).