Konsultē Antete Kalniņa, Rimi Mājdzīvniekiem veselības eksperte, sertificēta veterinārārste
Svarīgākais priekšnoteikums, izvēloties barības un ūdens trauciņu, – lai tas būtu viegli mazgājams, tajā nesaķeras barības paliekas un attiecīgi neveidojas vide, kurā labprāt augs mikroorganismi. Piemēroti būs gan metāla, gan keramiski, gan kvalitatīvi plastmasas trauki, galvenais, lai bļoda nebūtu trausla, viegli plīstoša un apgāžama. Bļodiņai jāatbilst dzīvnieka izmēram un paredzētajam barības apjomam.
4 galvenie bļodu izvēles likumi
- Tai jābūt labi nofiksējamai
Sunim būs neērti ēst no trauka, kas viegli slīdēs pa grīdu un bieži apgāzīsies. - Tai jābūt diezgan smagai
Ja bļoda joprojām ir nestabila, izmanto statīvu vai īpašu paklājiņu. Ir arī bļodas ar gumijotu apakšu. - Tai jābūt izgatavotai no kvalitatīva materiāla
Nepērc bļodiņas, kas izgatavota no lētas plastmasas. Pirmkārt, tās ātri nolietosies un trauki būs ļoti bieži jāmaina. Otrkārt, tās uzsūc smakas un nav tik viegli kopjamas. Labāk izvēlies keramikas trauku vai metāla bļodu. Pārliecinies gan, vai tā nav pārāk skaļa – liels troksnis, kas rodas, ēdot barību, var biedēt dažus suņus. - Tai jābūt pareizas formas
Izvēlies tādu bļodu, no kuras tavam sunim būs ērti ēst, nevis kura piestāv tavai virtuvei. Liela nozīme ir arī trauka formai. Universālas bļodas, kas derēs pilnīgi visiem, nav. Suņiem un kaķiem ar saplacinātu purniņu, piemērota būs bļodiņa, kas nav ļoti dziļa. Savukārt garo purniņu īpašniekiem (kurtiem, takšiem u. c.), jāizvēlas bļoda, kas nav plata un ir diezgan dziļa.
Bļodas ar paaugstinājumu
Suņu saimniekiem bieži ir jautājums, vai suņa barības un ūdens traukam būtu jāstāv uz paaugstinājuma. Šajā jautājumā speciālistu domas joprojām dalās. Liela izmēra sunim var būt grūti paņemt ēdienu no zemes, saglabājot savu dabisko stāju. Uz paaugstinājuma bļodai vajadzētu būt tiem suņiem, kuriem ir kādas veselības problēmas, kas fiziski apgrūtina noliekšanos, piemēram, muguras problēmas, locītavu slimības, kā arī ja dzīvnieks ir vecs un tā kustības ir apgrūtinātas. Negatīvais aspekts bļodām uz paaugstinājuma ir saistīts ar kuņģa sagriešanās risku. Ir pētījumi, kas norāda, ka tām suņu šķirnēm, kam ir tendence uz kuņģa dilatāciju un sagriešanos (liela auguma suņiem, lieliem suņiem ar šauru krūškurvi, piemēram, dogiem, vācu aitusuņiem u. c), iesaka ēdienu uz paaugstinājuma nenovietot, lai samazinātu kuņģa sagriešanās risku.
Jāņem vērā, ka katrs suns jāvērtē individuāli un atbilstoši tā ēšanas paradumiem – kādu barību ēd (sauso vai mitro), suns ir steidzīgs vai lēns ēdājs –, tādēļ obligāta nosacījuma par bļodas augstumu nav, jo viedokļi šajā jautājumā nudien ir dažādi. Tāpat jāņem vērā, ka arī dabā suņu priekšteči ēdienu ir ēduši no zemes. Šo jautājumu vēlams apspriest ar savu veterinārārstu, izrunājot visus ēšanas paradumus un veselības stāvokli, lai pieņemtu lēmumu, vai ēdiena bļodām jābūt uz statīva vai kāda cita paaugstinājuma.
Interaktīvie trauki un paklājiņi
Aktuālas ir arī dažādas interaktīvās ēdināšanas bļodas un paklājiņi, kas papildus nodarbina dzīvnieku un stimulē tā prātu. Tas ir lielisks veids, kā suni nodarbināt, ēšanas procesu padarot rotaļīgu un aktīvu.
Aktuālas ir arī mantiņas, kurās ēdienu ievieto, un dzīvniekam vajag to kustināt vai padzenāt, lai ēdienam piekļūtu, – šāda veida metode kaķiem lieliski stimulē medniekiem raksturīgo ēšanas procesu.
Strūklakas
Kaķu saimniekiem tiek rekomendētas ūdens strūklakas dzeramās bļodas aizvietošanai. Ir kaķi, kas izvēlas dzert tikai tekošu ūdeni, un strūklakas iegāde bieži palielina uzņemtā ūdens apjomu. Kaķi mēdz būt slinki ūdens dzērēji, bet no strūklakas dzeršanas process tiem šķiet interesantāks, attiecīgi palielinās uzņemtais ūdens apjoms un samazinās urīnceļu slimību risks (koncentrētā urīnā biežāk veidojas urīna kristāli).
Dubultās bļodiņas
Kas attiecas uz dubultajām bļodiņām, kur vienā pusē liek barību, otrā lej ūdeni, – atkal jāvērtē individuāli. Šādā veidā pastāv iespēja, ka ēdiena daļiņas iekļūst ūdenī un tas vairs nav tīrs, tāpēc dzīvnieks to var nevēlēties dzert. Labāks risinājums ir nošķirtas ēdiena un dzēriena bļodas, tādā veidā tās varēs mazgāt un papildināt atsevišķi.
Dozatori
Ja mājās ir vairāki dzīvnieki un tiem nepieciešama dažādu veidu barība vai apjoms, pieejami barības dozatori, kas ēdienu izber atbilstoši pie dzīvnieka siksniņas piestiprinātam raidītājam. Tas ir labs risinājums vairāku kaķu saimniekiem, ja viens no kaķiem ir ēdelīgāks un mazāk aktīvo atstāj bez savas porcijas. Ir vienkāršāki dozatori, kas izber noteiktu barības apjomu vai dara to izvēlētajos laikos, kas ir labs risinājums, ja saimnieks ir prom ilgāku laiku. Tādā veidā būs pārliecība, ka dzīvnieks prombūtnes laikā saņems svaigu ēdienu pietiekamā apjomā.
Lēnās ēšanas bļodas
Arvien lielāku popularitāti gūst dažādas nestandarta bļodas un ēdiena pasniegšanas veidi. Vienas no pēdējā laikā aktuālākajām ir lēnās ēšanas bļodas. Tās paredzētas suņiem un kaķiem ar tendenci ēdienu uzņemt ļoti strauji, tādā veidā neradot sāta sajūtu vai veicinot gremošanas traucējumus. Ir dzīvnieki, kuri, tiklīdz saņem ēdiena porciju, to aprij, gluži kā putekļsūcējā iesūcot, attiecīgi barība strauji iestiepj kuņģi vai sausās barības gadījumā uzbriest, un dzīvnieks to atvemj.
Speciālās bļodas veidotas ar dažādiem virpuļiem un izciļņiem, lai ēdiena satveršanu apgrūtinātu, līdz ar to ēšanas process ir lēnāks. Šīs bļodiņas bieži tiek izmantotas arī suņiem un kaķiem ar lieko svaru, lai palēninātu ēšanas procesu. Uzmanīgi bļodas jāizvēlas plakano purniņu šķirņu dzīvniekiem, jo tie var nespēt ēdienu tajās satvert.