Abonē SANTA+ un saņem astrologa prognozi savam 2025. gadam!
ABONĒT!
  • Ciklamenas pieradināšana. 10 jautājumi par to, kā kopt, audzēt un lutināt alpu vijolīti

    Māja
    Lolita Lūse
    Lolita Lūse
    13. februāris
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Galina Grebenyuk / Shutterstock
    Lai arī ciklamenas, tautā sauktas par alpu vijolītēm, mēdz uzskatīt vien par pāris mēnešu prieku, patiesībā tās itin labi var saglabāt arī nākamajam gadam. Pamēģini!
    1. Kur novietot nupat nopirkto ciklamenu?
      Vislabāk – gaišā un vēsā vietā, piemēram, uz palodzes. Tumšā kaktā ciklamenām būs grūti – sāks stīdzēt un nespēs pilnvērtīgi uzņemt barības vielas. Ciklamenām netīk, ja zem palodzes ir karsts radiators, bet tas nenozīmē, ka vajadzētu puķi likt pārāk tuvu loga rūtij, jo arī tad augam rodas stress – galva salst, bet kājas cepas. Labākā gaisa temperatūra ciklamenām ir 12–14 grādu. Vislabāk tās jūtas mājās, kur nav centrālapkures, – tad augu var saglabāt krāšņi ziedošu visu ziemu. 
    2. Vai ir normāli, ja puķei daļa pumpuru nokalst?
      Mājas apstākļos tā notiek, īpaši telpās ar centrālapkuri. Visbiežāk nokalst ziedpumpuri, kas tikko raisās un ir ļoti tuvu sakņu bumbulim. Tie, kas izauguši līdz lapotnei un virs tās, parasti uzzied. Ciklamenai kaitē arī sauss gaiss, tāpēc lapiņas vajag rasināt, īpaši vasarā vai tikko pārstādītam augam. 
    3. Uz ciklamenām mēdz likt sniegu. Vai augam tas patiešām patīk? 
      Tomēr nē, jo tik straujas temperatūras maiņas augam sagādā stresu. Mīkstais sniega ūdens ciklamenai gan patiks, bet labāk vispirms sniegu izkausēt un ļaut sasilt līdz istabas temperatūrai.
    4. Kā pareizi atbrīvot augu no vecajām lapām un ziediem?
      Tie jāizrauj, lai pie sakņu bumbulīša nepaliktu nekas, kas var sākt pūt. Tas jādara ar strauju rokas kustību, raujot uz augšu, nevis griežot. 
    5. Kāda augsne ciklamenai patīk?
      Tai piemērota nedaudz sārmaina vai neitrāla augsne. Augu tirdzniecības vietās piedāvā jau dažādām kultūrām speciāli sagatavotu augsni vai bagātinātu kūdras substrātu. Ja ciklamenām piemērota augsne tomēr nav nopērkama, ņem dārza augsni, kāda nu ir, piejauc klāt vairāk nekā pusi laba komposta un noteikti pievieno smiltis, jo augsnei jābūt labi drenētai.
    6. Vai tiesa, ka ciklamenai ļoti netīk pārlaistīšana?  
      Tā ir, turklāt ciklamenu pārlaistīt var ļoti viegli. Cilvēki aiz lielas mīlestības grib liet un liet, bet nepadomā, ka augs nevar uzņemt pārāk daudz mitruma, tad saknes sāk pūt un augs aiziet bojā. Tas, cik bieži jālej ciklamena, atkarīgs no konkrētajiem apstākļiem mājās. Tiklīdz augsnes virskārta apžuvusi, puķe jālaista. Ja zem podiņiem tur apakštasīti vai dekoratīvo podu, pēc katras apliešanas jāpārbauda, vai nekrājas ūdens, – ja ir, tas tūliņ jānolej. 
      Tiesa, arī pamatīga iekaltēšana augam nepatīk, jo sažūs ziedpumpuri. Ja ciklamenu nedaudz iekaltēs, to vēl varēs atdzīvināt – ziedi gan nedaudz izgāzīsies –, taču pārlieta tā neatgriezeniski būs pagalam, jo sapūs sakņu bumbulis. 
      Labāk liet no augšas, nevis atstāt podu mirkstam ūdenī. Taču jālej uzmanīgi – gar poda malu, lai ūdens netiek virsū sakņu bumbulim. Ja ūdens tomēr trāpījis uz sakņu bumbulīša vai arī tas izaudzis tik liels, ka neapliet nav iespējams, var liet ūdeni arī apakštasītē. Ja sakņu bumbulis ir ļoti liels, ūdens tam vairs tik traki nekaitēs. 
    7. Vai visas ciklamenas smaržo? 
      Nedaudz smaržo visas, bet dažām aromāts ir ļoti izteikts. Nekādu īpašu pazīmju nav, atliek vienkārši pasmaržot. Veikalā reizēm ir grūti saprast, bet, pieejot klāt un kārtīgi pasmaržojot, tomēr var sajust, īpaši saules gaismā. 
    8. Cik bieži un ar ko ciklamenu mēslot? 
      Mājas apstākļos var mēslot ar Vito ziedošiem augiem. Tas jādara ik pēc divām nedēļām. Bālas lapiņas un tievi ziedkāti ir droša pazīme, ka pienācis laiks augu pabarot. Ciklamenas jāmēslo tieši ziemā, jo miera periods tām ir vasarā.
    9. Kā ciklamenu saglabāt nākamajam gadam? 
      Reizēm cilvēki pamanās ciklamenas saglabāt pat desmit gadu un izaudzē lielu krūmu – jo vecāks augs, jo dāsnāk zied. Aprīlī un maijā ciklamenām sāk dzeltēt un krist lapiņas, tās gatavojas miera periodam. Šajā laikā augu tikpat kā nevajag laistīt, tikai šad un tad nedaudz jāuzlej. Ja ir dārzs, ciklamenas podiņu var iznest ārā un gandrīz vai aizmirst – cik daudz lietus uzlīs, ar to arī pietiks. 
      Miera periodā ciklamenai patīk pusēna, tāpēc to droši var nolikt zem kāda krūma. Ja dārza nav, podiņš jānoņem no palodzes un jānoliek kādā tumšākā stūrī, kur nespīd virsū saule. Šad tad tomēr jāaplej, jo arī miera periodā sakņu bumbuli nedrīkst pavisam sakaltēt. Vasaras otrajā pusē (jūlija beigās, augustā), kad atkal sāk parādīties jaunās lapiņas, ciklamenu pārstāda lielākā podā, laista, mēslo un gaida, kad tā no jauna krāšņi uzziedēs. Stādot jāņem vērā, ka trešajai daļai sakņu bumbuļa jāpaliek virs augsnes. Tikko pārstādītām ciklamenām patiks rasināšana, tad tās labāk augs un veidos ziedpumpurus. 
      Ir ciklamenu šķirnes, kas iet gulēt ļoti vēlu. Tādas pārstādīt ir grūtāk, jo, kad augam vēl ir ziedi un pumpuri, to nevajadzētu darīt. Ja tomēr ciklamena tā arī nebeidz ziedēt un sakņu bumbulis izpleties pa visu podu, augustā vienalga to vajadzētu pārstādīt lielākā podā. Jārīkojas ļoti uzmanīgi, lai netraumētu ziedpumpurus. Stāda tā, lai ap sakņu bumbuli paliek apmēram divus centimetrus plata augsnes maliņa. Ja iestādīs pārlieku lielā podā, ciklamena var aiziet bojā – to ļoti ātri var pārliet, jo augs nespēs uzņemt ūdens un mēslojuma daudzumu.
    10. Kā mājās var pavairot ciklamenas? 
      Var sagriezt veco sakņu bumbuli, bet tas ir ļoti sarežģīti un grūti. Griezuma vietā sakņu bumbulis var sākt bojāties un pūt. Lai tā nenotiktu, jāapstrādā ar pretpuves līdzekļiem vai ogli. Vienkāršāk ir atdalīt blakus izaugušu jaunu sakņu bumbuli, taču arī tad ir risks, ka tas var sapūt.
      Labāks pavairošanas variants ir ģeneratīvi – ar sēklām. Dažreiz sēklas pašas ļoti labi ienākas, īpaši zemajām, vienkāršajām ciklamenu formām, bet labāk tomēr palīdzēt tām apputeksnēties – vienkārši ar roku papurināt ziediņu vai nedaudz paurbināt deguntiņu, lai ziedputekšņi birtu un pēc tam aizmestos auglīši. Sēklas ir gatavas, kad izveidojas bumbulītis, kas nokarājas uz leju un ir gatavs uzsprāgt. To savāc, izžāvē un iztīra sēklas – tās nedrīkst turēt atklātos saules staros, jo var iekalst. Sēj vieglā substrātā novembrī vai decembrī – atkarībā no vēlamā ziedēšanas laika. Dīgšana 18–20 grādos ilgst apmēram mēnesi. Parādoties pirmajām divām lapiņām, dēstus izpiķē, līdz maijam ļauj augt kastītē, tad pārstāda podā. Vasaras beigās vai ātrāk ciklamenas atkal priecēs ar krāšņiem ziediem.
      Nereti uz rudens pusi vasaras puķes uz balkoniem un dārzos aiziet bojā, tad var iestādīt ziedošas ciklamenas, jo nelielu salu  līdz pāris grādiem mīnusā tās spēj izturēt. Taču mitros un aukstos laikapstākļos var sākt pūt ziediņi.
      Ja nākamajā gadā ciklamena tomēr neuzzied, varbūt augam nav bijis pietiekami ilgs miera periods, varbūt tas nav laikus pārstādīts jaunā augsnē. Tāpat iemesls var būt neatbilstoši apstākļi pēc iestādīšanas: laistīšana, mēslošana, rasināšana un temperatūra. Jāmēģina vēlreiz! 
    11. Citāti

      Ja ciklamenu nedaudz iekaltēs, to vēl varēs atdzīvināt – ziedi gan nedaudz izgāzīsies –, taču pārlieta tā neatgriezeniski būs pagalam.

      Labāks pavairošanas variants ir ģeneratīvi – ar sēklām. Sēj vieglā substrātā novembrī vai decembrī atkarībā no vēlamā ziedēšanas laika.

    Satura mārketings

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē