• 30 garšīgas tomātu šķirnes. Labākos ķiršu un plūmīšu tomātus iesaka tomātu audzētājas

    Dārzs
    Indra Ozoliņa
    11. maijs
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: no zemnieku saimniecības Zutiņi, dārzniecības Dobītes un Tomātu varavīksnes arhīva
    Savas iecienītākās mazo tomātiņu šķirnes iesaka trīs pieredzējušas tomātu audzētājas un ēdājas. 

    Iesaka Santa Meļķe, ģimenes saimniecības Zutiņi tomātu saimniece.

    Kāpēc izvēlēties?

    Izvēloties ķirštomātus, pircēji vispirms vēlas, lai tie ir saldi. Pēc tam – lai nebirst, nesprēgā un nav bieza miza. Saskaņā ar šiem kritērijiem piedāvājam savu ķirštomātu topu. Tajā nav hibrīdu, jo, lai gan tie ir ļoti labi, lieliskas alternatīvas var atrast arī parastajām šķirnēm, no kurām pircējs pats var ievākt sēklas un gadu no gada audzēt savu mīļāko šķirni. Ja cilvēks reiz atradis savus īsto ķirštomātus, visticamāk, viņš no šīs šķirnes negribēs šķirties. Ja kaut kas būs licis vilties, viņš turpinās savus meklējumus. Atgriešanās pie mantotajām vai brīvās apputeksnēšanas ceļā iegūtajām jaunākajām šķirnēm pašlaik uzskatāma par vienu no modes tendencēm. Mazos tomātiņus labprāt izvēlas audzētāji, kuri tikai uzsāk savu ceļu dārzkopības pasaulē, jo tiem reti veidojas lielaugļu tomātu kaites – zaļās cepures un melnie dupši kalcija un kālija trūkuma dēļ. Jaunākās šķirnes izceļas ar divkrāsainiem vai pat trīskrāsainiem augļiem. Pēdējos desmit gados radītas arī šķirnes ar ļoti tumšiem augļiem, ko rada antociāns. 

    Kā audzēt?

    • Audzēšanai siltumnīcā tomātus sējam pakāpeniski no 8. līdz 20. martam. 
    • Siltumnīcās sākam stādīt no pēdējām aprīļa dienām līdz pat 15. maijam atkarībā no salnu prognozēm. Ķirštomātus stādām siltumnīcu stūros, kur to raženais augums mazāk apgrūtina pārējo šķirņu kopšanu
    • Ķirštomātus parasti audzējam ar vismaz divām galotnēm, bet tie tik un tā pamanās paslēpt vēl kādu. 
    • Lai gan ķirštomāti attiecībā uz mēslošanu ir pieticīgāki, tomēr visu savu garšas un ražas potenciālu atdos devīgam, čaklam un gudram saimniekam. Vēl pirms stādīšanas, nereti pat iepriekšējā gada rudenī, jābūt kaut aptuvenai skaidrībai par to, kā notiks saimniekošana dārzā. Ja paredzēts izmantot bioloģiskās vai permakultūras metodes, tad laikus jāizglītojas, lai iegūtu no sava dārza maksimumu. Vienkāršāk ir tiem, kuri audzē tradicionāli, izmantojot minerālmēslus un šķidros šķīstošos mēslojumus, – tad jāievēro ražotāja rekomendācijas par mēslojumu devām.
    • Labi aprūpētam tomātam arī slimības metīsies mazāk. Labi aprūpēts – tas nozīmē pabarots un labi vēdināts, kuram laikus un pakāpeniski noņemtas liekās padusītes un lapas. Ģimenes situmnīcā aicinu izzināt un izmantot bioloģiskos augu aizsardzības preparātus.

    Mani mīļākie

    • ‘Huanita’. Klasisks sarkanais ķirštomāts, kas nebirst un neplaisā, ar labu un izteikti saldu garšu.
    • ‘Garnet’. Tumši sarkana, ārkārtīgi skaista ķirštomātu šķirne ar dziļu garšu, ražo garos ķekaros.
    • ‘Medus Lāse’. Kompaktos ķekaros ražojoša medaini salda ķirštomātu šķirne.
    • ‘Dancing Green Fingers’. Neparasta zaļo minitomātu šķirne ar izteiktu saldumu – garšo kā vīnogas.
    • ‘Barry’s Crazy Cherry’. Viena no kompaktākajām ķirštomātu šķirnēm ar lieliem, skaistiem multifloras jeb slotveida ķekariem.
    • ‘Dejas ar Smurfiem’. Neparasta eksotiska krāsojuma ķirštomātu šķirne.
    • ‘Dārznieka Sirdsāķītis’. Nav cukursalda, taču ļoti mīlēta šķirne. Tomāti ir garos ķekaros kā mazas sirsniņas, nebirst un labi glabājas pēc novākšanas. Lieliski marinēšanai, žāvēšanai un cepšanai.
    • ‘Big Sungold Select’. Paliels oranžais ķirštomāts, kas izveidojies no slavenā  hibrīda ‘Sungold’ un ir saglabājis lielu daļu šīs šķirnes labo īpašību.
    • ‘Hssiao Son Hung Shih’ jeb, kā mēs saucam, lai vieglāk atcerēties, šis šau šai. Tā ir sena šķirne no Ķīnas. Tomātiņiem ir stingra struktūra, un tie ilgi saglabā savas labās garšas īpašības nepārgatavojoties.
    • ‘Justens Zuckertomate’. Mantota ķirštomātu šķirne no Vācijas ar ļoti lielu ražas potenciālu. Tomāti ir mazliet lielāki par klasiskajiem ķirštomātiem.
    • ‘Golden Bumblebee’. Šie ķirštomāti izskatās kā mazi dzintara gabaliņi. Stingri, saldi un ļoti ražīgi. 

    Iesaka Sandra Marcinkeviča, dārzniecības Dobītes saimniece.

    Ķirštomāti un kokteiļtomāti teju vienmēr ir paši mīļākie bērniem, un mēs nespējam iedomāties savu siltumnīcu bez tiem. Pozitīvi, ka ir tik daudz arī tā saukto balkontomātu, ko var audzēt pat uz palodzes dzīvoklī, ja ir gaisma. Mani arī iepriecina lielā šķirņu daudzveidība – mazie tomātiņi ir gan vienkrāsaini, gan trīskrāsaini, gan raibi un daudztoņu, kā ‘Brad’s Atomic Grape’, gan pūkaini. Atliek tikai izvēlēties savām garšas kārpiņām atbilstošākos.  

    Mani mīļākie

    • ‘Brad’s Atomic Grape’. Vidēji agra, gara auguma vīnogu tipa tomātu šķirne. Zaļi lillīgi strīpotais auglis izskatās pārsteidzoši, svars 40–55 g. Unikāla salda un patīkama garša. Ļoti ražīga šķirne.
    • ‘Artisan Green Tiger’. Vidēji gara auguma, 1,5–1,7 m, agrīna un ļoti ražīga šķirne. Vēlams audzēt ar divām vai trim galotnēm. Augļi nelieli, 30–70 g, zaļi svītroti, saldskābi.
    • ‘Indigo Pear Drops’. Vidēji agra, indeterminanta ķiršu tomātu šķirne. Augļi piliena formas, dzelteni ar indigo krāsas pleciņiem, 10–15 g smagi, ar augstu antociāna saturu. Saldskābi, ar ļoti patīkamu garšu.
    • ‘Sakura’ F1. Mūsu sarkano ķiršu tomātu favorīts, jo katru gadu attaisno visas cerības uz ražu, garšu un izturību. Šķirne piemērota audzēšanai neapkurināmās siltumnīcās un tuneļos. Augļa svars 18–22 g. Gari ķekari vienā zarā, var vākt ar ķekaru un ilgāk glabāt novāktus. 
    •  ‘Sungold’ F1. Ļoti agrs oranžo ķiršu tomātu hibrīds, kas veido lielu, spēcīgu augu. Audzējams ar 2–4 galotnēm, izaug 1,8–2,5 m. Augļi apaļi, oranži un īpaši saldi, sver 15–25 g.
    • ‘Goldwin’ F1. Agrs dzelteno ķiršu tomātu hibrīds, kas veido lielu, spēcīgu augu. Audzējams ar 2–4 galotnēm, aug 1,8–2,5 m un vēl garāks, ja vieta atļauj. Šķirne izturīga pret slimībām un ražīga. Ķekarā 12–15 tomāti. Augļi 18–22 g smagi, apaļi, dzelteni.
    • ‘Bellastar’ F1 jeb ‘Ministar’ F1. Sarkana mini plūmīte, kas veido lielu, spēcīgu augu. Audzējama ar 2–4 galotnēm, izaug 1,6–2 m un garāka, ja vieta atļauj. Vēdekļveida ķekari, kas pilni ar sarkanām plūmītēm. Augļi 15–18 g smagi, ļoti saldi. Šķirne ir ražīga un izturīga pret slimībām.
    • ‘Nugget’ F1. Mūsu iecienītākā oranžo miniplūmīšu šķirne. Vienu sezonu nebija pieejamas sēklas un mēģinājām citas, taču nebija tas. ‘Nugget’ gan garša, gan raža, gan izturība ir perfekti sabalansētas. Līdzīgs ir arī ‘Datlo’, taču tam ir mazāki augļi un nav tik sulīgi.
    • ‘Goldkrone’. Ļoti agrs ķiršu tomāts, ķekari gari, ar 15–20 g smagiem tomātiņiem, dzelteni, ļoti saldi, ražīgi. Slimību izturīga šķirne. Vēlams audzēt uz 2–4 galotnēm.

    Iesaka Natālija Zeltiņa, Tomātu varavīksne saimniece.

    Ķirštomātus lielākoties audzēju siltumnīcā, bet var audzēt arī laukā, tikai jārēķinās, ka lietainā laikā tie bojājas. Var stādīt arī 10–12 l podos uz balkona. Mūsu ģimenē iecienītāki ir lielaugļu tomāti. Ķirštomāti man vairāk ir acu priekam un želejas gatavošanai, taču ir cilvēki, kas vēlas audzēt tikai mazos tomātiņus. Arī salātu receptēs lielākoties ir minēti ķirštomāti. Tie ir ļoti skaisti, un katrai šķirnei ir atšķirīga garša. Nav vajadzīgs nazis un trauks, uzreiz var ielikt mutē un izbaudīt. Tie ir vieglāk kopjami nekā lielaugļu tomāti un nav tik prasīgi pēc kalcija un kālija.  

    Mani mīļākie

    • ‘Violetie Ķirši’. Ļoti spēcīgs augs. Izaug līdz 2,5 m. Augļi sver 20–25 g. Ļoti saldi, garšīgi. Laikus jānovāc, jo mēdz plaisāt. Pārsvarā izmantoju gatavošanai želejā.
    • ‘Trakie Berisa Ķirši’. Ļoti spēcīgs krūms, augums ap 2 m, bet neļauju augt tik garam. Lieli ķekari ar 50–60 tomātiem, kas nogatavojas pakāpeniski. Parasti atstāju ne vairāk kā 3–4 ķekarus un galotņoju. Tomāti sver 15–20 g. Tie ir ļoti saldi, gandrīz bez skābumiņa un nebirst.  
    • ‘Strīpainie Ķirši’. Augums līdz 1,2 m. Augļi ļoti blīvi, marmelādīgi, saldi. Svars ap 20 g. Kad sāk pārgatavoties, mēdz plaisāt, tāpēc laikus jānovāc. Ļoti skaisti – gluži kā mākslas darbs. 
    • ‘Šmulītis’. Augums ļoti spēcīgs, ap 2 m un vairāk. Ļoti skaisti tomātiņi ar dzeltenu, brūnu un violetu krāsu. Sver 10–15 g. Patīkama tomātu garša ar nelielu skābumiņu. 
    • ‘Dzeltenais Miljons’. Ļoti spēcīgs augums, ap 2 m. Bez tā nevienu gadu neiztieku. Sulīgi, garšīgi, ar nelielu skābumiņu. Tomātiņi sver 15–20 g. Nogatavojas pakāpeniski. Izmantoju gatavošanai želejā.
    • ‘Ņiprais Holandietis’. Augs atbilst nosaukumam – ir ļoti spēcīgs, un šķiet, ka tas varētu pārņemt visu siltumnīcu. Neļauju augt garākam par 2,5 m. Tomāti sver 20–25 g. Ideāla šķirne kaltēšanai krāsnī ar garšvielām un eļļu. Augļi gaļīgi, ar mazu sēklotni. Kad to izņem, paliek laiviņa, kur pirms kaltēšanas sabērt garšvielas. 
    • ‘Morīši’. Ļoti garšīgi. Parasti tiek apēsti jau siltumnīcā un līdz mājām nemaz netiek. Gaļīgi, ar plānu miziņu, marmelādīgi un ar nelielu skābumiņu.
    • ‘Mazbērnu Ķirši’. Ļoti ražīga šķirne. Atradums tiem, kam ir mazi bērni. Citām šķirnēm nepatīk, ka mazuļi tomātiņus nežēlīgi noplūc, bet šai tas nekaitē. Ja kāds zars aizlūst, tas nebojā stādu. Krūms līdz metru augsts. Ķekarā 5–6 tomātiņi, katrs sver 10–15 g, ļoti garšīgi, saldi. Nebirst, neplaisā. Vieni no maniem favorītiem.  
    • ‘Dzintariņš’. Augums ap 1,7 m. Lieli ķekari, kuros ir 50–60 tomāti. Ļoti saldi. Atstāju ne vairāk 3–4 ķekarus. Augļi sver 15–20 g. Nogatavojas pakāpeniski. Galvenokārt izmantoju konservēšanai. 
    • ‘Dzeltenais Ķirsis’. Spēcīgs augs, 1,8–1,9 m augsts. Augļi sver 15–20 g, apaļi, ļoti skaisti, saldi. Galvenokārt izmantoju konservēšanai.
      Vairāk par tomātu šķirnēm un audzēšanu žurnāla Mans Dārzs speciālizlaidumā Tomātu Siltumnīca, kas nopērkams labākajās preses tirdzniecības vietās.
      • Gribu siltumnīcu! Pirkt jaunu vai labot veco? Būvēt pašam vai pirkt gatavu? Kādu? Kur? 
      • Kā sagatavot augsni siltumnīcā
      • Kā ierīkot laistīšanas sistēmu, lai pats un lejkanna var atpūsties
      • Noderīgi sīkumi – auklas, klipši, ķekaru turētāji, vēdināšanas lūkas automātiskie atvērēji –, kas atvieglo darbošanos siltumnīcā
      • Svarīgākais par tomātu dēstu audzēšanu un stādīšanu
      • Tomātu kolekcija – interesantas šķirnes ar dzelteniem, baltiem, melniem un pat raibiem augļiem
      • Kas tie tādi – potētie tomāti? Priekšrocības, kur nopirkt stādus, audzēšana
      • Tomātu stādu veidošana
      • Svarīgākais par mēslošanu, kaitēkļiem un slimībām
      • Siltumnīcas sagatavošana ziemai pēc ražas novākšanas
      Tomātu Siltumnīcas 2025

    Satura mārketings

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk