• Šobrīd

  weather img

  Rīga +14°C Daļēji saulains, D/DR vējš, 2.57 m/s

  Viesnīcu zvaigznes kā neviennozīmīgs kvalitātes rādītājs

  Tūrisms
  Ivars Āboliņš
  1. jūlijs, 2021
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: unsplash
  Slikta viesnīca var sabojāt labu ceļojumu. Un otrādi – laba viesnīca ceļojumu var padarīt vēl labāku. Tāpēc pirms kāpt lidmašīnā, kas aizvedīs uz tālajām valstīm, ir vērts papētīt viesnīcu piedāvājumu un izvēlēties sev tīkamāko risinājumu.

  Kad reiz devos uz Portugāli man nebija ne mazākās nojausmas, kur nakšņošu. Šīs valsts ziemeļu pilsētā Porto ierados vēlā otrdienas vakarā un konstatēju, ka nepatīkami smidzina lietus. Tas pašos pamatos iedragāja manu plānu nakti pārlaist kaut kur uz ielas, turklāt pārlidojuma nogurdināts, nevēlējos klīst apkārt pa pilsētu meklējot piemērotu vietu gulēšanai. Izkāpis no autobusa pašā Porto centrā uz priekšu biju paspēris vien soļus piecdesmit, kad mazā šķērsieliņā manu skatienu piesaistīja neliela viesnīciņa. Iegājis tajā secināju, ka vienīgā darbiniecei saprotamā valoda ir portugāļu un mūsu tālākā kontaktēšanās notika ar pildspalvas un papīra lapiņas starpniecību. Uzzinājis, ka nakts viesnīcā maksās vien 20 eiro nolēmu neko citu nemeklēt un atverot istabiņas durvis manam skatienam pavērās liela un ērta gulta un mājīgs interjers.

  Nedēļas laikā izbraukājis Portugāli no augšas līdz apakšai arī ceļojuma pēdējo nakti pārlaidu jaukajā Porto viesnīciņā. Vēlāk šajā pašā viesnīcā sava ceļojuma laikā nakšņoja arī kolēģis Reinis Kļavis, turklāt esmu to ieteicis vēl vairākiem biedriem un visi palikuši apmierināti.

  Lieki piebilst, ka mazajai viesnīciņai nav pat vienas zvaigznes un, iespējams, tā drīzāk pat atbilst viesu nama statusam.

  Šādas viesnīcas nav iespējams rezervēt internetā un visdrīzāk tām var uzdurties nejauši.

  Tas savukārt nozīmē, ka ceļojot kopā ar ģimeni nakšņošana tāda veida iestādījumus atkrīt pati no sevis – jo negribas jau riskēt gadījumā, ja nav brīvu vietu. Turklāt tajā nebija daudzu citās viesnīcās pieejamu ekstru un skaidrs, ka ne jau visi savās prasībās pret komfortu ir tik pat pieticīgi kā es. Tāpēc pirms došanās ceļojumā vajadzētu kārtīgi izstudēt pilsētas viesnīcu piedāvājumu un atrast sev pieņemamākās nakts mājas.

  Skarbie Balkāni

  Pasaulē nav vienota viesnīcu kvalitātes standarta un katrā valstī ar to, kas ir 5 zvaigžņu viesnīca var saprast kaut ko nedaudz citu, saka Latvijas viesnīcu un restorānu asociācijas (LVRA) izpilddirektore Santa Graikste. Tomēr lielākoties Eiropā šajā standartā būtisku atšķirību nav un zināmas problēmas varētu rasties tikai Balkānu vai dienvidu valstīs (visaktuālākais šis jautājums ir Turcijā). Tur 5 zvaigžņu viesnīca patiesībā var stipri vien atgādināt 3 zvaigžņu viesnīcu un iespēja piedzīvot vilšanās sajūtu ir stipri vien lielāka.

  „Taču tas kā vērtējam viesnīcu parasti ir cilvēka subjektīvais skatījums, ko nevaram izmērīt. Izmērīt var gultas lielumu un citus rādītājus un tie bieži vien atbilst noteiktajam standartam, lai gan klientu nepamet sajūta, ka kopējā noskaņa tomēr neatbilst. Bieži mēs gaidām vienu, bet saņemam citu. Tāda dažreiz ir šo valstu realitāte,” secina Santa Graikste, uzverot, ka tādēļ pirms viesnīcas rezervēšanas par to jācenšas uzzināt maksimāli daudz informācijas.

  Cenas dažādas

  Ja īpašnieks vēlas, lai viņa viesnīcai tiek piešķirta kāda zvaigzne, viņam jānodrošina, lai tajā piedāvātie apstākļi atbilstu valstī spēkā esošajiem standartiem. Piešķirt pats sev, piemēram, 4 zvaigznes īpašnieks nedrīkst un, ja viņš tiek pieķerts, seko bargas sankcijas. Tādēļ uzrādītajai informācijai par zvaigžņu skaitu parasti var ticēt. Savukārt, ja nav vēlmes savu viesnīcu pozicionēt kā ar zvaigznēm apveltītu, var darboties tāpat un daudzi tā arī dara.

  Tomēr vairumā gadījumu īpašnieki savām viesnīcām vēlas pēc iespējas lielāku zvaigžņu daudzumu, jo tādējādi iespējams prasīt lielāku samaksu par pārlaisto nakti. Tomēr ne Eiropā, ne pasaulē nav vienota standarta cik tad ir jāmaksā 3 zvaigžņu viesnīcai un cik 5 zvaigžņu un parasti dažādās valstīs cenas mēdz atšķirties ļoti būtiski.

  Vienlaikus jāatceras, ka, lai gan zvaigžņu daudzums par viesnīcu pasaka ļoti daudz, jāskatās arī uz katru konkrēto viesnīcu kopumā.

  „Piemēram, jaunuzcelta 1 vai 2 zvaigžņu viesnīca, visticamāk, būs labāka nekā 3 zvaigžņu viesnīca, kurā vairākus gadus nav veikts ne kosmētiskais remonts, ne kādi būtiski uzlabojumi. Turklāt jāatceras, ka daudz izdevīgāk ir ceļot tā sauktajā netūristu sezonā, jo tad viesnīcu piedāvājumi ir daudz izdevīgāki,” uzsver S.Graikste.

  Latvija – dārgajā galā

  Vērtējot vidējo viesnīcu cenrādi Eiropas kontekstā, jāsecina, ka esam salīdzinoši dārga valsts. Turklāt tas attiecināms gan uz dārgajām 4 un 5 zvaigžņu viesnīcām, gan lēto – hosteļu galu. Tāpat pirms ceļojuma der apsvērt iespēju īrēt dzīvokli, jo daudzās valstīs tas būs daudz izdevīgāk nekā dzīvot viesnīcā.

  Būtiskākās lietas, kas atšķir 4 zvaigžņu viesnīcu no 3 zvaigžņu viesnīcas

  • Jābūt individuālās drošības depozīta kastītēm vismaz 25 % numuru
  • Jābūt automašīnu nomai
  • Jādarbojas bērnu uzraudzības dienestam
  • Jāpiedāvā suvenīru un kosmētikas pārdošana
  • Jāpiedāvā vairākas konferenču telpas ar tehnisko aprīkojumu un ēdināšanas pakalpojumu iespējām
  • Jānodrošina vismaz viens apartaments
  • Minimālajiem vienguļamās gultas izmēriem jābūt 100×200 cm
  • Minimālajiem divguļamās gultas izmēriem jābūt 140×200 cm
  • Jābūt minibāram ar piedāvājuma cenrādi
  • Jānodrošina interneta pieslēguma iespējas
  • Pēc pieprasījuma jānodrošina bikšu prese
  • Jānodrošina netīrās veļas mazgāšanai un tīrīšanai nododamo apģērbu savākšanas maiss
  • Jābūt vienam roku un vienam peldu dvielim katram viesim, ar minimālajiem izmēriem, attiecīgi 50×100 cm un 65×135 cm
  • Restorānā jāpiedāvā vīnu kartes

  Būtiskākās lietas, kas atšķir 5 zvaigžņu viesnīcu no 4 zvaigžņu viesnīcas

  • Viesu atpūtas telpā jābūt atsevišķai viesistabai – klubam ar mūziku, televizoru, laikrakstiem, žurnāliem un dzērieniem
  • Vismaz 2 % no viesnīcas numuru skaita jābūt apartamentiem ar 3 vai vairāk istabām
  • Vienvietīgā numura izmēriem jābūt vismaz 13 kvadrātmetriem
  • Divvietīgā numura izmēriem jābūt vismaz 18 kvadrātmetriem
  • Numuros jānodrošina gaisa kondicionēšana
  • Minimālajiem divguļamās gultas izmēriem jābūt vismaz 150×200 cm
  • Numuriņā jābūt vismaz 160 cm garai vannai
  • Numuriņā jābūt bidē
  • Jābūt vairākiem restorāniem, no kuriem vienā tiek spēlēta deju mūzika
  • Viesiem jānodrošina privātā ēdamistaba
  • Jābūt peldbaseinam
  • Jābūt pieejamiem autoservisa pakalpojumiem
  Pievienojies dzīvesstila portāla Santa.lv Facebook un Instagram: uzzini vērtīgo, lasi kvalitatīvo.

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  Auto

  Vairāk

  Daba un Dzīvnieki

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Abonē