• Šobrīd

  weather img

  Rīga +2°C Mākoņains, D/DR vējš, 4.12 m/s

  Par Latvijas gada monētu izvēlēta Kaķīša dzirnavas

  Nauda
  Santa.lv
  Santa.lv
  14. aprīlis, 2020
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Latvijas Banka
  Aptaujā par Latvijas gada monētu 2019 atzīta kolekcijas monēta Kaķīša dzirnavas, kas veltīta latviešu dzejnieka, prozaiķa un politiķa Kārļa Skalbes daiļradei.

  Kopumā sabiedrības aptaujā saņemts aptuveni 6000 balsojumu, no tiem aptuveni 2200 – par monētu Kaķīša dzirnavas.

  Uz monētas attēloti Latvijas kultūras kanonā iekļautā Kārļa Skalbes pasaku krājuma Ziemas pasakas (1913) darba Kaķīša dzirnavas tēli – kaķītis, melnais runcis, ķēniņš. Pasakas kodols ir morāla atziņa: nevairo ļaunumu un mācies piedot. Šai vērtībai līdzās ir godīgums, darba tikums un mīlestība. Pasakas daudzslāņainais domu kārtojums ir noderīgs jebkurā vecumā. Monēta izgatavota kaltuvē UAB Lietuvos monetų kalykla (Lietuva).

  Kolekcijas monētas Kaķīša dzirnavas grafiskā dizaina autore ir Elīna Brasliņa, bet plastisko veidojumu darinājusi Ligita Franckeviča. Šī bija jaunās un talantīgās mākslinieces Elīnas Brasliņas debija monētu mākslā. Plašākai sabiedrībai viņa ir pazīstama kā grāmatu ilustratore, un nesen uz kinoteātru ekrāniem parādījās arī pirmā viņas animētā filma Jēkabs, Mimmi un runājošie suņi.

  «Simboliski, ka 2019. gada monētu nosaucam visai pasaulei sarežģītā laikā, kad galvenās atkal ir vispārcilvēciskās vērtības, tostarp iejūtība, rūpes par tiem, kuriem nepieciešama palīdzība, gatavība ziedoties kopēja labuma vārdā. Kārļa Skalbes pasakās ir morālais kods, kas, ieprogrammēts mūsu tautas apziņā, palīdz un stiprina grūtos laikos,» uzsver Latvijas Bankas monētu dizaina komisijas priekšsēdētājs, Kases un naudas apgrozības pārvaldes vadītājs Jānis Blūms.

  Arī šogad savu izvēli izdarīja Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) ekspertu komisija, kurā darbojas LNMM direktore Māra Lāce, Dekoratīvās mākslas un dizaina departamenta vadītāja Inese Baranovska un Kolekciju un zinātniskās izpētes nodaļas vadītāja Elita Ansone un kura nosaka mākslinieciskā izpildījuma ziņā izcilāko monētu, bet Kultūras informācijas sistēmu centrs (KISC) nosauc bibliotēku apmeklētāju izvēli.

  LNMM par mākslinieciskā izpildījuma ziņā izcilāko monētu nosauca latviešu gleznotāja, grafiķa un scenogrāfa Niklāva Strunkes (1894–1966) radošajam mantojumam veltītu īpašas formas sudraba kolekcijas monētu. Monētas Niklāvs Strunke (videostāsts) grafiskā dizaina autors ir Paulis Liepa, bet plastisko veidojumu darinājis Ivars Drulle.

  LNMM direktore Māra Lāce: «Monētā lakoniski un pārliecinoši ietverti Niklāva Strunkes darbi, kas raksturo autora māksliniecisko rokrakstu klasiskā modernisma periodā un ir iekļauti Latvijas kultūras kanonā. Veiksmīga ir apaļās monētas nošķeltā sāna kompozicionālā saskaņa ar aversā un reversā atveidotajām Strunkes gleznām Cilvēks, kas ieiet istabā un Pašportrets ar lelli, kur redzam lielisku atšķirīgas intensitātes matējumu lietojuma piemēru. Izmantotais burtu dizains sasaucas ar 20. gs. 20. un 30. gadu stilistiku. Monētas forma un apstrāde, teksta un attēlu saspēle veido lakonisku, spēcīgu un uzrunājošu vizualitāti.»

  2019. gadā tika izlaistas četras kolekcijas monētas: jau pieminētās Kaķīša dzirnavas, Niklāvs Strunke, divu autoru veidotā kolekcijas monēta Meža veltes, kas stāsta par mūsu tradīcijām un dabas bagātībām un patriotiskā monēta Brīvības cīņas (1918–1920).

  Latvijas monētas ir augstu novērtētas visā pasaulē, saņemtas daudzas prestižas godalgas, pēdējā no tām – 2020. gada februārī, kad dizainera Artūra Analta veidotā inovatīvā Medus monēta tika atzīta par Gada monētu reprezentablākajā starptautiskajā monētu konkursā Coin of the Year Awards (COTY). Arī sabiedrības balsojumā Latvijas gada monēta 2018 tā ieguva galveno balvu un tika atzīta par izcilāko Latvijas Bankas 2018. gada monētu.

  Kopš 2004. gada, kad Latvijas Banka sāka rīkot šo sabiedrības aptauju, par Latvijas gada monētu atzītas Laika monēta, Barons Minhauzens, Ciparu monēta, Laika monēta II, Laimes monēta, Ūdens monēta, Dzintara monēta, Miglā asaro logs, Sudraba pieclatnieks, Šūpuļa monēta, Kurzemes baroks, Pasaku monēta I. Pieci kaķi, Pasaku monēta II. Eža kažociņš, Kalējs kala debesīs un Medus monēta.

  Latvijas Banka kopš 1993. gada izlaidusi 98 lata un 35 eiro kolekcijas monētas. 

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  Auto

  Vairāk

  Astes

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Santa+