Drossinternets.lv un CERT.LV aicina pievērst pastiprinātu uzmanību videokonferenču rīku drošībai

Tehnoloģijas
Santa.lv
Santa.lv
22. aprīlis, 2020
Komentēt

Drukāt

Saglabāt

Foto: Shutterstock
Pēdējā mēneša laikā Latvijā strauju popularitāti ir guvuši tādi videokonferenču rīki kā Zoom, Microsoft Teams un citi. Ņemot vērā, ka virtuālo sapulču vai skolēnu mācību stundu laikā ir notikuši vairāki nepatīkami starpgadījumi, Latvijas Drošāka interneta centrs Drossinternets.lv kopā ar CERT.LV aicina attālināto sapulču un mācību stundu organizatorus pievērst pastiprinātu uzmanību drošībai, tostarp lai nepieļautu neaicinātu cilvēku pievienošanos virtuālajām sapulcēm.

Izplatītas kļūdas ir telekonferenču sapulču rīkošana, nenodrošinot piekļuvi ar paroli, sapulces saites publicēšana sociālajos tīklos, nepiemērotu drošības iestatījumu izvēle, kā arī jaunāko lietotņu versiju neizmantošana. Rezultātā aizvadītajā nedēļā kādai Zoom telekonferencei, kurā piedalījās prominenti Latvijas uzņēmēji un valsts institūciju pārstāvji, pieslēdzās neautorizētas personas, kas visiem sapulces dalībniekiem demonstrēja nelegāla satura materiālus. Šādi gadījumi jau nodēvēti par Zoom bombing.

Drossinterents.lv rīcībā ir arī informācija par līdzīgu gadījumu Norvēģijā – deviņus gadus vecas meitenes mācību nolūkos piedalījās videosapulcē, kurai negaidīti pieslēdzās vīrietis un ar savu nepiedienīgo rīcību šokēja meitenes. Tāpat Drossinternets.lv ir saņemts ziņojums par mācību stundu, kuras laikā klases biedri videokonferences platformā čatā pazemoja citu klasesbiedreni, rakstot rupjības un zīmējot uz ekrāna nepiedienīgus zīmējumus. To redzēja visi klases biedri un skolotāja. Ja skolotāja būtu izmantojusi atbilstošus drošības iestatījumus, liedzot citiem rakstīt čatā vai pārņemt ekrānu, nekas tāds nebūtu noticis.

"Pēdējā laikā aktualizējušās problēmas, kad sapulču un mācību norisi iztraucē nelūgti viesi vai skolēni demonstrē visatļautību.

Visbiežāk problēmas rodas nevis rīku izstrādātāju vainas dēļ, bet gan nezinošu vai negodprātīgu lietotāju dēļ.

Tāpēc, lai tehnoloģiju sniegtās iespējas attālinātās mācīšanās un strādāšanas laikā tiktu izmantotas bez starpgadījumiem, aicinām pedagogus un ikvienu, kas rīko sapulces tiešsaistē, pārliecināties, ka visi priekšnoteikumi drošai videokonferences organizēšanai ir ievēroti,” uzsver Drossinternets.lv vadītāja Maija Katkovska.

Savukārt CERT.LV vadītāja Baiba Kaškina skaidro: “Ikvienam digitālam risinājumam ir iespējamas ievainojamības un ir trūkumi. Nepastāv universāls, absolūti drošs risinājums, kas būtu vienlaicīgi lietotājam draudzīgs, nodrošinātu pilnu konfidencialitāti un būtu operatīvi ieviešams bez papildu finanšu, tehniskajiem un cilvēkresursiem ārkārtas situācijā.”

Runājot par sabiedrībā un medijos plaši apspriesto telekonferenču rīku Zoom, Baiba Kaškina uzsver: “Ir svarīgi saprast: jo populārāks kļūst kāds produkts, jo lielāku uzmanību tam pievērsīs gan informācijas tehnoloģiju drošības eksperti, gan mediji un sabiedrība. Bet tam ir arī pozitīvais aspekts – tas  nodrošina izstrādātājam pastiprinātu atgriezenisko saiti un iespēju pilnveidot savu produktu un procesus. Pašreiz tiek novērots, ka Zoom izstrādātāji salīdzinoši efektīvi reaģē uz identificētajiem trūkumiem, publicējot atjauninājumus īsā laika posmā.”

Lai palīdzētu skolu pedagogiem un ikvienam interesentam noorganizēt maksimāli drošas sapulces un mācību stundas un izvairīties no neaicinātu dalībnieku pievienošanās, ir sagatavoti ieteikumi drošākai Zoom un Microsoft Teams platformu izmantošanai.

Papildu informāciju par drošību dažādu attālināto konferenču rīku izmantošanā lasiet CERT.LV materiālā šeit.

0 komentāri

Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

Pievienot komentāru

Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

 

 

 

Veselība

Vairāk

Receptes

Vairāk

Privātā Dzīve

Vairāk

Ieva

Vairāk

Mans Mazais

Vairāk

Māja un Dārzs

Vairāk

AutoBild.lv

Vairāk

Astes

Vairāk

Klubs

Vairāk

Santa+