Čekas stukačs ar Lāčplēša ordeni

Brīvais laiks
Klubs
Klubs
Jānis Zvērs
Jānis Zvērs
13. septembris, 2020
Komentēt

Drukāt

Saglabāt

Foto: No izdevniecības Žurnāls Santa arhīva
Internetā publicētajos čekas maisos ir atrodama kāda Operatīvās izstrādes lieta. Apdzeltējuši papīri, mašīnraksts, šur tur pasvītrojumi ar zīmuli. Čekas dokumenti vēsta, kā Lāčplēša ordeņa kavalieris, Latvijas armijas ģenerālis nodevis savu valsti. Viņš čekistiem atklājis visu – armijas izvietojumu, noslēpumus – un ar verbāliem mēsliem aplējis cīņubiedrus, ar kuriem kopā reiz karojis par Latvijas neatkarību.

«Mana pirmā prasība no ikviena un jums visiem ir – strādāt mierīgi to darbu, kāds katram uzticēts. Ikvienam virsniekam, instruktoram un kareivim ir jāsaprot, ka politiskie apstākļi, kur puse Eiropas deg kara liesmās, pavēloši no mums prasa visiem spēkiem un pēc labākās gribas izpildīt tās saistības un pienākumus, kādus mums uzliek ar Padomju Savienību noslēgtais savstarpējās palīdzības līgums.» Šādi savā pirmajā pavēlē 1940. gada 21. jūnijā raksta jaunieceltais de facto okupētās Latvijas armijas komandieris Roberts Kļaviņš.

Gadu pirms tam viņu savervēja čekists ar segvārdu Džons, kurš no 1939. gada decembra vairākas reizes tikās ar ģenerāli kafejnīcā, kā arī Kļaviņa dzīvoklī. Domājams, rezidents Džons bija PSRS vēstniecības darbinieks Ivans Čičajevs, kurš ir zināms kā ilggadējs PSRS izlūkdienestu rezidents vairākās pasaules valstīs. 1938.–1940. gadā Čičajevs strādāja Latvijā.

Ģenerāli Kļaviņu uzskatīja par Latvijas patriotu, talantīgu karavīru. Kā viņš kļuva par nodevēju? Čekas maisu atvēršana ļauj ieskatīties mūsu valsts interesantās un reizē arī šķebinoši pretīgās aizkulisēs.

 

Nākamā lapa

Nākamais: Varonis, kuru pazudināja apvērsums
 

Veselība

Vairāk

Receptes

Vairāk

Privātā Dzīve

Vairāk

Ieva

Vairāk

Mans Mazais

Vairāk

Māja un Dārzs

Vairāk

AutoBild.lv

Vairāk

Astes

Vairāk

Klubs

Vairāk

Santa+