• Šobrīd

  weather img

  Rīga +8°C

  Imunitāte ir tik svarīga

  Bobs Balards – leģendārais okeānu pētnieks, kurš atklāja nogrimušo Titāniku

  Vēsture
  Līga Stirna
  Līga Stirna
  1. septembris
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Bobs Balards
  Foto: National Geographic
  Bobs Balards
  Atklājējs, viens no pasaulē pazīstamākajiem jūras un okeāna ģeologiem, okeanogrāfiem un pētniekiem – tas ir neviens cits kā Bobs Balards. Tieši viņš 1985. gadā atrada leģendārā Titānika vraku un sāka izmantot dziļūdens izpētes aparātus, liekot pamatus dziļjūras arheoloģijai.

  Titānika atrašana ir slavenākais, bet ne vienīgais Balarda atklājums – pētnieks palīdzēja pierādīt plātņu tektonikas teoriju, atklāja jaunas dzīvības formas hidrotermālajos avotos (vulkāniskas sistēmas okeāna dibenā), zemūdens vulkānus un ir sniedzis nozīmīgu artavu zinātnes attīstībā.

  Pētnieka sasniegumi, izaicinājumi un arī traģēdijas apkopotas 2021. gadā iznākušajos memuāros Into the Deep: A Memoir From the Man Who Found Titanic. Grāmatā Balards atskatās uz savu dzīvi, darbiem un to, kā bērns ar disleksiju kļuva par starptautiski atzītu un pazīstamu pētnieku. Autors stāsta par briesmām, nepadošanos, konfliktiem un triumfu, kas veidojuši viņa dzīvi un karjeru.

  Kanāls National Geographic aicina ielūkoties pētnieka ekspedīcijās un atradumos, kas mainījuši vēsturi.

  Vācu kaujas giganta Bismarck noslēpumi

  Kuģa Bismarck modelis muzejā Minhenē
  Kuģa Bismarck modelis muzejā Minhenē

  1941. gadā nogrima tolaik pasaulē lielākais un varenākais karakuģis Bismarck, pazūdot okeānā ar 2104 apkalpes locekļiem. Teju 50 gadus vēlāk Balards un viņa komanda Francijas piekrastē sāka Vācijas kaujas giganta meklēšanu, izmantojot speciāli aprīkotu zemūdens robotu. Ekspedīciju veica 4572 metru dziļumā.

  1989. gada 8. jūnijā okeanogrāfs atklāja Bismarck vraku. Pētnieka mērķis bija noteikt, vai to nogremdēja briti, kas uz to raidīja torpēdas, vai tā bija pašiznīcināšanās. Profesionāļu komanda atklāja, ka kuģa korpuss bija gandrīz neskarts.

  Faktiskais giganta nogrimšanas cēlonis bija apkalpes veiktā zemūdens vārstu sabotāža, kuras dēļ tas vienkārši nozuda dzelmē.

  Diemžēl trīs nedēļas pēc ekspedīcijas Bobu piemeklēja personiska traģēdija, kad autoavārijā gāja bojā viņa 21 gadus vecais dēls, kurš palīdzēja izmeklēšanā.

  Pēc ekspedīcijas Balards izdeva grāmatu par grandiozā kara kuģa atklājumiem, sniedzot aizraujošu ieskatu izpētē un rodot atbildes uz līdz šim neatrisinātiem jautājumiem.

  Greznā pasažieru lainera Luzitānija atrašana

  Luzitanija
  Luzitanija

  Turpinot atklāt noslēpumus, ko glabā okeāna dzīles, zinātnieks trīs gadus vēlāk sāka lainera Luzitānija meklējumus. Arī šo britu pasažieru līnijpārvadātāju piemeklēja traģisks liktenis – ceļā no Ņujorkas uz Liverpūli 1915. gadā tas nogrima nieka 18 minūšu laikā, atņemot dzīvības 1200 cilvēkiem. 

  Balards vēlējās rast atbildi uz galveno jautājumu – kas radīja otru liktenīgo sprādzienu un nogremdēja kuģi? Šī bija visnotaļ sarežģīta izmeklēšana – nelielās zemūdenes Delta propelleris iepinās tīklā, kā arī jau iepriekš veiktie pētījumi padarīja vraka virsbūvi teju neatpazīstamu, apgrūtinot pierādījumu iegūšanu.

  Pētnieks atzina, ka tā bija haotiskākā izpētes vieta, kādā viņš jebkad atradies.

  Arī no paša kuģa korpusa bija saglabājusies tikai puse.

  Komanda secināja, ka vraku patiešām skāra torpēda, to pamatīgi iedragājot, bet otru sprādzienu izraisīja ogļu paliekas, kas, saskaroties ar skābekli un uguni, radīja eksploziju.

  Šo teoriju, tāpat kā citas, mūsdienās apšauba, jo nevienam nav izdevies noskaidrot, kas patiesībā notika ar šo grezno un lielo laineri, kurš dažu minūšu laikā pazuda Ķeltu jūras dzīlēs. Zīmīgi, ka tieši šo traģēdiju min kā vienu no iemesliem Amerikas Savienoto Valstu (ASV) dalībai Pirmajā pasaules karā.

  1995. gadā Balards izdeva grāmatu Exploring the Lusitania: Probing the Mysteries of the Sinking That Changed History kurā sniedza sīki dokumentētu pārskatu par lielā kuģa zaudēšanu.

  Lielais “laimests” – Titāniks

  Titāniks
  Titāniks

  Savā 60 gadu ilgajā karjerā Balards veica vairāk nekā 150 ekspedīcijas un neskaitāmus zinātniskus atklājumus, un viens no tiem viņu ienesa slavas zenītā. Proti, 1985. gadā tieši Balards un viņa pētnieku grupa slepenas militārās ekspedīcijas laikā dziļi okeānā atrada leģendāro kuģi Titāniks.

  Kopš milzeņa nogrimšanas bija vairāki mēģinājumi noteikt tā atrašanās vietu, tomēr tehnoloģiju trūkums un sliktās meklēšanas stratēģijas nenesa vēlamos rezultātus.

  Zīmīgi, ka arī Balarda misija nemaz nebija saistīta ar Titāniku.

  Proti, viņa komandas uzdevums bija atrast un no ūdens izcelt divas 20. gadsimta 60. gados nogrimušās atomzemūdenes.

  To atrašanās vieta viņiem bija zināma, tādēļ misiju avantūristi izpildīja ļoti veiksmīgi un ātri. Pēc šī atklājuma ASV Jūras spēki sniedza komandai iespēju un finansējumu atrast arī bēdīgi slaveno Titāniku. Tas vainagojās ar panākumiem. 

  Pirmā septembra rītā pētnieki ievēroja ko neparastu uz gludās okeāna virsmas. Nojauta atklājējus nepievīla – tas patiešām bija Titāniks. Viņi konstatēja, ka tā pakaļgals bija daudz sliktākā stāvoklī nekā priekšgals. Tas bija galvenais atklājums šajā misijā.

  Tikai, izmantojot jaunās paaudzes zemūdens izpētes aparātus ar videokameru, izdevās atrast vraku, kas gulēja dzelmē teju četru kilometru dziļumā. Ekspedīcijas vadītājs Balards robotu nodēvēja par Argo – kā kuģi sengrieķu mitoloģijā. Visi iesaistītie divu dienu garumā filmēja iespaidīgo okeāna tvaikoni.

  Ēdamzāle uz Titānika
  Ēdamzāle uz Titānika

  1986. gadā viņi atgriezās vēlreiz, lai veiktu vēl detalizētāku izpēti. Šoreiz komanda izmantoja zemūdens pētniecības ierīci ar mehānisku roku – Alvinu, ko pavadīja Džeisons Juniors – neliels, ar tālvadību darbināms transportlīdzeklis, kas varēja iekļūt caur atverēm un mazām spraugām, lai nofilmētu kuģa interjeru un vraka stāvokli vēl precīzāk. 

  Tas bija tikai sākums panākumiem un atpazīstamībai, ko ieguva atklājējs. Viņš saņēma neskaitāmus apbalvojumus. Daži no tiem – 1990. gadā iegūtā American Academy of Achievement’s Golden Plate balva, kā arī apbalvojums par viņa darbu jūras dienestā un ieguldījumu zemūdens arheoloģijā.

  Pievienojies dzīvesstila portāla Santa.lv Facebook un Instagram: uzzini vērtīgo, lasi kvalitatīvo.

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

   

   

  Veselība - Parūpējies par savu sirdi!

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  AutoBild.lv

  Vairāk

  Astes

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Santa+