• Šobrīd

  weather img

  Rīga +21°C Skaidrs, Z vējš, 0 m/s

  UZVARI CĪŅĀ AR BLAUGZNĀM

  11 Latvijas pilsoņi aizturēti vērienīgā starptautiskā operācijā par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju

  Noziedzība
  Santa.lv
  Santa.lv
  16. oktobris, 2020
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Shutterstock
  Sadarbojoties Valsts policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes Kibernoziegumu apkarošanas nodaļai, Amerikas Savienoto valstu (ASV) Federālās izmeklēšanas birojam (FIB), Portugāles tiesībsargājošām iestādēm un Eiropas Savienības tiesībaizsardzības aģentūari Europol, par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju aizturēta organizēta noziedzīga grupa, kurā iesaistīti arī Latvijas pilsoņi.

  Caur fiktīvi izveidotiem uzņēmumu bankas kontiem minētās personas apgrozījušas vismaz 4,5 miljonus eiro. 

  2019. gada sākumā ASV tika izveidota apvienota izmeklēšanas un stratēģiskās plānošanas grupa, kuras dalībnieki, tostarp arī Valsts policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes (VP ENAP) Kibernoziegumu apkarošanas nodaļa, pusgada laikā izplānoja un aizturēja organizētās noziedzīgās grupas dalībniekus. 2019. gada 23. oktobrī vienlaicīgi aizturēšanas un kratīšanas tika veiktas sešās valstīs – Latvijā, Spānijā, Lielbritānijā, Itālijā, Bulgārijā un Polijā, kopā aizturot 19 personas, kā arī veicot 40 kratīšanas. Vēl viena persona aizturēta 2020. gadā. 

  Organizētā noziedzīgā grupa darbojās interneta ēnu sektorā DarkNet un sevi pozicionēja kā labāko “naudas atmazgāšanas” banku. Šī grupa, saņemot noziedzīgi iegūtas naudas līdzekļus no noziedzniekiem vai cietušajiem, nodrošināja pakalpojumu – īstenoja sarežģītu shēmu un nodrošināja, ka saņemtā zagtā nauda, kas iegūta no kibernoziegumu upuriem, tiek izsniegta noziedzniekiem skaidrā naudā vai kriptovalūtā, par to pretī saņemot 30–50% no zagtās naudas summas.

  VP ENAP identificēja sešus Latvijas pilsoņus, kuri bija gan organizētās noziedzīgās grupas līdzorganizatori un koordinatori, gan “naudas mūļi”. 

  Izmeklēšanas laikā noskaidrots, ka divas personas no Latvijas vāca “naudas mūļus”, kuri savukārt reģistrēja fiktīvus uzņēmumus un atvēra tiem piesaistītus bankas kontus, izmantojot viltotus Latvijas, Polijas un Bulgārijas personu apliecinošus dokumentus.

  Vēlāk šīs personas nodeva bankas kontu piekļuves rīkus organizatoriem, kuri tālāk organizēja naudas plūsmu un izpildīja pakalpojumu. Tāpat starptautiskās sadarbības rezultātā Bulgārijā tika atklāta kriptovalūtas ferma, kurā tika ražota kriptovalūta, kas tika atgriezta noziedzniekiem. Kopumā tiesībsargājošās iestādes konstatēja, ka aizturētās personas bija apgrozījušas vismaz 4,5 miljonus eiro un atklātajā kriptovalūtas fermā saražojuši vismaz vienu miljonu eiro bitkoinos.

  Latvijā VP ENAP aizturēja sešas personas – 1995., 1995., 1996., 1997., 1988. un 1985. gadā dzimušas personas – un veica 22 kratīšanas, izņemot dažādus datu nesējus, viltotus personu apliecinošus dokumentus, diskus u.c. izmeklēšanā svarīgus pierādījumus.

  Viens aizturētais Latvijas pilsonis tika izdots tiesāšanai ASV, bet pieci – Portugālei, kur realizēta noziedzīgi iegūtās naudas līdzekļu legalizācijas shēma. 

  “Šis ir unikāls gadījums, kas parāda, ka sanākot kopā un izveidojot apvienotu izmeklēšanas un stratēģiskās plānošanas grupu, var veiksmīgi sadarboties un atklāt noziegumus. Turklāt to var darīt, atrodoties ārvalstīs.

  Šī ir pirmā šāda veida operācija, kurā vienlaicīgi vairākās valstīs veiktas tik daudzas kratīšanas un aizturēšanas.

  Galvenais bija rīkoties vienlaicīgi, jo organizētās noziedzīgās grupas dalībnieki savā starpā komunicē, un mēs nedrīkstējām pieļaut, ka starp viņiem notiek informācijas noplūde un visi elektroniskie pierādījumi tiktu izdzēsti,” norāda VP ENAP Kibernoziegumu apkarošanas nodaļas priekšnieks Dmitrijs Homenko.

  Vienotās starptautiskās operācijas laikā kopumā no 20 aizturētajām personām 11 ir Latvijas pilsoņi. Latvijā aizturēti seši, Spānijā – divi, Lielbritānijā – divi un Polijā – viens Latvijas pilsonis.

  Valsts policija aicina neuzķerties un uzmanīties no nepamatotiem piedāvājumiem un solījumiem viegli nopelnīt naudu, īpaši, ja solījumi šķiet pārāk labi, lai būtu patiesi. Aiz šādiem vilinošiem piedāvājumiem nopelnīt finanšu līdzekļus, patiesībā slēpjas “naudas mūļu” vervēšana.

  Valsts policija vērš uzmanību, ka, iesaistoties šādos darījumos, būtiski apzināties – tas ir nelikumīgi un par to paredzēta kriminālatbildība. Tāpat arī, piemēram, konta atvēršana vai uzņēmuma izveidošana uz sava vārda pēc trešās personas lūguma un tās turpmākas pārvaldīšanas nodošana trešajai personai ir noziegums, par kuru paredzēta kriminālatbildība.

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  Auto

  Vairāk

  Astes

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Santa+