Pirms septiņiem gadiem NASA pētniekus pamatīgi satrauca satelītattēls no Gdaņskas līča. Paspilgtinot attēla kontrastu un pamainot krāsu korekciju, Baltijas jūras piekraste Polijas ziemeļu daļā burtiski izrotājās gaišos virpuļos, kuri no skata līdzinājās blāvu mākoņu spirālēm, kuras redz no kosmosa.
Virpuļi ieskāva Polijas krastu teju 210 kilometru garumā un tobrīd pētniekiem nebija ne jausmas, kas tie varētu būt. Starp iespējamiem cēloņiem bija zilaļģes, jūras piesārņojums un fitoplanktona mucīns. Tomēr šie minējumi tika izslēgti – visu šo cēloņu izraisītie virpuļi ir redzami cilvēka acij, tomēr mistiskie Gdaņskas virpuļi bija praktiski nemanāmi. Tos varēja ieraudzīt tikai pēc pamatīgas attēlu apstrādes.
Tikai 2023. gada pētījumā noskaidrots šo mistisko jūras virpuļu izraisītājs: tie bija priežu ziedputekšņi lielā daudzumā.
NASA pētnieki secinājuši, ka līdzīgi virpuļu uzliesmojumi bijuši 2000. un 2001. gadā laikā no maija līdz jūnijam, kas sakrīt ar priežu ziedēšanas laiku. Priežu ziedputekšņi tiek iepūsti jūrā, kur tie dreifē pa jūras virsējo slāni, bet straumes un vēji izveido glītas spirāles un līnijas.
Lai arī pētījuma iznākums ir pagalam komisks, tomēr NASA zinātnieki taisnojas, ka tobrīd šķita pavisam neticami, ka koku ziedputekšņi jūrā var būt tik daudz, lai tos ieraudzītu no Zemes mākslīgā pavadoņa. Ņemot vērā ziedputekšņu augsto oglekļa sastāvu, NASA plāno nākotnē veikt papildus pētījumu par to, kā putekšņu ieplūšana jūrā ietekmē visas planētas ekosistēmu.