• Kāpēc slavenības pēkšņi iemīlējušas kaulu buljonu? Tam piedēvē superspējas

    Veselīgs uzturs
    Estere Jansone
    8. maijs
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Shutterstock
    Zināms, ka vistas zupa patiesi spēj palīdzēt atveseļoties no saaukstēšanās, taču Holivudas karstākās zvaigznes neēd zupas, lai atveseļotos. Aktrišu un sportistu vidū pēdējā laikā visparastākais kaulu buljons kļuvis jau teju par tendenci.

    Pirms dažiem gadiem liellopu kaulu buljonu slavēja Kailija Dženere. Viņa intervijā Vogue sacīja, ka gandrīz katru iesāk ar glāzi buljona, kam piejaukta lavanda un citronu sula – tas dodot enerģiju, bet āda Dženerei kopš šī brīnumdzēriena iekļaušanas ikdienas ēdienkartē kļuvusi mirdzošāka.

    Drīz Kailijai pievienojās aktrise Gvineta Paltrova, kura atzinusi, ka savās badošanās kūrēs mēdz sevi palutināt ar kafiju un liellopu kaulu buljonu. Arī daiļā latīņamerikāņu izcelsmes aktrise Selma Hajeka atklājusi, ka buljons palīdz saglabāt viņas sejas un ķermeņa ādu tvirtu un nevainojamu, savukārt basketbolists Kobe Braents dzerot kaulu buljonu pirms katras spēles.

     

    @dearmedia #gwynethpaltrow shares her daily wellness routine on The Art Of Being Well, listen now 🎧 #wellnessroutine #healthandwellness #healthylifestyle #routines #goop #podcastclips ♬ Aesthetic – Tollan Kim

     

    Vai tiešām ir tik labs?

    Visparastāko kaulu buljonu cilvēki uzturā lieto kopš aizvēsturiskiem laikiem. Šim produktam patiesi piedēvē vairākas labas īpašības, taču galvenokārt ļaudis buljonu cildina tā sastāva dēļ. Ja dzīvnieku kaulus un saistaudus vāra 12 līdz pat 48 stundas, lēnajā vārīšanās procesā no kauliem šķidrumā izšķīst kolagēns, aminoskābes un minerālvielas, kuras tālāk var burtiski izdzert vai to izmantot kā bāzi veselīgām zupām vai mērcēm. Lai buljons būtu gardāks, tam var pievienot garšaugus, sāli, piparus, dārzeņus un etiķi, kas palīdz no kauliem noārdīt minerālvielas.

    Daži pētījumi pierāda, ka dzerot hidrolizētu kolagēnu patiešām var uzlabot ādas stāvokli – tas uzlabo ādas elastību un mitrināšanu, kā arī samazina krunciņas. Savukārt citos pētījumos uzsvērts, ka buljons un arī hidrolizēta kolagēna pulveris samazina stīvumu un sāpes locītavās, ziņo portāls Science Alert.

    Buljona sastāvā ir arī aminoskābes, piemēram, glutamīns, glicīns un arginīns, kas, domājams, uzlabo zarnu gļotādas veselību, imūno funkciju un palīdz nostiprināt zarnu sienu.

     

    No kā jāuzmanās?

    Dzīvnieku kaulos bieži vien akumulējas ne tikai labās vielas, bet arī cilvēka veselībai kaitīgie smagie metāli, piemēram, niķelis, cinks, sudrabs, dzīvsudrabs, varš utt. Daudzu stundu ilgajā vārīšanās procesā metāli nonāk arī buljonā. Nelielos daudzumos uzņemti smagie metāli lielu skādi nenodarīs, taču ilgstoša to uzņemšana var rezultēties jau ar nopietniem orgānu bojājumiem.   

    Tāpat speciālisti vērš uzmanību, ka nepareizi uzglabātā buljonā ar vērienu vairojas mikroorganismi, kas savukārt var izraisīt saindēšanos. Tādēļ, ja savārīji lielu katlu, vēlams zupu sasaldēt un atkausēt tikai neilgi pirms uzsildīšanas.

    Satura mārketings

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk