• Šobrīd

  weather img

  Rīga +13°C

  ZVA: Vakcīnas pret Covid-19 nav eksperimentālas

  Vakcinācija
  Ziņu aģentūra LETA
  3. augusts
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Shutterstock
  Visas līdz šim reģistrācijas atļauju saņēmušās vakcīnas pret Covid-19 ir pārbaudītas, ar tām ir veikti visi nepieciešamie klīniskie pētījumi par drošumu un efektivitāti, un šīs vakcīnas nekādā veidā nav eksperimentālas, jo ir izgājušas pilnu reģistrāciju kompetentajā iestādē, ko tiesību aktos noteiktajā kārtībā ir atzinusi arī Eiropas Komisija, aģentūru LETA informēja Zāļu valsts aģentūrā (ZVA).

  ZVA skaidro, ka par eksperimentālām uzskatāmas tikai tās vakcīnas, kas vēl nav reģistrētas un ar kurām veic pirmsreģistrācijas klīniskos pētījumus, bet ne Eiropā jau reģistrētās četras vakcīnas pret Covid-19, proti, Johnson & Johnson, AstraZeneca, Pfizer/BioNTech un Moderna izgatavotās.

  Jēdziens «eksperimentālās zāles» jeb saskaņā ar vispārpieņemto terminoloģiju «pētāmās zāles» ir attiecināms tikai uz zālēm un vakcīnām, ko izmanto klīniskajos pētījumos, kas ir atsevišķa stingri regulēta joma. Latvijas teritorijā nav noticis un arī pašlaik nenotiek neviens vakcīnu pret Covd-19 klīniskais pētījums, ziņo ZVA.

  «Reģistrētu vakcīnu izmantošana vakcinācijas kampaņā nav klīniskais pētījums, un, pretēji sabiedrībā plaši izplatītajam kļūdainajam pieņēmumam, vakcinētās personas netiek pret savu gribu iekļautas nekādos eksperimentos,» uzsver aģentūrā.

  Tāpat ZVA skaidro, ka atsevišķas valstis, piemēram, ASV un Lielbritānija, pagājušā gada nogalē izsniedza ārkārtas atļauju vakcīnu lietošanai uz laiku, savukārt Eiropas Savienības (ES) Eiropas Zāļu aģentūra (EZA) izvēlējās citu daudz stingrāku rīcību – vakcīnu pret Covid-19 reģistrāciju ar nosacījumiem. Tā ir viena no reģistrācijas pamatprocedūrām, un tajā nav atkāpju no ierastajām reģistrācijas prasībām. Līdz ar to ES vakcīnām pret Covid-19 nav izsniegta ārkārtas atļauja, un šīs vakcīnas nav eksperimentālas, atzīmē ZVA.

  «Vakcīnu pret Covid-19 gadījumā nav pieļautas nekādas atkāpes no reģistrācijas prasībām un standartiem,» uzsver aģentūrā, skaidrojot, ka šīs vakcīnas ES ir reģistrējusi Eiropas Komisija pēc EZA veiktās zinātniskās izvērtēšanas un izsniegtas rekomendācijas šo vakcīnu reģistrēšanai.

  Vakcīnas tiek reģistrētas tikai tad, ja EZA saņem uzticamus un pārliecinošus zinātniskus pierādījumus, ka tās atbilst Eiropā pastāvošajām stingrajām prasībām par iedarbīgumu, drošumu un kvalitāti, tai skaitā, ja ir apstiprināts veids, kā vakcīnas pret Covid-19 tiek ražotas, un ražotnes atbilst farmaceitiskajiem standartiem.

  Lai vakcīnas pandēmijas laikā būtu pieejamas ātrāk, tās reģistrētas, izmantojot paātrinātās reģistrācijas mehānismu – reģistrāciju ar nosacījumiem. EZA mobilizēja lielu augsti kvalificētu zinātnieku un ekspertu grupu, lai nodrošinātu kvalitatīvu un profesionālu vakcīnu izvērtēšanas procesu iespējami īsā laikā atbilstoši nemainīgi stingrām regulatorām prasībām.

  Tāpat EZA veica dažādu datu un pētījumu rezultātu daļu pakāpenisku vērtēšanu, kamēr vakcīnu izstrādātāji paralēli ieguva pārējos nepieciešamos datus. Parastā situācijā vakcīnu izstrādātājiem vispirms jāapkopo visi dati, un tikai pēc tam tiek sākta pieteikuma izvērtēšana EZA, kas aizņem ilgu laiku.

  Pēc ZVA sniegtās informācijas, reģistrācija ar nosacījumiem jaunām zālēm, ne tikai vakcīnām pret Covid-19, tiek izmantota ļoti bieži.

  Piemēram, no 39 jaunām zāļu vielām, kuras 2020.gadā tika reģistrētas Eiropā, 13 gadījumos veikta reģistrācija ar nosacījumiem.

  Vakcīnu pret Covid-19 izstrādē ir izmantotas gan jau zināmas un ilgstoši vakcīnu izstrādē lietotas, gan inovatīvas metodes. Pētnieki jau vairāk nekā desmit gadus ir pētījuši potenciālās SARS un MERS vīrusa vakcīnas. Šie iepriekš veiktie ilgstošie pētījumi esot kalpojuši par pamatu ātrākai vakcīnu kandidātu izstrādei šajā pandēmijā.

  Vienlaikus ZVA akcentē, ka vakcīnas nav iespējams reģistrēt bez izvērtētiem un EZA apstiprinātiem trešās fāzes klīnisko pētījumu rezultātiem, jo tā ir viena no pamatprasībām reģistrācijai. Vienīgie izņēmumi varētu būt retas un ļoti smagas saslimšanas, kad pasaulē ir ļoti mazs pacientu skaits un nav pieejamas ārstēšanas metodes, taču pat šādu terapiju apstiprināšanai visbiežāk nepieciešami trešās fāzes pētījumi.

  «Ar visām četrām jau reģistrētajām vakcīnām pret Covid-19 ir veikti trešās fāzes klīniskie pētījumi, kuru rezultāti ir izvērtēti un apstiprināti EZA,» ziņo ZVA. Pēc aģentūrā paustā, šajos klīniskajos pētījumos piedalījās vairāki desmiti tūkstoši cilvēku.

  Piemēram, klīniskajos pētījumos ar Pfizer»/"BioNTech izstrādāto vakcīnu Comirnaty kopumā piedalījās aptuveni 44 000 cilvēku, savukārt Moderna vakcīnas Spikevax klīniskajos pētījumos piedalījās aptuveni 30 000 cilvēku. Klīniskajos pētījumos ar AstraZeneca vakcīnu «Vaxzevria» piedalījās aptuveni 24 000 cilvēku, bet Johnson & Johnson meitas uzņēmuma vakcīnas Covid-19 Vaccine Janssen pētījumos – aptuveni 21 900 cilvēku.

  Tādējādi Covid-19 vakcīnu klīniskajos pētījumos zinātniekiem un farmācijas uzņēmumiem neilgā laika posmā izdevās iesaistīt lielu dalībnieku skaitu. Dalībnieku ātra iesaiste parasti ir šķērslis daudzu zāļu pētījumu veikšanā, kad vienlaikus pasaulē ar vienu slimību neslimo tik daudz cilvēku, kā tas bija Covid-19 gadījumā.

  Šajos zāļu un vakcīnu pētījumos ilgus gadus aizņem tieši klīnisko pētījumu norise tikai tādēļ, ka nepietiek klīnisko pētījumu dalībnieku un ir grūti un laikietilpīgi šos dalībniekus iesaistīt klīniskos pētījumos. Taču Covid-19 vakcīnu gadījumā uzņēmumiem ļoti ātri izdevās piesaistīt lielu apjomu klīnisko pētījumu dalībnieku un tādējādi arī viņi varēja ātri iegūt klīnisko pētījumu rezultātus.

  Vakcīnu pret Covid-19 efektivitātes jeb iedarbīguma un drošuma klīnisko pētījumu rezultātu izvērtēšana un apstiprināšana EZA pirms šo vakcīnu reģistrēšanas ir obligāta pamatprasība, lai šīs vakcīnas tiktu reģistrētas. ZVA vārdiem, tas nozīmē, ka šī klīnisko pētījumu daļa ir noslēgta un pilnībā izvērtēta. Taču līdz 2022.gadam ražotājiem jāturpina veikt pētījumi par pavisam citiem tādiem aspektiem kā vakcīnu aizsardzības ilgums, transmisijas samazināšana un vakcīnu piemērotība bērniem, kuri jaunāki par 12 gadu vecumu.

  ZVA vēsta, ka ar nosacījumiem reģistrētas vakcīnas tiek uzraudzītas vēl rūpīgāk nekā citas zāles. Proti, ražotājiem, kuru vakcīnas vai citas zāles ir saņēmušas atļauju reģistrācijai ar nosacījumu, ir noteikts obligāts pienākums noteiktā laikā sniegt papildu datus, piemēram, par ilgtermiņa iedarbību vai lietošanu specifiskām iedzīvotāju grupām, par kurām iepriekš dati nebija pieejami un kurām lietošana pirms tam nav bijusi pētīta.

  Šāda reģistrācijas ar nosacījumiem procedūra nodrošina to, ka ES iedzīvotājiem ir ātri pieejamas drošas un efektīvas zāles, vienlaikus nosakot, ka tiek ievākti papildus dati, kas paplašina zināšanas par jaunajām zālēm. Tas ne tikai nodrošinot drošu un efektīvu terapiju pieejamību, bet arī ļaujot zinātniekiem un regulatoriem attīstīt un reģistrēt jaunākas un modernākas terapijas.

  Pārbaudīta un zinātnē balstīta informācija par vakcīnām pret Covid-19 pieejama valsts pārvaldes iestāžu tīmekļvietnēs un sociālo tīklu platformās. ZVA aicina izmantot uzticamus informācijas avotus un kritiski izvērtēt informāciju, kuru internetā izplata anonīmi sociālo tīklu lietotāji un zinātnes noliedzēji vai kura pārpublicēta apšaubāmās tīmekļvietnēs.

  Zinātnē balstīta informācija par vakcīnu pret Covid-19 izstrādi regulāri tiek publicēta ZVA tīmekļvietnes «www.zva.gov.lv» sadaļā «Covid-19 ziņas». Vietnē pieejama jaunākā informācija par vakcīnu izstrādi, vērtēšanu un apstiprināšanu, tai skaitā par vakcīnu iedarbīgumu, kvalitāti un drošumu un fakti par vakcīnām.

  Savukārt informācija par vakcinācijas norisi Latvijā ir pieejama Slimību profilakses un kontroles tīmekļvietnē «www.spkc.gov.lv». Lai pieteiktos vakcīnas pret Covid-19 saņemšanai, jāpiesakās vietnē «manavakcina.lv» vai zvanot pa tālruni 8989.

  Pievienojies dzīvesstila portāla Santa.lv Facebook un Instagram: uzzini vērtīgo, lasi kvalitatīvo.

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

   

   

  Veselība - Parūpējies par savu sirdi!

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  AutoBild.lv

  Vairāk

  Astes

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Santa+