• Šobrīd

  weather img

  Rīga +18°C Skaidrs, D/DR vējš, 5.14 m/s

  Sondra Zaļupe iesniedz Saeimā iniciatīvu melanomas ārstēšanas atbalstam

  Stiprie stāsti
  Santa.lv
  Santa.lv
  12. septembris, 2019
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Facebook.lv
  Tā kā atšķirībā no Lietuvas, Igaunijas un citām Eiropas valstīm, Latvijā netiek pilnībā nodrošināta melanomas pacientu iespēja saņemt medikamentusvisā ārstēšanās laikā, bet tikai ierobežotā laika posmā, portālā Manabalss.lv tika savākts nepieciešamais balsu skaits jaunas iniciatīvas iesniegšanai Saeimā.

  «Varu šeit atrasties, pateicoties jums. Un šobrīd atrodos pie Latvijas Repubulikas Saeimas, lai iesniegtu visus šos parakstus, kurus esam jau ilgāku laiku vākuši, lai tādi melanomas pacienti kā es visā Latvijā tiktu pie zālēm, ne tikai noteiktā laika posmā, bet visā ārstēšanās periodā. Paldies visiem par atbalstu līdz šim punktam, mēs dosimies tālāk un cīnīsimies, lai mēs visi būtu laimīgāki, veselāki un, lai nebūtu ne par matu sliktāk kā citur pasaulē,» pirms parakstu iesniegšanas teica Sondra Zaļupe. Lai sekmīgi turpinātu viņas ārstēšanu, savulaik bija nepieciešams vākt ziedotāju līdzekļus.   Aizvien pastāvošo nepilnību dēļ melanomas pacientiem nepieciešamo medikamentu kompensēšanā šovasar tika atsāktā iniciatīva «Valstij atbalstīt smagās slimības melanomas slimniekus, kā tas ir Lietuvā un Igaunijā».

  Pērn Nacionālais Veselības dienests proaktīvi iekļāva kompensējamo medikamentu sarakstā jaunus, inovatīvus medikamentus melanomas ārstēšanai, tomēr daļa melanomas pacientu aizvien paliek ārpus valsts kompensētās ārstēšanas. Tāpēc Saeimai adresētajā kolektīvajā iesniegumā iniciatīvas pārstāve Sondra Zaļupe lūdz rast risinājumu melanomas pacientu ārstēšanā nepieciešamo medikamentu kompensēšanai no valsts budžeta.

  Atjaunotās iniciatīvas un arī biedrības «Soli priekšā melanomai» pārstāve Sondra Zaļupe problēmas būtību izklāsta sekojoši: «Šobrīd ādas melanomas pacientu ārstēšanu nosacīti var iedalīt divās grupās. Pacienti ar Braf mutāciju (Braf+ pacienti) un pacienti bez šīs mutācijas (Braf-) pacienti. Braf+ pacientiem šobrīd valsts apmaksā vienu ārstēšanas līniju – mērķterapiju. Diemžēl mērķterapija lielākajai daļai pacientu pārstāj iedarboties aptuveni gada laikā, t.i. melanoma izmainās un kļūst rezistenta pret zālēm. Daļai pacientu mērķterapijas zāles zaudē efektivitāti vēl daudz ātrāk.

  Tomēr situācija nav neparasta, un starptautiskās vadlīnijas paredz uzsākt nākamo terapijas veidu – imūnterapiju. Tieši šāda zāļu maiņa notiek Eiropas savienības valstīs, arī Lietuvā un Igaunijā. Latvijas melanomas pacientiem šāda iespēja ir liegta. Paredzamā dzīvildze pacientiem bez medikamentiem ir vidēji 6 mēneši.

  Braf- pacientiem, kurus sākotnēji ārstē ar imūnterapijas zālēm, arī var būt nepieciešama medikamentu maiņa, jo melanoma var izmainīties un atkārtotas analīzes var norādīt uz nepieciešamu uzsākt mērķterapiju.

  Problēma ir radusies tāpēc, ka kompensējamo medikamentu sarakstā, melanomas zāļu izrakstīšanas nosacījumos ir ierakstīts «iepriekš neārstētiem pacientiem», tādējādi liedzot ārstiem pieņemt starptautiskām vadlīnijām atbilstīgu lēmumu un nodrošināt pacientu ārstēšanu.

  Jāpiezīmē, ka citu lokalizāciju melanoma, piemēram, acs melanoma, Latvijā netiek ārstēta ne ar mērķterapijas, ne ar imūnterapijas medikamentiem».

  Panākamais risinājums ir pārskatīt Nacionālā veselības dienesta lēmumus par melanomas ārstēšanas zālēm un kompensējamo zāļu A, B un C sarakstus, izslēdzot izrakstīšanas nosacījumu, ka medikamenti izrakstāmi «iepriekš neārstētiem pacientiem», tādējādi nodrošinot melanomas sākotnējo terapiju ne sliktākā līmenī kā pārējās Eiropas valstīs, Lietuvu un Igauniju ieskaitot.

  Iniciatīva otrdien, 10. septembrī, ir iesniegta Saeimā. Mēneša laikā ir jānotiek šā kolektīvā iesnieguma sākotnējai izvērtēšanai Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijā, lai lemtu par tās tālāko virzību parlamentā.

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  Auto

  Vairāk

  Astes

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Santa+