• Pret epilepsiju ar skalpeli

    Veselība
    Sindija Meluškāne
    Sindija Meluškāne
    28. oktobris, 2019
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Pixabay
    3/5Īpaši – par perēkļa izoperēšanu

    Īpaši – par perēkļa izoperēšanu

    Šovasar mums, Bērnu slimnīcas ārstiem, bija liels prieks, ka mūsu paciente septiņpadsmitgadīgā Elīze piedalījās Dziesmu un deju svētkos – ka viņa tagad var iet rotaļās līdz ar pārējiem folkloras kopas Kokle dalībniekiem. Pirms tam gan nebija tik spoži, galīgi ne…

    Kopš divu gadu vecuma līdz šī gada janvārim meitene bija pilnībā atkarīga no pieaugušajiem, jo epilepsijas lēkmes varēja notikt jebkur – skolā, mājās, uz ielas. Lēkmes bija reizi nedēļā, pat biežāk.

    Viņa nekur un nekad nedrīkstēja iet viena. Tagad Elīze pati brauc ar riteni uz mūzikas skolu, viņa ir ieguvusi brīvību.
    Runa ir par to, ka mēs pirmie Baltijā esam uzsākuši ļoti specifisku neiroķirurģisku operāciju – epilepsijas perēkļa izoperēšanu, likvidēšanu. Pats sarežģītākais ir perēkļa meklēšanas periods, tas var ilgt gadus. Jo mums jābūt ļoti pārliecinātiem, ka tas atrodas tieši tajā vietā un nekur citur. Pati operācija ilgst aptuveni sešas stundas. Neiroķirurgu rīcībā ir neiromonitorēšanas aparāts, pateicoties tam, ārsti operācijas laikā var izsekot līdzi katrai niansei – ko un kur drīkst griezt, kur nedrīkst.

    Kopš pērnā gada sākuma esam veikuši 14 šādas operācijas, bet stāstīt par to uzdrošinājāmies tikai tagad, jo ir nepieciešams aptuveni gads, lai varētu novērtēt pirmos rezultātus. Sākotnējie rezultāti ir ļoti labi – līdzīgi kā citur pasaulē, no lēkmēm brīvi ir apmēram 70 procenti operēto bērnu. Līdz šim Latvijas bērni, lai viņiem veiktu šādu operāciju, devās uz Vāciju vai Zviedriju, tas bija gan dārgāk, gan daudz laikietilpīgāk. Man pašam ir šāda pieredze: kopš pacienta nosūtīšanas dienas līdz brīdim, kad bērnam tiek veikta operācija, paiet divi gadi, jo Vācijas speciālisti grib visu sākt darīt no nulles, viņi paši atkārto visus izmeklējumus, ko mēs jau esam veikuši.

    Rezultātā viena bērna nosūtīšana uz Vāciju izmaksā tikpat, cik jauns videoelektroencefalogrāfs, kas nepieciešams izmeklējumiem tepat Bērnu slimnīcā. Latvijā mēs varam bērniem palīdzēt ātrāk un lētāk. Aizvadītā gada pieredze rāda, ka mēs, neirologi, ļoti labi protam noteikt, kur ir epilepsijas perēklis, un blakus nodaļā ir ļoti labi un spēcīgi neiroķirurgi, kas var šo perēkli izgriezt.

    Raksta turpinājums:

    Nākamā lapa

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē