• Populārākās traumas vasarā — vissliktāk dzīst cilvēku kodumi!

    Padomi
    Iveta Troalika
    Iveta Troalika
    29. jūnijs, 2021
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Shutterstock
    Vasarā ir ārkārtīgi daudz iespēju atpūsties un izklaidēties, un arī… satraumēties – peldot, sportojot, strādājot dārzā, pat veicot sīku remontu virtuvē. Skaidro traumatologs, ortopēds, ķirurgs Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcā Mārcis Jēgers.

    Lēciens ūdenī un lauzta mugura

    Katru gadu par to tiek runāts, un katru gadu statistika ir dramatiska: jauni vīrieši lec ūdenī uz galvas, traumē mugurkaula skriemeļus un paliek ratiņkrēslā uz mūžu. Aptuveni puse, pat vairāk šo nelaimju notiek alkohola reibumā. Sievietes šādas muļķības, pirmkārt, dara retāk, otrkārt, viņas ir vieglākas un tā netraumējas.

    Lēkt uz galvas nevajadzētu nekad un nekādos apstākļos. Latvijā vien retā ūdenstilpe ir caurspīdīga, un, pat ja tai var redzēt cauri, gaismas stari ūdenī lūst citādi, un tas, kas izskatās tālu, patiesībā var būt ļoti tuvu. Teiksim, šķiet, ka ir dziļš, bet reāli ūdens ir vien metru. Tāpat, ja liekas: «Es taču šo vietu pazīstu kā savu kabatu!», jāatceras, ka gultne mainās. Piemēram, straume upē pa gultni var velt kādu akmeni vai baļķi.

    Ko darīt? Ja vien iespējams – atrunā no lēkšanas ūdenī! Neklusē, iejaucies, saki, cik vien skarbus vārdus zini.

    Ja kāds tomēr ir ielēcis un neiznirst, viņš uzmanīgi jāvelk laukā. Kaut gan, godīgi sakot, viss sliktākais jau ir noticis, un glābējiem nav jēga baiļoties, vai viņu rīcība nepastiprinās traumas sekas. Cietušais jānogulda horizontāli uz muguras, turklāt vislabāk nevis vienkārši zālītē vai smiltīs, bet uz cietas virsmas. Ir dzirdēts, ka šādā brīdī no eņģēm tiek izceltas pirts durvis. Ja nekā tāda nav, vismaz uz dvieļa vai segas, lai tad, kad ieradīsies mediķi, cietušais nebūtu lieki jākustina.

    Tātad – noguldīt drošā vietā, pārāk nekustināt, nekavējoties izsaukt neatliekamo medicīnisko palīdzību. Jo, ja kaut ko vēl ir iespējams glābt, katra minūte ir no svara.

    Ja pārgalvim šoreiz noveicies un viņam šķiet, ka ir tikai sasities, tomēr vajadzētu aizbraukt uz kādas lielās slimnīcas uzņemšanas nodaļu, izsēdēt rindu un tikt līdz mediķiem. Iespējams, tiks veikta datortomogrāfija, lai pārliecinātos, ka viss kārtībā.

    Emocijas, kaislības, dusmas un dažādi kodumi

    Lai cik tas dīvaini neizklausītos, traumpunktos aizvien biežāk palīdzību meklē cilvēki, kuriem iekoduši ne tikai dzīvnieki, bet arī… citi cilvēki. Un cilvēku kodumi ir ļoti nejauki, jo mums ķermenī ir divas reāli netīras vietas, un katra no tām atrodas savā barības vada galā… Mums uz zobiem mīt baktērijas, kurām, lai vairotos, nav nepieciešams pat skābeklis, un, ja tādas nokļūst līdz locītavām vai kaulam, var sākties pamatīgs iekaisums ar neatgriezenisku locītavas skrimšļa destrukciju.

    Ja, minoties ar velosipēdu, iekodis suns, vispirms ir jāatrod saimnieks, lai pārliecinātos, vai dzīvnieks ir vakcinēts, jo, protams, lielākās bailes ir par trakumsērgu.

    Pirmā palīdzība. Brūce rūpīgi (vismaz 10 minūtes tekošā ūdenī) jānoskalo ar lielu daudzumu ūdens, izmantojot ziepes vai mazgāšanas līdzekli, un, ja nav zināms, vai dzīvnieks ir potēts, nekavējoties jāvēršas pie ārsta, kā arī, iespējams, jāuzsāk vakcinācija pret trakumsērgu. Ja dzīvnieku, kurš tev iekoda, var novērot un desmit dienu laikā tas nesaslimst, vakcinācijas kursu pārtrauc. Bet, ja suns ir aizskrējis tālēs zilajās, jāveic pilns pošu kurss, jo saslimšana ar trakumsērgu vienmēr beidzas ar nāvi.

    Ja uzreiz pēc koduma tekošs tīrs ūdens nav pieejams, bet ir ūdeņraža pārskābe, ņem to. Tā burbuļojot ienes skābekli brūcē, iznīdē baktērijas. Jā, tā ir ļoti agresīva, sāp, bet labi iztīrīs.

    Futene, un menisks pušu

    Dzenoties pēc bumbas, skrienot un neapstājoties strauji mainot virzienu, var gadīties, ka apakšstilba un augšstilba kauls savērpjas un saplēš menisku. Meniski ir divi pusmēness formas skrimšļi starp augšstilba un apakšstilba kauliem, kas ir ceļgala locītavas sastāvdaļa. Reizēm pacienti stāsta, ka ir pat dzirdējuši krakšķi, kā menisks salūzt. Sākumā var būt sāpes, kas uz satraukuma un adrenalīna fona pāriet, un reizēm šķiet – ai, nekas, štrunts. Bet vakarā celis būs uztūcis, iespējams, būs asinsizplūdums ceļa locītavā. Pēc laika gan tūska, gan sāpes var pat pāriet, un sākotnēji celis var netraucēt mierīgi dzīvot tālāk, bet vēlāk var parādīties grūtības piecelties no sēdus stāvokļa un iespējamas sāpes, kāpjot pa kāpnēm.

    Pirmā palīdzība. Atslogot kāju – apsēsties, nestāvēt, uzlikt vēsumu, aptīt elastīgo saiti, pacelt kāju augstāk. Ortozes, kas celi noturēs vietā, tajā brīdī droši vien nav, to, ja ārsts ieteiks, var nopirkt vēlāk. Bet tas, kuram jau ir operēts menisks, visdrīzāk neriskēs un pirms sportošanas liks ortozi.

    Pēc tam jātiek uz magnētisko rezonansi, kas parādīs, vai ir bojājums. Ja jā, ideāli, ja traumu var operēt divu līdz sešu nedēļu laikā.

    Lēciens pēc gremdes un krusteniskās saites plīsums

    Iespējas, kā šo traumu dabūt, ir dažādas: straujš lēciens, dziļš pietupiens ar rotācijas kustību, kritiens, kad kāja turpina kustību, piemēram, skrituļslidā.

    Pārplēsta ceļa krusteniskā saite traumas brīdī sāp ļoti, diezgan strauji sāk veidoties arī tūska. Turklāt sāp tā, ka bieži vien cilvēki domā – ir kaula lūzums, un tiek meklēta mediķu palīdzība. Pareizi vien ir. Bet ir arī tādi, kas sagaida, kad sāpes norimst. Un tad var šķist – hm, viss taču ir OK. Turklāt, ja cilvēks ir sportisks, visdrīzāk muskuļi kompensēs traumu, un var turpināt dzīvot tālāk. Bet, tā kā krusteniskā saite nodrošina stabilitāti celī, staigājot tik un tā būs jokaina sajūta: ik pa brīdim kāja tā kā padodas, it kā celī pazūd spēks, kāja noļurkājas. Bet, atkal sasprindzinot muskuļus, šķiet: ai, nekas.

    Pirmā palīdzība.  Tā pati: atslogot, pacelt kāju augstāk, lai mazinātu tūsku, atvēsinoši geli, pretsāpju zāles, viegla kompresija. Un tad – magnētiskā rezonanse, lai saprastu, kas tur īsti noticis. Ja saites plīsušas – tās operācijā ar muskuļu cīpslu graftu un kaulu skrūvēm un tapiņām iespējams rekonstruēt.

    Noķert badmintona mušiņu un saraut Ahilleja cīpslu

    Ahilleja cīpsla atrodas kājas aizmugurē no papēža līdz apaļajam muskulītim. Pati par sevi tā ir izturīga, bet, ja tiek nospriegota un savērpta, tad pietiek vien mazliet ieplīst, lai jau pēc mirkļa būtu pušu pilnībā. Ahilleja cīpslu var salīdzināt ar kuģa tauvu: ja tauva atrodas uz zemes, tā jācērt, lai dabūtu uz pusēm, bet vētras laikā, kad tā nostiepa, pietiktu vienreiz nobraukt ar mazo virtuves nazīti, un tauvas gali atsprāgtu katrs uz savu pusi.

    Ahilleja cīpslas plīsums bieži gadās sporta spēlēs, kad ir straujš paātrinājums, kad vajag iestumt vai izvilkt laivu, uzcelt kaut ko uz mašīnas jumta. Kad cīpsla plīst, liekas, ka kāds būtu iespēris pa kāju. Tāpēc bieži vien uzreiz pēc šīs traumas futbolā seko kautiņš, jo ir taču jānoskaidro, kurš man iespēra.

    Ar Ahilleja cīpslas plīsumu paiet var, pakustināt pēdu arī var (jo to izdara viens mazs muskulītis, kas ir turpat blakus ar līdzīgu funkciju), bet pacelties pirkstgalos gan pietrūks spēka, sāpēs. Izmanto Tomsona testu ātrai diagnostikai: uzliek kāju ar celi uz krēsla un saspiež apakšstilbu – ja viss kārtībā, būtu jānokustas papēdim. Ja nekustas, visdrīzāk ir muskuļu vai cīpslas bojājums. Šī trauma sāp, bet pēc laika sāpes atlaižas, klibošana gan saglabāsies, cilvēks nevarēs atsperties.

    Pirmā palīdzība. Klasika – atslogot, vēsums, pacelt augstāk. Lai saprastu, kas īsti noticis, jāveic ultrasonogrāfija. Ahilleja cīpslu var viegli sašūt divu nedēļu, vēlams – divu dienu, laikā, ja to pieļauj mīkstie audi, nav pārlieku izteikta tūska. Jo ātrāk, jo viss dzīst vieglāk, tāpēc nevajag vilkt garumā.

    Velosipēds, sasista galva un citas nelāgas lietas

    Braucot ar riteni – vienalga pa pilsētu vai lauku ceļu –, ķiverei jābūt obligāti. Galva ir viena, un pietiek nokrist, to atsist un – visa dzīve pagalam, tā ka cilvēks paliek uz gultas un ir kopjams. Kopš man ir bērni, es vienmēr, ar riteni braucot, lieku ķiveri. Man pašam ir klasiskā velobraucēju ķivere, bērniem velku skeiteru ķiveres – tās ir kā podiņi un pasargā arī deniņus.

    Pirms katra veloizbrauciena aši pārbaudi, vai ritenis ir tehniskā kārtībā. Jo ir gadījumi, kad, braucot pa bedrainu ceļu, priekšējais ritenis aizripo, dakša ieduras zemē un braucējs lido pāri. Tad traumas mēdz būt visdažādākās – atslēgas kaula, mugurkaula, plaukstas kaulu, elkoņkaula, plecu kaula lūzumi, sasists, nobrāzts dibens, iegurnis, sejas kaulu lūzumi un izlauzti zobi . Ļoti nelāgi ir tādi plakaniski kritieni ar trulu atsitienu pret zemi ar visu ķermeni, kad tiek atsists vēders. Pēc tādiem ļoti jāuzmanās. Ja ir akūtas sāpes vēderā, ne mirkli nedrīkst kavēties, jāzvana 113, jo, iespējams, ka jau dažu minūšu laikā vēders kļūs ciets kā dēlis, kas liecina par iekšēju asiņošanu, jo liesa vai aknas ir pušu.

    Ja vien neesi sportiste (un tavs vīrs tāpat), visdrīzāk tava riteņa pedāļiem nevajag klipsi, kas stiprina pie tā pēdu. Jo – ja ir kritiens, mēdz gadīties, ka kāja neizkabinās no klipša un tiek salauzta ceļa bļodiņa.

    Grils un apdegumi

    Atceries – karsts grils izskatās tāpat kā auksts. Brīdini visus, noliec grilu dārza malā un – pieskati!

    Lai aptuveni novērtētu, cik liels ir apdegums, izmanto plaukstas izmēru. Teorētiski plauksta ir viens procents no mūsu ādas laukuma – tu sevi varētu noklāt ar 100 savām plaukstām, es sevi – ar savām, bērns – ar savām mazajām. Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta mediķu ieteikums ir meklēt speciālistu palīdzību tad, ja apdegums ir lielāks par vienas plaukstas izmēru. Bet jāskatās, cik dziļš ir apdegums, kādā vietā, jo reizēm arī mazāks, bet dziļš apdegums ir bīstams. Noteikti jāizsauc palīdzība, ja apdegumi ir plaši vai ja apdegums radies, aizdedzinot ķīmisku vielu, piemēram, benzīnu vai degšķidrumu, un ja ir skarta seja. Šajā gadījumā var būt, ka ir ne tikai termiska trauma uz ādas, kuru redzam, bet arī elpceļos, un, iespējams, cilvēks arī saelpojies kaitīgos tvaikus.

    Pirmā palīdzība. Apdedzināto vietu vismaz 10 minūtes atdzesē tekošā, vēsā ūdenī (tam nav jābūt ledusaukstam, 15–25 grādi ir labi). Šai procedūrai nozīme ir pirmās 20 minūtes pēc traumas iegūšanas. Ja šajā laikā cietušo vietu nepaspēj atdzesēt, vēlāk to darīt vairs nav jēgas. Ja drēbes ir pielipušas, tās nav jāplēš nost, ūdeni lej virsū vai starp ādu un audumu. Tāpat, ja izveidojusies čūla, tā nav jāpārdur. Uz apdeguma nav jāliek ne krējums, ne eļļa vai kādi citi vecmāmiņu ieteikti līdzekļi. Ja ir aptiekās nopērkamās putas vai ziedes, kas paredzētas tieši apdegumu apkopšanai, tās drīkst lietot. Ja cietušajam salst, viņu sasedz, apdeguma vietu neaizskarot.

    Izvērtējot, cik plašs ir apdegums, zvani 113 vai sazinies ar ģimenes ārstu.

    Skrituļošana un lūzums

    Ja ir aizdomas par lūzumu, visdrīzāk sāpes būs lielas, un tu bez jautājumiem meklēsi ārsta palīdzību. Īstenībā tev pat nebūtu jācenšas noskaidrot, vai tas ir lūzums, sasitums vai sastiepums: ja traki sāp, ja ekstremitāte izskatās jocīga – deformēta, uztūkusi –, nekas nav jāmēģina kustināt vai ievilkt vietā. Ir jāmeklē ārsts.

    Pirmā palīdzība. Lieki nekustini traumēto vietu, zvani 113, izstāsti notikušo, raksturo situāciju, un dispečers izlems, vai cietušo paši varat nogādāt līdz traumpunktam vai jāsūta brigāde. Ar plaukstas vai apakšdelma lūzumu, visticamāk, paši varēsiet doties uz slimnīcas uzņemšanas nodaļu. Tad ir svarīgi roku netraumēt ar liekām kustībām – ideāli, ja ir pieejama, piemēram, auto aptieciņa, kurā parasti atrodas trīsstūrveida lakatiņi. Vienu lakatiņu pārloka uz pusēm, vienā stūrī iesien mezglu, izveidojot tādu kā somiņu, kurā sāpošo roku ieliek, somiņas brīvos galus liek ap kaklu, sānā sasien (lai mezgls nespiežas kaklā) un visu šo konstrukciju pakarina kaklā. Skaties, lai viss apakšdelms atrodas lakatiņā – arī plauksta. Ar otru lakatiņu roku var piefiksēt pie ķermeņa, lai tā nešūpojas.

    Ja lūzums ir kājā, piecelties nav iespējams, droši iesēsties vieglajā automašīnā – ne tik, visdrīzāk ieradīsies neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) brigādes mediķi. Viņus gaidot, lūzuma vietu vajag pēc iespējas mazāk kustināt. Ja vien cilvēks neatrodas dzīvībai bīstamā vietā, piemēram, uz ceļa, lai viņš paliek, kur ir. Turpat sēdi cietušajam blakus, nomierini viņu, ja vajag, apsedz.

    Kritiens no trepītēm un galvas trauma

    Stalažas, remonti un kritieni. Tā ir vasaras traumu klasika, un šādā veidā izdodas ļoti daudz ko sasist un salauzt. Piemēram, nokrītot uz iztaisnotas kājas, var salauzt gūžas kaula kakliņu, galviņu. Var gūt mugurkaula, galvas, visas dobās traumas. Šoreiz par galvu.

    Aizdomas par smadzeņu satricinājumu? Tad būs slikta dūša, vemšana, skatoties acīs, sajūta, ka tās bišķiņ vibrē. Bet smadzeņu satricinājums nav tas trakākais. Tas, par ko mēs, ārsti, baidāmies, ir asinsizplūdums galvā. Reizēm asinsizplūdums jau ir sācies, bet cietušajam ir gaišais periods un viņš saka: «Padod roku, es ceļos augšā! Man māja jānokrāso!» Un pēc desmit minūtēm viņš kā baļķis noveļas no stalažām un nu vairs neceļas.

    Pirmā palīdzība. Uzreiz pēc kritiena cilvēks bieži vien jūtas apjucis, reizēm pat nokaunējies, ka tā gadījies, un strauji mēģina celties augšā. Ja esi blakus, ierosini uzriez nelēkt kājās. Vispirms aprunājies, kā cilvēks jūtas: kur tev sāp? Kur tieši atsiti? Kāju? Un galvu arī? Ja viņš izskatās pavisam savāds, pajautā, kas par dienu. Ja cietušajam viena acs skatās uz Rīgu, otra uz Jelgavu, vai ja viena ir liela kā hameleonam otra – šaura kā pūcei, ja viņš nevar pacelt roku, ja runā neskaidri vai nejēdzīgi, pavelkam cietušo laukā no saules vai lietus, varam uzlikt vēsumu uz pieres, uz skausta, un gaidām mediķus.

    Urbis, vads un elektrotraumas

    Elektrotraumas ir bīstamas ar to, ka rada ne tikai apdegumu, bet ir arī trieciens ķermenim elektrošoks. Mūsu ķermenī viss notiek ar minimāliem elektroimpulsiem, un elektrotrauma var radīt šoku un tiešām izsist sirdi no ritma.

    Palīdzība. Dabūji pa pirkstiem, nokratīji roku, fui, riebīga sajūta. Sākumā izdalās adrenalīns, ir uztraukums, sirdsdarbība paātrināta, bet tas pāriet. Savukārt, ja jūti, ka sirds nerimstas, lēkšo trakiem auļiem, dodies uz traumpunktu kādā no lielajām slimnīcām. Tur tavu sirdi pārbaudīs.

    Griezēji, cirtēji, zāģētāji un brūces

    Dažādi instrumenti – naži, zāģi, cirvji, arī pļaujmašīna… Drusku neuzmanības vai nevērības, un brūce garantēta.

    Vissvarīgākais, tiešām ievēro drošības noteikumus. Ja strādā ar bīstamu instrumentu, velti visu uzmanību tam, nevis grozies apkārt un ar otru roku mēģini kaut ko aizsniegt. Katru vasaru ir daudz traumu, kas gūtas, pļaujot zāli. Ja tā ir elektriskā mašīna, pieskati vadu, neuzbrauc tam virsū. Ja kaut kas pļaujmašīnā ieķēries un gribi patīrīt, izslēdz motoru. Atvieno no strāvas. Neko nebaksti ar kāju, neko ar koku – arī var savainoties ar koka šķēpelēm. Izslēdz! Tas nav ne tik sarežģīti, ne laikietilpīgi, salīdzinot ar tām nepatikšanām, kas būs, ja tu aparātā iecirtīsi kaut vai pirksta galu.

    Pirmā palīdzība. Visas grieztās, plēstās brūces, ja tās nav pārāk dziļas, vispirms ir jāizmazgā ar ziepēm un ūdeni. Nekas labāks par ziepēm un ūdeni nav izdomāts! Ja tīrs ūdens nav pieejams, bet ir aptieciņa, kurā atrodas ūdeņraža pārskābe, to var lietot. Tā apdedzina sīkos kapilārus, rēta veidosies neglītāka, bet brūci iztīrīs labi. Ja brūce ir tik dziļa, ka skaidrs – dosies uz traumpunktu, neapstrādā to ar jodu vai briljantzaļo, jo audi tiks apdedzināti un nokrāsoti, un ārstam būs grūtāk izvērtēt situāciju.

    Lai samazinātu asiņošanu, brūcei var uzlikt spiedošu pārsēju – marli, tīru audumu – un aptīt, bet ne pārāk cieši, asinsriti nevajag apturēt. Kādreiz katrā aptieciņā bija atrodams žņaugs, bet ar to steigties nevajadzētu, jo, lai uzliktu žņaugu pareizi, ir jāpatrenējas. Bet, ja tas nebūs īstajā vietā, var nodarīt tikai vēl lielāku skādi. Lai samazinātu asiņošanu, traumētā vieta jāpaceļ augstāk.

    Leņķa slīpmašīna jeb fleksis un nošņāptie pirksti

    Vissvarīgākais – ievēro drošības noteikumus, jo visi šie asie instrumenti ir reāli bīstami.

    Pirmā palīdzība.  Nozāģētie pirksti jāietin pārsējā no aptieciņas vai tīrā drānā, kas neplūksnājas, tad jāliek maisiņā, kuru paspiežot redzam, ka gaiss tiešām nenāk ārā (lai droši, var pat ielikt divos maisiņos), un tad vēsumā, piemēram, ledus ūdenī. Svarīgi, lai audi tieši nepieskaras aukstumam. Un – uz slimnīcu! Jo tālāks griezums no rumpja, jo ilgāks laiks, lai var piešūt atpakaļ. Ja nogriezta visa roka – operācija jāveic 2–4 stundu laikā, pirkstu gali var gaidīt drusku ilgāk. Tomēr – jebkurā gadījumā jārīkojas ātri, nedrīkst zaudēt laiku, tāpēc šajā situācijā noteikti jāzvana ātrajiem. Vislielākā pieredze ir Latvijas Mikroķirurģijas centra ārstiem, viņi operē Austrumu slimnīcā.

    Sauc neatliekamo medicīnisko palīdzību!

    1. Zvani 113 vai 112!

    2. Pēc iespējas precīzāk nosauc, KUR notikusi nelaime. Nepazīstamā vietā mediķus izsaukt palīdzēs mobilā lietotne eVeselībasPunkts, ko savā tālrunī vari bez maksas lejuplādēt gan no Google Play, gan Apple Appstore. Caur to dispečercentram var nosūtīt negadījuma vietas koordinātes. Bet atceries, ka šie nosūtītie dati ir tikai palīgs atrašanās vietas precizēšanai, un neaizstāj sarunu ar dispečeru, tāpēc vienlaikus arī zvani.

    3. Izstāsti, KAS ir noticis un KĀ jūtas cietušais (bezsamaņa, elpošanas traucējumi, asiņošana u. c.). Ja zini, pasaki arī, kā notika negadījums, jo tas ļauj prognozēt traumu smagumu un nepieciešamību piesaistīt papildu palīdzību. Kritiskos gadījumos mediķis pa tālruni dos norādes, kā sniegt pirmo palīdzību, kamēr brigāde ir ceļā.

    4. Ja cietušie ir vairāki, pasaki, CIK to ir. Iespējams, ka nepieciešams nosūtīt vairākas mediķu brigādes.

    5. Nepārtrauc sarunu pirmā un atbildi uz visiem dispečera jautājumiem, cik skaidri, precīzi un īsi vari. Nekad neviens dispečera jautājums nav bez jēgas vai aiz ziņkārības, ja prasa – atbildi! Turpināt sarunu ir svarīgi tāpēc, ka dispečers var dot norādījumus, kā palīdzēt cietušajam, līdz ierodas brigāde. Ir reizes, kad, tieši pateicoties izsaukuma pieteicēja rīcībai, izdevies glābt cilvēka dzīvību.

    SVARĪGI! Cilvēki ar runas un dzirdes traucējumiem ar NMPD var sazināties, sūtot īsziņu (garumzīmes un mīkstinājuma zīmes ieteicams nelietot) uz tālruņa numuru 112. Sūtot īsziņu, jānorāda kods 113, notikuma vietas adrese, durvju kods (ja tāds ir), kas noticis (īss apraksts), cietušās personas vārds, uzvārds un vecums.

    Piemērs: 113 Ogres rajons Lielvarde Rozu iela 2 – 15 kods 783 nokrita no kapnem Janis Berzins 54

    Kur var saņemt palīdzību VISU DIENNAKTI?

    Ja ir akūta trauma, valsts apmaksātu palīdzību sniedz medicīnas iestādēs, kuras noslēgušas līgumu ar Nacionālo veselības dienestu. Tev būs jāsamaksā vien noteiktais pacienta līdzmaksājums: par vizīti pie ārsta 4 eiro, par rentgenu – 3 eiro.

    RĪGĀ

    *Traumatoloģijas slimnīcā Duntes ielā 22.

    * Rīgas 2. slimnīcā Ģimnastikas ielā 1.

    *Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionārā Gaiļezers Hipokrāta ielā 2.

     *Austrumu slimnīcas stacionārā Biķernieki Lielvārdes ielā 68 (ja ir apdegumi).

    *Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā Vienības gatvē 45 (ja traumējies bērns).

    CITUR

    *Reģionālo slimnīcu uzņemšanas nodaļās.

    Palīdzi uzreiz!

    Visu sasitumu un sastiepumu gadījumā pirmā palīdzība ir vienāda:

    1. Traumēto vietu atslogo. Ja tā ir kāja, jāapsēžas vai jāapguļas. Ja roka, to var iesiet lakatiņā un iekārt kaklā.

    2. Palīdz vēsums. Bet tam ir jābūt sausam – ledus jāieliek maisiņā un tad jāietin dvielī vai kreklā, un tikai tad jāliek klāt pie traumētās vietas. Ik stundu minūtes 10–15.

    3. Spiediens. Ja ir elastīgā saite, traumēto vietu var notīt ar to. Ja ne – izmanto jebkuru drānu.

    4. Traumēto vietu pacel 10–12 centimetrus virs sirds līmeņa. Ja traumēta kāja, visvienkāršāk to būs izdarīt apguļoties.

    Lai šos soļus secīgi atcerētos, iesakām 4A: atpūta, aukstums, apsaitēt, augšā!

    Ko likt aptieciņa pārgājienam:

    * Pretsāpju zāles

    * Antihistamīna preparāti

    * Pietiekami daudz pārsienamā materiāla – marle

    * Lakatiņš

    * Šķēres

    * Ūdeņraža pārskābe

    Pievienojies dzīvesstila portāla Santa.lv Facebook un Instagram: uzzini vērtīgo, lasi kvalitatīvo.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē