• Pētījumi: Covid-19 saslimšanas smagumu varētu noteikt asinsgrupa

  Covid-19
  Helēna Rozalinska
  Helēna Rozalinska
  30. jūnijs, 2020
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Freepik
  Daudzi pētnieki mēģinājuši saprast, kāpēc dažiem jaunais vīruss izpaužas smagāk, bet citi to izslimo vieglāk, un kā viens no iespējamajiem faktoriem tiek minēta iedzimtība un gēni.

  Covid-19 pacientu ģenētiskā analīze liecina, ka asins tips varētu ietekmēt slimības smaguma pakāpi un norisi.

  Zinātnieki, kuri salīdzināja tūkstošiem pacientu gēnus Eiropā, atklāja, ka tiem, kuriem bija A tipa asinsgrupa, bija smagāka slimība nekā pacientiem ar 0 tipu. Pagaidām pieejamie dati, kas publicēti New England Journal of Medicine, pagaidām ir nepierādīti, un vajadzīga lielāka izpēte, lai saprastu, kā asins grupa ietekmē vīrusa simptomu izpausmi. 

  Pētījumā, kurā piedalījās zinātnieki no Itālijas, Spānijas, Dānijas un Vācijas, tika salīdzināti aptuveni 2000 pacienti ar smagu Covid-19 slimības gaitu, un konstatēto sasaistīja  ar sešām dažādām gēnu variācijām ar asinsgrupām. 

  Asinsgrupu nosaka no vecākiem pārmantotie gēni. Pastāv četri galvenie asins tipi – A, 0, B, un AB, kas tiek iedalīti pēc olbaltumvielu bioķīmiskajām īpašībām. 

  Cilvēka ķermenis ar 0 asins tipu labāk atpazīst noteiktos proteīnus kā svešos, tāpēc SARS uzliesmojuma laikā, ko izraisīja tā saucamais koronavīrusa radinieks, atzīmēts, ka cilvēkiem ar 0 asinsgrupu bija mazāka saslimstība, liecina Center for International Blood and Marrow Transplant Research dati.

  Šī asinsgrupa tiek saistīta arī ar jūtību un uzņēmību pret citām infekcijas slimībām, piemēram, urīnceļu infekcijām, kuņģa vēzi, liecina Džona Hopkinsa universitātes Ģenētiskās medicīnas institūta dati. 

  Pēc Valsts asinsdonoru centra datiem Latvijā asinspopulācijas sadalījums ir šāds: 37% – A , 36% – 0, 20% – B, 7% – AB. 

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  Auto

  Vairāk

  Daba un Dzīvnieki

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Abonē