• Svarīgi izlasīt un zināt! Kā atpazīt smadzeņu satricinājumu bērnam?

    Slimības
    Santa.lv
    Santa.lv
    28. oktobris, 2019
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Shutterstock
    Viena no galvas traumām, ko nedrīkst atstāt bez vērības, ir smadzeņu satricinājums. Kā to atpazīt un kā rīkoties tālāk, skaidro Jānis Upenieks, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas traumu ortopēdijas un mugurkaula ķirurgs.

    Ja bērns traumas gūšanas laikā zaudējis samaņu, visticamāk, viņam ir smadzeņu satricinājums. Retāk, bet var būt arī galvaskausa kaulu lūzums, var būt saasiņojumi, kas reizēm prasa ne tikai ārstēšanu ar zālēm, bet arī operāciju. Tā jau ir ļoti nopietna, taču, par laimi, reta trauma. Pēc galvas traumas ļoti nopietns simptoms ir retrogrāda amnēzija, kad bērns neatceras traumas brīdi, tikai pēkšņi pamostas un nezina, kas ir noticis. Pēc stundas, divām atmiņa sāk atgriezties, bet tas ir nopietns simptoms, kas norāda uz smadzeņu satricinājumu.

    Smadzeņu satricinājums var būt arī tad, ja bērns nezaudē samaņu.

    Tad bērns var sūdzēties, ka sāp vai reibst galva, daļai bērnu grūti skatīties, nepatīk spilgta gaisma, miglojas vai dubultojas acīs vai tās asaro, var būt troksnis ausīs – arī šīs pazīmes nedrīkst atstāt bez ievērības.

    Pirmā palīdzība nopietnas galvas traumas gadījumā

    Vecāki paši šādā situācijā neko daudz darīt nevar, vienīgi nogādāt mazo telpās un izsaukt neatliekamo medicīnisko palīdzību vai nogādāt bērnu pie ārsta. Viņš izvērtē bērna neiroloģisko stāvokli, sākumā pārbaudot ar āmuriņu, pārliecinās, vai nav saasiņojumu galvas smadzenēs.

    Rentgenu veic tikai ar mērķi, lai izslēgtu kaulu lūzumu, jo smadzeņu stāvokli rentgens neuzrāda. Galvas traumu gadījumos, īpaši, ja bijis samaņas zudums, veic datortomogrāfiju, kurā redz gan kaulus, gan smadzenes, gan asinsizplūdumus, ja tādi ir. Mīnuss – datortomogrāfijai ir jonizējošais starojums, tomēr mūsdienu aparātu starojums ir vismaz desmitkārt mazāks nekā kādreiz lietotajiem. Datortomogrāfija nav izmeklējums, kas būtu jāveic bieži.

    Kā būtu jārīkojas tālāk, ja apstiprināts smadzeņu satricinājums?

    Ja mazais guvis smadzeņu satricinājumu, pēc pārbaudes viņu laiž mājās un viņš turpina ārstēties ģimenes ārsta uzraudzībā. Jānis Upenieks atceras: kādreiz uzskatīja, ka smadzeņu satricinājums jāizguļ trīs nedēļas slimnīcā. Tagad tas ir mainījies.

    Pirmās nedēļas parasti rekomendē gultas režīmu, cik tas iespējams.

    Pieredze rāda: kamēr bērns jūtas slikti – viņam reibst un sāp galva, ir slikta dūša, pat vemšana –, viņš guļ. Bet, kad trešajā dienā kļūst labi, bērnu vairs gultā nenoturēs.

    Smadzeņu satricinājumu ārstē ar medikamentiem – parasti bērnam dod pretsāpju zāles, kas mazina iekaisumu. Reizēm pievieno arī zāles, kas mazina smadzeņu iekšējo spiedienu, jo tur ir tūska. Ja bērns guvis vieglu smadzeņu satricinājumu, simptomi dažu dienu laikā izzūd. Kopumā nedēļas laikā bērnam atkal vajadzētu būt veselam. Iespējams iztikt arī bez medikamentiem, bet tad nepieciešams ilgāks atlabšanas laiks.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē