Pusaudži sāk smēķē t 11 gados! Skumji, bet tā ir mūsdienu realitāte

Padomi
Sindija Meluškāne
Sindija Meluškāne
15. aprīlis, 2019
Komentēt

Drukāt

Saglabāt

Foto: Pixabay
Sabiedrības veselības mērījumi liecina, ka puse jauniešu vecumā no 18 līdz 24 gadiem mēdz uzsmēķēt, turklāt trešā daļa jeb 28% to dara regulāri. Tāpat eksperti norāda, ka smēķēšanas problēma sākas jau ievērojami agrāk – kritiskais vecumposms ir 11–15 gadu. Pusaudžu narkoloģe Maija Žuka-Jēkabsone skaidro, kādi ir divi pirmie soļi, kas šādā situācijā jāsper vecākiem!

Vecāku darbs ar sevi

Jāstrādā ar sevi, lai izprastu jaunieti. Proti, ir jāsāk ar sevi, nevis pusaudzi. Piemēram, psiholoģiski strādāt ar sevi, censties izprast jaunieti, lasot literatūru, apmeklējot atbalsta grupas vecākiem, iegūstot zināšanas un sapratni par pusaudžu vecumposmu, līdz ar to arī par savu bērnu. Pieredze rāda, ja mainās vecāki, mainās arī bērni. Turklāt pozitīvās pārmaiņas palīdz ne tikai atbrīvoties no smēķēšanas netikuma, bet arī kopumā uzlabot savstarpējās attiecības, veido cieņu, uzticēšanos un sapratni.

Jāmeklē speciālistu atbalsts

Sarežģītākos gadījumos, kad vecākiem neizdodas izprast jaunieti vai problēmas jau ir ieilgušas, palīdzību var meklēt pie speciālistiem – bērnu un jauniešu narkologa, psihologa, psihoterapeita vai atkarību profilakses speciālista. «Pieaugušajiem nav jābaidās vai jākautrējas vērsties pēc palīdzības pie profesionāļiem. Bērnam vai jaunietim būs labāk, ja vecāki meklēs veidus, kā kopīgiem spēkiem risināt situāciju, nevis ignorēs problēmu,» uzver speciāliste. «BKUS Pusaudžu resursu centrā pieejama bezmaksas programma jauniešiem vecumā no 12 līdz 18 gadiem, kuriem ir datora, interneta, mobilo telefonu, dažādu vielu atkarība vai risks iegūt šādas atkarības. Turklāt programmā darbojas un ar jaunieti pēc katra individuālās situācijas strādā vairāki starpdisciplināri speciālisti – mentors, sociālais darbinieks, bērnu psihiatrs, bērnu narkologs, psihologs, psihoterapeits, sporta pedagogs un citi.»

Konsultācijas un vairāk informācijas par programmu var iegūt, zvanot +371 29164747, rakstot info@pusaudzim.lv, kā arī www.facebook.com/pusaudzim.

0 komentāri

Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

Pievienot komentāru

Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

 

Veselība

Vairāk

Receptes

Vairāk

Privātā Dzīve

Vairāk

Ieva

Vairāk

Mans Mazais

Vairāk

Māja un Dārzs

Vairāk

AutoBild.lv

Vairāk

Astes

Vairāk

Klubs

Vairāk

Santa+