• Pazīmes, kad jālieto papildu kalcijs

    Veselīgs dzīvesveids
    Ginta Auzniece
    Ievas Veselība
    Ievas Veselība
    10. decembris, 2020
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Pixabay
    Kalcijam ir svarīga loma kaulu veselības uzturēšanā. Izrādās, ka organismā tas vienmēr perfektā tandēmā darbojas kopā ar savu otro pusīti — D vitamīnu. Kad patiešām svarīgi šo sistēmu stiprināt ar uztura bagātinātājiem un vitamīniem? Konsultē Una Gailiša, endokrinoloģe un virsārste Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcā.

    – Vai vispār vajag lietot papildu kalciju kā uztura bagātinātāju?

    – Patiesībā – ja tu ēd sabalansētu uzturu, lieto piena produktus, kas no pārtikas produktiem ir bagātīgākais kalcija avots, un esi vesela, kalcijs papildus NAV vajadzīgs. Izņēmums varētu būt gadījumi, kad kādu iemeslu dēļ tu piena produktus nelieto – piemēram, tev ir laktozes nepanesamība, kādas iekšķīgas kuņģa un zarnu trakta kaites, kuru dēļ ieteikts nelietot uzturā piena produktus…

    Situāciju, kad papildus nepieciešams uzņemt kalciju, nav daudz, bet – tās ir gana nopietnas.

    Iespējams, tu esi ietiepusies, ka tev piena produkti negaršo, un kategoriski atsakies tos ēst, bet te der atcerēties, ka piena produkti ir ļoti dažādi – piens, jogurts, kefīrs, siers, biezpiens… Ja nedzer pienu, ēd biezpienu! Nav jāgaršo visam plašajam produktu klāstam, bet – ja kāds no piena produktiem vismaz reizi dienā tiek iekļauts ēdienkartē, tu ēd sabalansēti, tad ar uzturu arī uzņem vajadzīgo kalcija daudzumu.

    Turklāt arī liesajos piena produktos, kas šobrīd ir ļoti modē, kalcija ir tikpat, cik treknajos. Vienīgais, kas liesajos produktos nomīnusots, tie ir – tauki. Un, ja tev ir mazkustīgs dzīvesveids, liekā svara problēmas, protams, labāk izvēlēties ēdienu, kur tauku ir mazāk. Turklāt pēdējā laikā esmu manījusi, ka daži jogurti un pat pieni ir papildus bagātināti ar kalciju. Tātad – kalcija šajos produktos ir vairāk, un arī tā būs ļoti laba izvēle. 

    – Kā darbojas kalcija aprites sistēma organismā?

    – Kalcijs organismā visvairāk uzkrājas kaulos, tāpēc būtībā kauli ir tāda kā kalcija banka – rezervju turētāja. Ja kādā brīdī kalcija organismā pietrūkst, mūsu perfektā kalcija regulācijas sistēma to visu nobalansē, un nelielu kalcija iztrūkumu tu pat nejūti. Būtībā kalcija vielmaiņā iesaistītie personāži ir vairāki… Galvenais parādes diktētājs ir parathormons, un otrs tikpat svarīgs iesaistītais ir D vitamīns.

    Ja D vitamīna nav pietiekami, arī kalcijs, ko apēdam ar brokastu biezpienu, tā teikt, tukšgaitā iziet cauri zarnu traktam, nemaz neaizķeroties organismā.

    – Kā ar kalciju sadarbojas parathormons un D vitamīns?

    – Redzi, kalcijs labi uzsūcas tikai tādā gadījumā, ja organismā ir pietiekams D vitamīna līmenis. Tāpēc D vitamīnam ir  tikpat liela nozīme kā kalcijam – ja šis vitamīns būs labā līmenī, arī kalcijs organismā nonāks pietiekami. Savukārt, ja D vitamīna nav pietiekami, arī kalcijs, ko apēdam ar brokastu biezpienu, tā teikt, tukšgaitā iziet cauri zarnu traktam, nemaz neaizķeroties organismā. Taču ar to viss nebeidzas! Brīdī, kad samazinās kalcija līmenis, ceļas parathormons, kas aktivizē D vitamīnu, tādā veidā veicinot kalcija  uzsūkšanos.

    D vitamīns, ko uzņemam no saules un uztura, sākotnēji ir neaktīvs, taču parathormona klātbūtnē tas nierēs un aknās aktivizējas.

    Savukārt, ja organismā kādu iemeslu dēļ ir parathormona deficīts vai arī ir nopietni aknu un nieru darbības traucējumi, piemēram, nieru mazspēja, D vitamīna aktivizācija nenotiek. Šādos gadījumos nozīmē D vitamīna aktīvo formu, kas ir recepšu medikaments.

    Savukārt, ja D vitamīns, gadiem ilgi ir zems, parathormons, cenšoties stimulēt kalcija  uzsūkšanos, hroniski ir paaugstināts, tātad – pārstrādājies. Turklāt ilgstoši zems D vitamīna līmenis un no tā izrietošās nepietiekamās kalcija rezerves veicina osteoporozes attīstību. Taču, par laimi, normalizējot D vitamīnu, parasti arī parathormona līmenis izlīdzinās. Re nu – ļoti smalkas lietas!

     Kad kalcijs bundžiņā patiešām ir vajadzīgs?

    – Situāciju, kad papildus nepieciešams uzņemt kalciju, nav daudz, bet – tās ir gana nopietnas. Viens no biežākajiem iemesliem noteikti ir osteoporoze, kad ir samazināts kaulu blīvums. Arī kuņģa un zarnu trakta vainas, kad ir samazināta jeb traucēta uzturvielu uzsūkšanās. Tādas ir, piemēram, celiakija. Dažkārt arī pēc apjomīgām kuņģa un zarnu trakta operācijām, kad ir izņemta daļa kuņģa vai zarnu, uzturvielu uzsūkšanās ir traucēta un nepieciešams tās uzņemt papildus.

    Arī atkārtota grūtniecība īsā laika periodā var izsmelt kalcija rezerves. Savukārt, kas attiecas uz bērniņa gaidīšanu un zīdīšanu – tas atkal jāskatās kontekstā ar to, kāds ir sievietes uzturs. Ja tas ir sabalansēts, pilnvērtīgs, ja ēdienkartē katru dienu ir piena produkti, kalcija rezervēm nevajadzētu izsīkt. Turklāt zinu, ka mani kolēģi ginekologi sievietēm parasti rekomendē kompleksos grūtnieču vitamīnus, kuros ir topošajam bērniņam tik svarīgā folijskābe, jods, B grupas vitamīni, mammai vajadzīgā dzelzs un – arī kalcijs. Tā ka, ja šajā skaistajā dzīves brīdī lieto kompleksos vitamīnus, papildus lietot kalciju noteikti nav vajadzības.

    Arī atkārtota grūtniecība īsā laika periodā var izsmelt kalcija rezerves.

    – Vai kalcijs palīdz osteoporozes ārstēšanā?

    – Kas attiecas uz osteoporozi – ja tā jau ir diagnosticēta, tad tikai ar kalciju to izārstēt nevarēs. Parasti osteoporoze tiek ārstēta ar speciāliem medikamentiem – visbiežāk tie ir bisfosfonāti. Taču, lai šo medikamentu efekts būtu pozitīvs, noteikti jābūt pilnvērtīgai D vitamīna un kalcija uzņemšanai. Jo redzi – lai nostiprinātu kaulus, tam vajadzīgs būvmateriāls, ķieģelīši. Bet, ja materiāla nav, arī dārgām zālēm nebūs jēgas. Tāpēc – ar medikamentiem tu ārstē slimību, bet ar kalciju un D vitamīnu piegādā savam ķermenim kaulu ķieģelīšus. Komplekss process!

    Jā, reizēm dakteris ir pateicis, ka ir pirmsosteoporozes stāvoklis jeb – osteopēnija. Arī tad kaulu blīvums ir samazināts, bet – ne tik krasi, lai teiktu, ka tā jau ir osteoporoze.  

    Tādos gadījumos gan – lietojot kalciju, var panākt labus rezultātus un īstajā osteoporozē nemaz neiedzīvoties.

    Bet atkal – panākumi būs tikai kalcijam kombinācijā ar D vitamīnu. Tie tiešām ir kā saldais pārītis – nespēj viens bez otra dzīvot!

    – Kāds ir normāls kalcija līmenis asinīs?

    – Ja tev ir zems D vitamīna līmenis vai jau atklāta osteoporoze, vērts pārbaudīt arī kalcija līmeni asinīs. Normāls rādītājs ir no 2,1  līdz 2,5 mmol/l. Ja kalcijs asinīs ir zemāks par 2,1 mmol/l, tā jau ir hipokalcēmija un kalciju noteikti  vajadzētu lietot papildus.

    Kalcija var TRŪKT, ja:

    • ir D vitamīna deficīts;
    • sākusies menopauze;
    • nepanes un/vai nelieto piena produktus;
    • ir hroniskas ādas slimības, kuru dēļ nav ieteicams atrasties saulē un līdz ar to arī ir samazināts D vitamīna līmenis asinīs;
    • hroniski smēķē un regulāri lieto alkoholu – tas samazina kalcija uzsūkšanos.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē