• Niknie kodēji odi — kā atvieglot sev dzīvi pēc viņu uzbrukumiem

    Padomi
    Santa.lv
    Santa.lv
    18. jūnijs, 2019
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Shutterstock
    Siltajā laikā aktivizējas odi. Alergoloģe un pneimonoloģe Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā dr. Ieva Cīrule konsultē, kā sevi pasargāt no odiem un kā rīkoties, ja esi jau sakosts.

    Pārbraucot no laukiem, kolēģes dalās pārdzīvotajā: «Šogad gan odi baigi kož!» Patiesībā odi ir tādi paši kā vienmēr. Tas, kas tiešām varētu būt mainījies, ir konkrētā cilvēka organisma reakcija uz lidoņu kodumiem.

    Te pie vainas ir papildu faktori. Piemēram, saules aktivitāte. Tu sāc sauļot savu balto, jutīgo ziemas ādu, un tad ierodas viņi – odi. Sanāk tāda dubulta ādas reakcija, un rodas pārliecība, ka šogad laikam gan ir baigie odi.

    Ja āda uz kodumu reaģē ļoti izteikti – to var uzskatīt par alerģisku reakciju.

    Svarīgs arī kodumu daudzums – jo vairāk cilvēks ir sakosts, jo izteiktāka ādas reakcija.

    Atšķirībā no lapseņu un bišu kodumiem, kad alerģija var izraisīt šoku un pat nāvi, odu kodumi nav dzīvībai bīstami. Taču tie rada tāāādu niezi! Un arī infekcijas, ko dabū, kasoties ar netīrām rokām. Turklāt pumpas bojā izskatu.

    Uz pirmajiem odu kodumiem organisms reaģē izteiktāk

    Izteikta ādas reakcija liecina, ka cilvēkam ir jutīga āda un viņš ir reaktīvs uz proteīniem oda siekalās. Ar odu kodumiem ir tāpat kā ar visām citām alerģijām – sākumā ādas reakcija ir ļoti izteikta. Tāpēc daudzi mēdz teikt: «Tie pirmie odi kož visbriesmīgāk, pēc tam uzmetas milzīgas pumpas!», bet vasaras laikā organisms lēnām adaptējas.

    Vasaras beigās organisms vairs nereaģē tik vētraini. Veidojas tā dēvētā tolerance – pierašana.

    Bet kas gan ir taisnība – odi patiešām vieniem kož vairāk un citiem mazāk. Tas atkarīgs no cilvēka organisma īpatnībām. Odiem vairāk garšo tie, kas izplata specifiskus aromātus – ir sasvīduši vai arī lieto kādas smaržvielas. Protams, ir smaržas, kas odiem nepatīk – tās tad plaši izmanto pretodu līdzekļu sastāvā.

    Pēc oda koduma – slimnīcā

    Odi palīdz audzināt raksturu, citādi kasīšanās noved apburtajā lokā. Tev iekož, tu kasies, problēmas uz ādas palielinās, un – jo vairāk kasa, jo vairāk niez. Oda kodums potenciāli var izraisīt arī neticami nopietnas veselības problēmas. Jā, jā!

    Ja kasās ar netīrām rokām, var tikt pie strutainas ādas infekcijas.

    Savukārt, ja ignorē šos sastrutojumus un neko nedara – iekaisums var pāriet visa organisma reakcijā, un var pat iestāties asins saindēšanās. Diemžēl ir bērni, kuriem vasaras prieki tā arī beidzas – slimnīcā, jo vecāki nav pamanījuši, ka problēma ir ielaista.

    Pirms sastapšanās ar odiem

    • Svarīgi nepieļaut iespēju odam vispār iekost, tāpēc aptiekās un veikalos iegādājies pretodu līdzekļus – izvēle ir milzīga.
    • Ja tev ir ar elpceļiem saistīta alerģija – alerģiskas iesnas, astma, arī alerģisks acu iekaisums –, noteikti labāk lieto smērējamas formas pretodu līdzekļus, nevis aerosolus. Izvēlies rullīšus!
    • Vietās, kur spieto odi, neej pa pliko – uzvelc vieglu apģērbu.

    Kad jau esi sakosta

    • Pieliec koduma vietai aukstumu. Derēs ledus vai jebkas no ledusskapja saldētavas. Ja nekā nav – kaut vai auksta ūdens pudele.
    • Noskalojies vēsā dušā. Ja sakosta seja, skalo to ar aukstu ūdeni. Vēsums mazinās pampumu, tūsku un apstādinās tālāku iekaisuma reakciju.
    • Nekasies! Lieto kādu pretniezes medikamentu. Varu ieteikt pašmāju ražojumu LMP Pretniezes gels vai kādu no ziedēm ar skuju ekstraktu. No ārvalstu ražojumiem – Bioderma Atoderm SOS aerosolu, La Roche-Posay zīmulīti ar cinku, ar ko paberzē niezošo vietu. Cinks mazina niezēšanu, apsārtumu un pietūkumu. Derēs arī Zinco Spray.
    • Ja patiešām šķiet, ka nevarēsi gulēt odu dēļ, viss niez, ir nemiers, tad drīksti arī lietot vecās paaudzes pirmos pretalerģijas preparātus Tavegil, Suprastin vai Fenkarol, kas radīs nelielu miegainību. Varēsi vieglāk aizmigt, mazināsies nemiers, jutīsies labāk. Taču tad nedrīksti pati braukt ar mašīnu. Tas jāatceras!
    • Mazgā rokas, lai kasoties brūcē neienestu infekciju! Primitīvi, bet katru reizi jāatgādina. Sev un citiem!

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē