• Kādu kontracepciju izvēlēties?

    Jautājumi un atbildes
    Ginta Auzniece
    7. augusts, 2019
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Pixabay
    Ja tu vēl neesi gatava bērniņam, tad tavai kontracepcijai ir jābūt kā vairogam, aiz kura stāvot zini, ka nekas nenoies šķērsām. Par kontracepcijas veidiem konsultē ginekoloģe un dzemdību speciāliste Stradiņu slimnīcas Dzemdību nodaļā Dr. Zane Krastiņa.

    Cik bieži jums savā kabinetā jāsniedz padomi par kontracepcijas izvēli?

    – Bieži. Vēl jo vairāk tāpēc, ka liela daļa manu pacienšu ir grūtnieces un sievietes pēc dzemdībām un jāpalīdz rast atbildi uz jautājumu – ko drīkst lietot, barojot bērniņu ar krūti? Bet vispār – kontracepcija ir diezgan sāpīga tēma, jo, lai cik attīstītas būtu tehnoloģijas un medicīna, neviens vēl nav spējis izgudrot vienu ideālo variantu, kas būtu simtprocentīgi drošs, derētu ikvienai sievietei un būtu bez blakusparādību riska. Un tomēr! Visdrošākā kontracepcija arvien ir hormonālās tabletes, tāpēc mēs, ārsti, to bieži iesakām un daudz sieviešu to lieto. Nav pasaulē atrastas efektīvākas izsargāšanās metodes par tabletēm, ja nu vienīgi sterilizācija, kas ir neatgriezeniska. Pārējās? Arī izmantojamas, bet – ne vairs tik drošas.

    Labi, bet kādu kontracepciju jūs ieteiktu jaunām, vēl nedzemdējušām sievietēm?

    – Droši vien kontracepcijas tabletes. Visbiežāk nozīmē tabletes, kas satur divus hormonus – progesteronu un estrogēnu, un, ja ir blaknes – piemēram, svara pieaugums, galvassāpes, asiņošana, smērēšanās cikla vidū, tad varam koriģēt tablešu devu, veidu.

    Bet no vairākām savām gados jaunām draudzenēm esmu dzirdējusi sakām: daktere teica, ka es kontracepcijas tabletes vēl nedrīkstu lietot, jo neesmu dzemdējusi!

    – Tas nav pareizi. Tieši nedzemdējušām, jaunām sievietēm visvairāk nepieciešama uzticama kontracepcija, jo bieži vien viņas vēl ir karjeras pašā plaukumā, reizēm nav stabilu, drošu attiecību, tāpēc kontracepcijas izvēlē galvenais raksturlielums ir – tas, ko sieviete šobrīd vēlas, kas ir viņas dzīves prioritāte. Un – viņa vēlas nepalikt stāvoklī.

    Jaunībā arī mazāk jāsatraucas par svara pieaugumu kā blakni, lietojot hormonālās tabletes.

    Jaunas sievietes bieži vien ir aktīvas, regulāri sporto, viņām ļoti labi strādā vielmaiņa, un liekā svara problēma iet secen. Redziet, kā ir, – mēs, cilvēki, arī ārsti, katru lietu vērtējam pēc savas personīgās pieredzes. To var redzēt, kaut vai paskatoties forumus internetā – tas ārsts ir fui, bet tas – ļoti labs… Šāda mēraukla.

    To zinu arī pēc sevis. Man dzīvē bijis periods, kad nekas nebija svarīgāks par to, lai tik es nepaliktu stāvoklī. Prioritāte numur viens! Tāpēc arī cenšos saprast šīs savas jaunās pacientes, kurām tas ir no sirds svarīgi. Un, protams, vērtēt kontracepcijas metodes pēc to apraksta un pēc savas pacientes personīgās mērauklas. Labs testa un ievadjautājums ir – jā, tu negribi tagad otru bērniņu, bet, ja viņš gadītos, atnāktu, – ko tu darītu? Pēc tā, ko sieviete atbild, es kā ārste arī varu izsecināt, cik droša kontracepcija šai sievietei vajadzīga. Un hormonālās kontracepcijas drošība ir augsta, efektivitāte teju 99 procenti. Tāpat iespēja ir hormonāls implants, viena hormona hormonālās tabletes – tikai tīrie gestagēni jeb minipilles…

    Hormonālo vai nehormonālo spirāli

    Savukārt pēc grūtniecības un bērniņa piedzemdēšanas svarīgi, cik ļoti jā vai nē sieviete ir par nākamo grūtniecību. Ja tas ir pilnīgs nē tuvāko divu trīs gadu laikā, es iesaku hormonālo spirāli jeb hormonus saturošu intrauterīno sistēmu. Spirālēm šobrīd ir trīs veidi, kas pieejami arī pie mums Latvijā, – Mirena, Fleree, Levosert.

     Spirāles drīkst ievietot sievietes dzemdē, kad pēc dzemdībām pagājušas tikai četras līdz sešas nedēļas, arī pēc ķeizargrieziena operācijas.

    Mirena ir ar lielāku hormonu devu un ieliekama sievietes dzemdē uz pieciem gadiem. Levosert ir mazāka hormonu deva, un līdz ar to tā darbojas trīs gadus, arī Fleree ir ar mazāku devu un uz trim gadiem.

    Ja sieviete tomēr negrib hormonālu metodi, pieejama arī dzemdes spirāle bez hormoniem – plastikāta spirāle ar vara tinumu un sudraba vai zelta stīdziņu. Atšķirībā no parastajām vara spirālēm, kādas bija agrāk, pirms desmit, piecpadsmit gadiem, šis zelta vai sudraba piepinums mazina iespējamo iekaisumu risku, kāds ar nehormonālo dzemdes spirāli tomēr pastāv. Tāpēc šī veida spirāles ginekologi neiesaka sievietēm, kam ir seksuāli transmisīvo slimību risks, vairāki partneri.

    Nehormonālajai spirālei grūtniecības iestāšanās risks jeb tā saucamais Perla indekss (neveiksmju indekss) ir 1,5. Tas nozīmē, ka, vienu gadu lietojot šo metodi, pusotram procentam sieviešu iestājas grūtniecība. Diezgan daudz! Un tas liecina par metodes relatīvi nepietiekamu drošību. Bet, ja sieviete ir nesen dzemdējusi un baro bērniņu ar krūti, tad tik un tā pirmos sešus mēnešus iespēja palikt stāvoklī ir divi procenti. Tāpēc šai periodā šī metode būtu pieņemama. Nehormonālās spirāles efektivitāte ir aptuveni pieci gadi.

    Ņem vērā! Pieraksti, kādas hormonālās tabletes dzīves laikā esi lietojusi, kā arī to, kuras derēja un kuras ne. Tā, vēloties pēc kāda laika atkal sākt izsargāties ar hormoniem, jau citam ginekologam būs vieglāk izraudzīties īsto, tev piemērotāko medikamentu un devu.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē