Kā rīkoties, ja piesūkusies ērce?

Padomi
Gundega Gauja
Gundega Gauja
28. marts, 2019
Komentēt

Drukāt

Saglabāt

Foto: Shutterstock
Šķiet, nekad nav par ļaunu vēlreiz izrunāt pašu svarīgāko – kā rīkoties, ja piesūkusies ērce? Kā noņemt ērci mājas apstākļos, un vai to vispār drīkst darīt? Konsultē Indra Zeltiņa, infektoloģe Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā.

Kolēģe kļuva par liecinieci nelielai drāmai reģionālās slimnīcas uzņemšanas nodaļā: jauna sieviete ieradusies noņemt ērci, taču medmāsiņa pārliecināti raida viņu prom – noņemt ērci esot jādodas uz Rīgu. Viņa varot izņemt tikai tā, ka ērce ir pagalam. Ja tā tomēr paliek dzīva, tad esot svarīgi, lai pa ceļam uz Rīgu ērce kolbā tomēr nenomirst, jo tikai dzīvai varot pārbaudīt, vai tā inficēta ar ērču encefalīta vīrusu vai ne… Vai tiešām uz Rīgu? Turklāt darot visu, lai ērce izdzīvotu?! Un vai ērce vispār jāpārbauda?

– Cik ilgā laikā pēc piesūkšanās vajadzētu ērci noņemt?

– Brīdī, kad iekož ērce, emo­cijas sakāpj debesīs. Bet – tev nav uzreiz obligāti jāskrien uz medicīnas iestādi un kur nu vēl – uz pašu galvaspilsētu! Aprakstītā situācija liecina par zināmu informācijas trūkumu no abām pusēm. Patiesībā viss, kas tev patie­šām jādara – ērce ir jānoņem iespējami ātri. Cik ilgā laikā? Tādu regulu nav, bet, protams, jo ātrāk, jo labāk – tad būs ma­zāka varbūtība, ka tu varētu inficēties ar ērču encefalīta vī­rusu vai borēlijas baktēriju, no kā vienā gadījumā var rasties ērču encefalīts, bet otrā – Laimas slimība.

Panikai būtībā nav pa­mata, jo scenāriji mēdz būt visdažādākie. Kādreiz cilvēks nav steidzies ar ērces noņem­šanu, bet vienalga nesaslimst. Dažiem ir dabiskā veidā vai arī vakcinācijas laikā iegūta imunitāte. Ir cilvēki, kas pār­slimojuši ērču encefalītu ļoti vieglā formā ar vieglu drudzi, paši to pat nezinot, un viņiem ir izveidojusies aizsardzība. Tāpēc ne vienmēr, slimai ērcei iekožot, cilvēks noteikti saslims, Ar boreliozi jeb Laimas slimību būs līdzīgi – ne vienmēr infi­cēta ērce nozīmē saslimšanu. Tomēr, ja ērce iekodusi, tās izņemšanu nevajag atstāt «uz pirmdienas rītu pa ceļam uz darbu».

Lētāk ir iemācīties izvilkt ērci pašai, jo slimnīcas uzņemšanas nodaļā tas parasti maksā 5 eiro un vairāk.

– Vai vajag pārbaudīt, vai ērce ir inficēta?

– Manā skatījumā tam nav jēgas – speciāli braukt uz Rīgu, uz Infektoloģijas centru, un pārbaudīt, vai ērce inficēta vai ne, jo būtībā nekāda tālāka rīcība nesekos. Neatkarīgi no tā, vai ērce ir inficēta vai nav, tāpat lietas labā neko vairs nevar darīt. Tāpēc ērci – dzīvu vai mirušu – var izņemt arī reģionālajā slimnīcā vai mājās. Protams, ziņa, ka ērce nav inficēta, varbūt tevi spētu mierināt, bet, teikšu godīgi, ir bijuši gadījumi, kad pēc nein­ficētas ērces koduma slimība tomēr sākas. Iespējams, ka nemanāmi bija piesūkusies arī kāda cita ērce, taču pārbaudīja vienīgi to, kas bija redzama un atrodama.

– Kā noņemt ērci mājas apstākļos?

– Ir pilnīgi normāli ērci izvilkt pašai, mājās. Kā? Nav viena labākā veida. Vienīgais, ko piebilst, – nelieto ērces un koduma vietas apstrādei eļļu un sviestu. Ja ērce tikko kārtīgi paēdusi un tad tiek apstrādāta ar kādu eļļainu vielu, tas ērcei nogriež svaigu gaisu, un tā var izvemties, tādējādi Laimas slimības baktērijas nonāk brūcē. Vislabāk uzliec uz ērces vates tamponu, kas samērcēts spirtā vai degvīnā, tā paturi minūtes piecas, ērce apreibs un būs vieglāk to izņemt. Ja ērces izvilkšanas eksekūcijā tai notrūkst galva? Tam vairs nav nozīmes, jo – ja ērce bija slima, inficēšanās jau ir notikusi.

Pēc ērces piesūkšanās un noņemšanas no 2 līdz 20 dienām vajadzētu monitorēt savu pašsajūtu un censties ievērot veselīgu dzīvesveidu.

– Kā zināt, vai esmu inficēta ar Laimas slimību vai ērču encefalītu?

– Slimībai ir inkubācijas periods. Nekad nav tā, ka ērce iekož un tajā pašā dienā jau kļūst slikti. Protams, var būt sajūta, ka tur niez, ir apsārtis, bet – tā ir reakcija uz pašu kodumu. Ērču encefalīta gadījumā pats īsākais laiks līdz pirmajām slimības pazīmēm ir 2 dienas, bet vidēji 10–14 dienas. Laimas slimībai līdzīgi, 2–20 dienas, vidēji 14 dienas. Ja šajā laikā parādās slimības pazīmes, tad gan ej pie daktera.

Galvenais būtu ērci izvilkt pēc iespējas ātrāk un darīt to pareizi, tādējādi samazinot inficēšanās risku!

 Kā pareizi noņemt ērci mājas apstākļos – soli pa solim

  1. Dari to iespējami ātri.
  2. Dari to uzmanīgi, jo, saspiežot ērces vēderiņu, koduma brūcē var iekļūt tā iekšējais saturs, un tad palielinās iespēja saslimt ar kādu no ērču pārnēsā­tajām slimībām.
  3. Pirms ērces izvilkša­nas dezinficē koduma vietu un apreibini ērci ar spirtu vai šņabi.
  4. Ērces izvilkšanai izmanto smailu pinceti, ar ko satver ērces snuķīti pēc iespējas tuvāk ādai un tad lēni, ar apļveida kustību IZSKRŪVĒ ērci ārā. Un nevis izrauj! Ja nav pincetes, ap ērces snuķīti apsien stipru diegu un, turot aiz diega galiem, tāpat izskrūvē ērci. Vari izmantot arī plastmasas plāksnītes ērču izņemša­nai, ko pārdod aptiekās.
  5. Pēc ērces izņemšanas koduma brūci dezinficē un rokas nomazgā ar ūdeni un ziepēm.
  6. Vēlams mēnesi pēc ērces piesūkšanās lietot vairāk vitamīnu augļu un dārzeņu veidā, dzert vairāk šķidruma, izvairīties no saaukstēšanās, pārmē­rīgas sauļošanās, alkohola lietošanas un intensīvas fiziskas slodzes.

 Pazīmes, kad jāvēršas pie ārsta pēc ērces piesūkšanās

Sajūta kā pie gripas (bet nav saaukstēšanās pazīmju):

  • sāp galva,
  • augsta temperatūra,
  • muskuļu vājums,
  • izteikts nespēks.

0 komentāri

Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

Pievienot komentāru

Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

Lasi citur

 

Veselība

Vairāk

Receptes

Vairāk

Privātā Dzīve

Vairāk

Ieva

Vairāk

Mans Mazais

Vairāk

Māja un Dārzs

Vairāk

AutoBild.lv

Vairāk

Astes

Vairāk

Klubs

Vairāk

Santa+