• Šobrīd

  weather img

  Rīga -7°C Mākoņains, D/DA vējš, 2.06 m/s

  Kā pareizi lietot gaisa kondicionētāju

  Tavas mājas
  Arta Lāce
  3. jūlijs, 2019
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Pixabay
  Vai zināji, ka, nepareizi izmantojot gaisa kondicionētāju, veselībai rodas daudz vairāk risku nekā ieguvumu? Dzesējies prātīgi! Skaidro Ivars Vanadziņš, arodslimību ārsts un Rīgas Stradiņa universitātes Darba drošības un vides veselības institūta direktors.

  Ja jūti, ka kondicionēšanas sis­tēma darbā skādē tavai veselībai, bet darba devējs nav ieinteresēts apstākļu uzlabošanā, meklē palīdzību Valsts darba inspekcijā! Lai gan ir grūti un varbūt pat neiespējami pierādīt, ka pie sāpošā spran­da tiešām vainojama nepareizi strādājoša klimata kontroles sistēma, inspekcija var uzdot darba devējam nodrošināt atbilsto­šus darba apstākļus!

  Optimāla telpu temperatūra ir +18–22 ºC, un likumdošana nosaka, ka vasaras sezonā darbavietā tai nevajadzētu pārsniegt +28 ºC.

  • Kāpēc svarīgi telpas vēdināt ne tikai ar gaisa kondicionētāju?
   Pamatā kondicionētāja siltummainī cirkulē viens un tas pats iekštelpu gaiss. Pilnīga gaisa apmaiņa nozīmētu lielus enerģijas zudumus un izmaksātu pārāk dārgi. Taču šāda sistēma samazina skābekļa daudzumu gaisā un veicina oglekļa dioksī­da līmeņa pieaugumu, kas izraisa miegainību, letarģiju, galvassāpes un grūtības koncentrēties.

  • Vai kondicionētājs uztur optimālu gaisa mitrumu?
   Kondicionētājs sausina gaisu, un tam ir nelabvēlīga ietekme uz gļotādu: pieaug alerģiju risks, graušanas, dedzināšanas sajūta elpceļos, acīs. Arī āda zaudē mitru­mu un kļūst sausa. Karstumā mēs dzeram daudz, taču vēsā vai aukstā telpā slāpju sajūta pazūd, tāpēc neaizmirsti padzerties, jo sauss gaiss veicina šķidruma zaudēšanu.

  • Kā kopt gaisa kondicionētāju automašīnā?
   Ņemot vērā, ka Latvijas vasara nav gara un karstu dienu nav visai daudz, pietiks ar sistēmas apkopi vienu reizi gadā pirms siltās sezonas: jānomaina salona gaisa filtrs un jā­iztīra kondicionēšanas sistēma. Nenomainot filtru, nenotiks gaisa attīrīšana no putekļiem un mikroorganismiem.

  • Kā pareizi izvietot gaisa kondicionēšanas sistēmu darba vietā?
   Lai nodrošinātu vienmērīgu temperatūru bez jūtamas gaisa plūsmas, vislabāk telpā izvietot divus vai trīs vēsā gaisa avotus. Mākslīgā vējiņa ātrumam nevajadzētu pārsniegt 0,15 m/s. Ja tas būs 0,4 m/s, plīvos bizes un sapūstas muguras būs garantētas. Ideālā variantā kondicionē­tājam būtu jārada cilvēkam labvēlīgs mikroklimats – gan gaisa mitruma, gan tīrības un temperatūras ziņā.

  • Vai gaisa dzesēšanas ātrumam ir nozīme?
   Temperatūru telpā samazini pakāpeniski 5–10 minūšu laikā. Piemēram, ja sākumā tā ir +28 ºC, vispirms noregulē tempe­ratūru uz +23–24 ºC. Pirms iedarbināt mašīnas kondicionētāju, vispirms izvēdini transportlīdzekli un izlīdzini temperatūru, atverot logus un durvis.

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  Auto

  Vairāk

  Astes

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Santa+