• Šobrīd

  weather img

  Rīga +8°C Daļēji apmācies, DR vējš, 4.63 m/s

  IZPROT TAVAS SĀPES

  Nodod analīzes pareizi!

  Veselība
  Indra Ozoliņa
  Ievas Veselība
  Ievas Veselība
  24. marts, 2020
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Shutterstock
  Lai laboratorisko izmeklējumu rezultāti būtu precīzi, daudz kas atkarīgs arī no tevis. Skaidro Mg. sc. biol. Uģis Bērs, Centrālās laboratorijas vadītājs.

  Visi zina, ka laboratoriskie izmeklējumi palīdz informēt ārstu par pacienta veselības stāvokli, izvēlēties vispareizāko ārstēšanas taktiku, kontrolēt slimības attīstības un ārstēšanas gaitu. Bet – vai kādreiz esi aizdomājusies, ka, neatbilstoši sagatavojoties izmeklējumam, iegūtie rezultāti var nebūt pietiekami precīzi vai pat būt maldinoši?

  Asins analīzes: tukšā dūšā un mierīgi

  Parasti asins analīzes iesaka veikt no pulksten 7 līdz 9 no rīta, tukšā dūšā, kas nozīmē, ka pagājušas 12 stundas pēc pēdējās ēdienreizes. Piemēram, ja analīzes nodod pulksten 8 no rīta, vieglas vakariņas vari ieturēt ne vēlāk kā astoņos vakarā.

  Vaicāsi – kāpēc tas ir tik svarīgi? Tāpēc, ka var mainīties noteiktu rādītāju koncentrācija asinīs, kā arī asinīs nokļuvušās bioloģiski aktīvās vielas var ietekmēt ķīmisko reakciju norisi. Tukšā dūšā vislabāk iespējams novērtēt cilvēka normālo fizioloģisko stāvokli.

  Gadās, pacienti šo noteikumu ignorē un noklusē, ka apēduši sviestmaizi vai izdzēruši tasi kafijas, taču tad var paaugstināties glikozes līmenis, radot aizdomas par pirmsdiabēta stāvokli vai diabētu. Ja vēlies, drīksti izdzert tikai glāzi ūdens.

  Ja tu pastāvīgi lieto kādus medikamentus un ārsts nav noteicis pirms laboratoriskajiem izmeklējumiem tos nedzert, tad turpini to darīt.

  Vismaz pusstundu pirms analīžu nodošanas ieteicams pasēdēt pacientu uzgaidāmajā telpā, relaksēties.

  Asins analīzes jānodod, kad esi pilnīgi mierīga, jo stresa ietekmē asinīs var mainīties dažādi nosakāmie rādītāji un izmainīt patieso ainu. Lai būtu mazāk stresa, mēģini pierakstīties uz laboratoriju sev vēlamā laikā.

  Pārbaudot hormonus asinīs, gatavojies tāpat kā uz standarta asins analīzēm, taču tad ir ļoti būtiski nodot analīzes ārsta norādītajā diennakts laikā un sievietēm noteiktā menstruālā cikla dienā. Turklāt vairākus rādītājus nepieciešams noteikt atkārtoti, piemēram, hormona kortizola vienreizējai pārbaudei būs maza jēga, jo tas izdalās pēc noteikta diennakts ritma.

  Ko tu nedrīksti?

  1. Trīs dienas pirms asins analīzēm nodarboties ar lielām sporta vai fiziskām aktivitātēm, jo tās var ietekmēt analīžu rezultātus – elektrolītu, proteīnu, asins formelementu un hormonu rādītājus.
  2. Smēķēt vismaz stundu pirms asins analīžu nodošanas – jo tad var mainīties aldosterona, kortizola, leikocītu, onkomarķieru un asins recēšanas faktoru koncentrācija asins plazmā.
  3. Lietot alkoholu vismaz diennakti pirms asins analīžu veikšanas. Tas var ietekmēt glikozi, urīnskābi, laktātu, hormonus, aknu rādītājus – ASAT, ALAT, GGT –, lipīdus un asins recēšanas faktorus.

  Urīna analīzes: neaizmirsti apmazgāties!

  Ieradumam, kad urīnu uz laboratoriju nesām sinepju vai zāļu burciņās, būtu jābeidzas uz neatgriešanos. Atkārtoti lietots, nepietiekami sterilizēts trauks var ietekmēt analīžu rezultātu. Turklāt laboratorijā šādā veidā atnestas analīzes var arī nepieņemt. Materiāla savākšanai ir pieejami speciāli sterili trauciņi, kurus vari dabūt laboratorijā bez maksas vai arī nopirkt aptiekā.

  Urīna parauga savākšanas priekšnosacījumi ir atkarīgi no laboratoriskā izmeklējuma. Parasti jānodod nakts urīns, kas vismaz 8 stundas ir krājies tavā urīnpūslī. Iepriekšējā dienā nevajadzētu uzņemt pārāk daudz šķidruma, lai šo laiku vari izturēt.

  Ķīmiski fizikāliem izmeklējumiem vāc rīta pirmā urīna vidējo porciju, Taču, ja urīnu nodod seksuāli transmisīvas slimības noteikšanai, nepieciešama rīta pirmā porcija, kas ir viskoncentrētākā un bagātākā ar to, ko, iespējams, meklē. Ar šī izmeklējuma veikšanu noteikti nevajadzētu vilcināties, jo ir svarīgi infekciju ātri atklāt un sākt ārstēt, lai tā nekļūtu hroniska.

  Pirms urīna savākšanas nomazgā rokas ar ziepēm, bet dzimumorgānus – tikai ar siltu ūdeni. Ziepes vai dezinficējošu līdzekli nevajag izmantot, jo to piejaukums paraugā var mainīt analīžu rezultātus. Tu taču negribi tērēt laiku un nodot analīzes otrreiz tikai tāpēc, ka neesi to izdarījusi pareizi.

  Ja tev ir izteikti izdalījumi no maksts, pirms urīna savākšanas aprunājies ar savu ārstu par piemērotāko parauga savākšanas tehniku.

  Urīnu nevajadzētu nodot mēnešreižu laikā, jo tajā var iekļūt izdalījumi no maksts un tāpēc uzrādīties vairāk eritrocītu un leikocītu, nekā patiesībā ir.

  Cik daudz urīna analīzēm vajag? Te nedarbojas princips: jo vairāk, jo labāk. Laboratorijā urīnu jebkurā gadījumā pārlies 9 mililitru lielā stobriņā. Tātad, ja tev ir grūtības pačurāt, neuztraucies – ar modernajām laboratorijas iekārtām iespējams testēt arī ļoti mazu urīna apjomu.

  Savākto urīnu novieto tumšā, vēsā vietā – piemēram, ledusskapī – un iespējami drīzāk nogādā laboratorijā. Parastajā konteinerā bez konservanta svarīgi urīnu sākt testēt 2 stundu laikā. Stobriņā ar konservantu tas būs stabils trīs dienas, taču to izmanto tikai noteiktiem izmeklējumiem.

  Urīna analīžu rezultātus ļoti ietekmē materiāla savākšanas tehnika. Ja tā nav bijusi pareiza, laboratorijā redzama visai krāsaina bilde, galvenokārt tādu baktēriju piejaukums, kurām tur nevajadzētu būt. Redzot, ka urīna paraugs ir neatbilstošs, parasti iesakām materiālu nodot atkārtoti.

  Noteikti paskaties pulkstenī, cikos urīns ir iegūts, un pieraksti laiku. Ja urīnu esi savākusi septiņos no rīta, taču esi kavējusies to nogādāt laboratorijā un tas atvests, piemēram, tikai vienpadsmitos, informēsim, ka analīžu rezultāti varētu nebūt precīzi.

  Ja ir aizdomas par urīnceļu bakteriālu infekciju, liela kļūda, ko nereti pieļauj, ir – sākt dzert antibiotikas un tikai tad nodot urīnu analīzēm. Tādos gadījumos var sagaidīt, ka rezultāts neatspoguļos patieso ainu, kas var būt bīstami tavai veselībai. Baktēriju daudzums ir svarīgs, lai noteiktu, vai infekcija ir akūta vai hroniska.

  Jo vēlāk urīnu nogādāsi laboratorijā, jo tajā būs lielāks (mākslīgs) baktēriju skaits.

  Tas var maldināt par patieso situāciju, un ārsts, visticamāk, nozīmēs ilgāku antibiotiku kursu, kas, protams, nav vēlams.

  Ja tev jāsavāc diennakts urīns, lai pārbaudītu nieru funkcionālās spējas, urīnpūsli iztukšo uzreiz pēc pamošanās, pirmo porciju izlej tualetes podā, pierakstot laiku. Pēc tam savāc katru nākamo porciju vienā traukā līdz nākamās dienas tam pašam laikam, pirms katras reizes apmazgājoties. Tad visu samaisi kopā, apvēršot trauku otrādi. Kratīt gan nevajag! Noteikti pieraksti, cik urīna savākts, pārlej 60 mililitru konteinerā un nogādā laboratorijā.

  Ko tu nedrīksti?

  1. Mīlēties dienu pirms analīžu nodošanas.
  2. Iepriekšējā dienā nodarboties ar lielām sporta vai fiziskām aktivitātēm, jo to ietekmē var strauji paaugstināties leikocītu, eritrocītu un arī citu elementu daudzums.

  Izkārnījumu analīzes: ātri jāaiznes uz laboratoriju!

  Fēces izmanto zarnu mikrofloras, parazītu, baktēriju un vīrusu noteikšanai. Šajā gadījumā nav nepieciešama iepriekšēja sagatavošanās. Lai veiktu šīs analīzes, pietiek ar mazu gabaliņu izkārnījumu, kuru paņem no vairākām fēces vietām.

  Kas jāievēro?

  1. Fēcēm nedrīkst būt asiņu, urīna vai tualetes poda dezinficējošā līdzekļa piemaisījuma.
  2. Svarīgi tās laboratorijā nogādāt pēc iespējas drīzāk.

  Ādas analīzes: nenomaskē sēnīti!

  Arī ādas, gļotādas un nagu sēnīšu infekcijas precīza diagnostika atkarīga no tā, cik kvalitatīvi tiek paņemts izmeklējamais materiāls. Jo mazāk ar dažādiem līdzekļiem ietekmēta bojātā vieta, jo precīzāk varēsim noteikt ierosinātāju, bet ārsts – ārstēšanas taktiku. Pirms parauga ņemšanas vēlams vismaz nedēļu nelietot pretsēnīšu medikamentus, bet 2–3 dienas bojāto vietu nemazgāt ar ziepēm un nelietot kosmētikas līdzekļus, lai neiegūtu viltus negatīvu rezultātu.

  Vēlams pirms došanās pie speciālista neapgriezt bojātos nagus. Viņš novērtēs, kur potenciālā ierosinātāja koncentrācija varētu būt visaugstākā.

  Īpašais jautājums

  Kāpēc dažādās laboratorijās veikto analīžu rezultāti mēdz atšķirties?

  Medicīnas laboratorijās izmanto dažādu ražotāju izstrādātas tehnoloģijas un metodes ar atšķirīgu jutību un specifiskumu. Laboratorija testēšanas pārskatā norāda tā saukto references intervālu – noteiktu rezultātu diapazonu, kas iegūts, pārbaudot veselus cilvēkus. Tomēr nemēģini interpretēt analīžu rezultātus pati! Pat ja rezultāts iekļaujas normas robežās, tas ne vienmēr nozīmē, ka esi vesela.

  Pagaidām, lai analīžu rezultātus varētu salīdzināt un novērot dinamikā, viena veida analīzes būtu jāveic vienā un tajā pašā medicīnas laboratorijā. Taču domāju, ka ar laiku valstī ieviesīs vienotus kritērijus laboratorisko izmeklējumu veikšanai, un tad varēsi to darīt, kur vēlies.

   

   

   

   

   

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  Auto

  Vairāk

  Astes

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Santa+