• Šobrīd

  weather img

  Rīga +22°C Skaidrs, Z vējš, 0 m/s

  IZPROT TAVAS SĀPES

  Kam jābūt mājās un somā krīzes brīdim?

  Aktuāli
  Aiva Kanepone
  Aiva Kanepone
  9. marts
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Shutterstock
  Notikumi Ukrainā, protams, mūs visus izsituši no līdzsvara un likuši aizdomāties: ko mēs iesāktu, ja piepeši ātri jādodas projām no mājām? Kā tādā brīdī rīkoties? Ir skaidrs, ka mums Latvijā reāli nekas nedraud, tomēr jutīsimies mierīgāk, ja ir precīzs rīcības plāns, skapī nolikta ārkārtas gadījumu soma un sagatavoti nelieli krājumi pirmajām dienām.

  Aizsardzības ministrija sagatavojusi bukletu, kurā apkopoti padomi rīcībai krīzes situācijā un izdzīvošanai visnepieciešamāko lietu saraksts. Mēs katram varam vismaz pārskatīt – kas no tā mums mājās ir, kur kas glabājas, vai ir ātri atrodams, kā pietrūkst un ko varbūt vajadzētu iegādāties.

  Kam vajadzētu būt mājās?

  * Dzeramais ūdens. Pieaugušam cilvēkam ik dienu vajag vismaz 3 litrus ūdens. Tātad aprēķini, cik ūdens mājās jānoglabā, lai ģimenei pietiktu trijām dienām. Ūdens jāglabā plastmasas pudelēs, lai vajadzības gadījumā var ielikt līdzi arī somā! Prātīgi būtu jau laikus izpētīt, kur māju tuvumā ir akas vai avoti, tāpat arī vajadzētu iegādāties ūdens attīrīšanas tabletes un iemācīties, kā ar tām rīkoties.

  * Pārtika. Vērts kaut kur glabāt produktus ar ilgāku derīguma termiņu, kuri var ilgstoši stāvēt istabas temperatūrā un ko var pagatavot bez liela ūdens un elektrības patēriņa. Ieteicams izvēlēties pārtiku, kam ir iespējami augstāks kaloriju saturs (konservi, sakņaugi, makaroni, sausmaizītes, ātri pagatavojamās zupas, cietais siers, medus, cukurs, ievārījums, rieksti, eļļa, žāvēti augļi utt.). Derīguma termiņus vērts ik pa laikam pārbaudīt un krājumus atjaunot.

  * Pirmās palīdzības aptieciņa

  – Pretsāpju un temperatūru mazinošie līdzekļi.

  – Medikamenti pret gremošanas traucējumiem.

  – Pretalerģijas medikamenti.

  – Nomierinoši medikamenti.

  – Dezinfekcijas līdzekļi.

  – Pārsienamie materiāli (plāksteri, marles saites u. c.) un šķēres.

  – Siltumu atstarojošā izdzīvošanas sega.

  – Termometrs.

  ! Pārbaudi medikamentu derīguma termiņu!

  Ja strauji jāatstāj mājas

  Noteikti vajadzīga ietilpīga, bet pēc iespējas ērti nesama mugursoma vai varbūt vairākas, lai nesamo varētu sadalīt pa visiem citiem ģimenes locekļiem. To vērts sagatavot laikus, kaut vai daļēji, ja par citām svarīgajām lietām uzreiz zini, kur tās glabājas.

  Svarīgākais, ko ņemt līdzi!

  * Dokumenti un informācija

  Svarīgos dokumentus (pases vai ID kartes, autovadītāja apliecības, bērnu dzimšanas apliecības) mājās vajadzētu glabāt vienuviet, lai tie ir uzreiz atrodami. Krīzes somā vērts noglabāt arī to kopijas ūdensdrošā iesaiņojumā.

  – Saraksts ar svarīgajiem telefona numuriem (tuvinieku, draugu utt.) – gadījumam, ja tavs mobilais apklusis, bet rodas iespēja piezvanīt.

  – Portatīvais radioaparāts ar rezerves baterijām – ja nav elektrības un interneta, tas var kļūt par vienīgo informācijas avotu.

  – Neliela summa skaidras naudas, vislabāk mazās naudaszīmēs.

  – Blociņš un pāris pildspalvu.

  * Pārtika un ūdens

  Dzeramais ūdens plastmasas pudelēs un pārtika trim dienām (konservi, sausmaizītes, šokolāde u. tml., ar ilgu derīguma termiņu un lietojama bez termiskas apstrādes). Vajadzīgs arī konservu atvērējs, daudzfunkcionāls nazis, karote, bļodiņa un krūzīte. Nopietnāk gatavojoties, var noderēt arī sausā spirta plītiņa un spirta tabletes, ūdens filtrs un ūdens dezinfekcijas tabletes.

  * Siltumam un gaismai

  – Rezerves telefona lādētājs, auto lādētājs un pielādēta ārējās enerģijas krātuve (power bank). 

  – Sērkociņi, šķiltavas, sveces, lukturītis, baterijas.

  – Siltas drēbes, ērti apavi, rezerves apakšveļa.

  – Guļammaiss vai sega. (Nopietni gatavojoties, sevišķi, ja prom dodies ar automašīnu, noderēs arī tūristu paklājiņš un telts.)

  * Citas svarīgas lietas

  Līmlente, diegs, adata, šķēres, dvielis, tualetes papīrs, dezinfekcijas līdzeklis, higiēnas piederumi. Rezerves brilles vai kontaktlēcas, individuālie medikamenti un to recepšu kopijas. Aptieciņa! Krīzes somā to neieliksi, bet var noderēt arī automašīnas degvielas rezerve.

  !Ja ir mājdzīvnieki, neaizmirsti, ka arī viņiem vajadzīgs ūdens un ēdiens!

  Ja sāk skanēt trauksmes sirēna

  Ja pēkšņi sāk skanēt trauksmes sirēna vai sākas iedzīvotāju apziņošana ar skaļruņiem, jāieslēdz Latvijas TV vai Latvijas Radio un jāgaida informācija par notiekošo un tālākie norādījumi. Var sekot arī ziņām atbildīgo dienestu sociālajos tīklos feisbukā vai tviterī vai mājaslapās (mod.gov.lv; mil.lv; sargs.lv; iem.gov.lv; vm.gov.lv).

   

  Tava mazā krīzes soma

  Bet ko iesākt, ja jārīkojas ātri un somai jābūt pietiekami vieglai, lai tu pati ērti varētu to panest? Izsijājām Aizsardzības ministrijas ekspertu ieteikumus un atstājām izdzīvošanas minimuma sarakstiņu, pēc kura aši sakārtot mugursomu, ja krīzes brīdī jāatstāj mājas! 

   

  -Svarīgie dokumenti (un to kopijas, ja ir).

  -Saraksts ar svarīgākajiem telefona numuriem.

  -Skaidra nauda!

  -Dzeramais ūdens un nedaudz sausas pārtikas un konservu.

  -Daudzfunkcionāls nazis, karote un krūze, kas var kalpot arī kā bļodiņa.

  -Telefons, tā lādētājs un power bank

  -Sērkociņi, lukturītis.

  -Mazs pulkstenis.

  -Blociņš un rakstāmais.

  -Diegs un adata, salvetes, dvielis, higiēnas piederumi.

  -Individuālie medikamenti, ja tādi vajadzīgi. Maza aptieciņa (pārsienamie, plāksteri, dezinfekcijas, pretsāpju un pretiekaisuma līdzekļi).

  -Ērti un izturīgi apavi un apģērbs (viena kārta mugurā, somā maza rezervīte – zeķes, biksītes, krekliņš).

  -Viegls guļammaiss (ja pietiek vietas!).

  Vairāk informācijas: sargs.lv/lv/tema/72stundas 

   

  Pievienojies dzīvesstila portāla Santa.lv Facebook un Instagram: uzzini vērtīgo, lasi kvalitatīvo.
   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  Auto

  Vairāk

  Astes

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Santa+