• Šobrīd

  weather img

  Rīga +14°C Migla, D vējš, 1.54 m/s

  IZPROT TAVAS SĀPES

  Atkal asiņo deguns! Kāpēc un ko darīt

  Veselība
  Indra Ozoliņa
  21. aprīlis, 2020
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Shutterstock
  Pēkšņa deguna asiņošana var būt tiešām biedējoša, īpaši, ja tas atkārtojas atkal un atkal… Skaidro Dr. Andrejs Lifšics, ausu, kakla un deguna ārsts LOR klīnikā un Dr. med. Eduarda Jurševica Estētiskās medicīnas klīnikā, docētājs Rīgas Stradiņa universitātē.

  Deguna asiņošana visvairāk izplatīta centrālapkures sezonā, kad telpās ir sauss gaiss, kas izraisa gļotādas sausumu, trauslumu un kairinājumu. Tad stipra deguna šņaukšana var beigties ar asiņu piejaukumu puņķiem. Savā praksē esmu pārliecinājies, ka deguns visbiežāk asiņo bērniem vecumā no 2 līdz 10 gadiem un cilvēkiem pēc 50 gadu vecuma.

  Parasti deguns asiņo no vienas nāss, bet citkārt no abām, piemēram, ja ir akūtas iesnas. Visbiežāk asinis nāk no deguna starpsienas priekšpuses – no Kisselbaha asinsvadu pinuma.

  Droši vien tev rodas jautājums – vai deguna asiņošana nav bīstama? Cik daudz asiņu šādi zaudēsi, atkarīgs no tā, tieši no kuras vietas asinis sūcas, un no blakus slimībām, taču lielākoties asiņošana pāriet pati no sevis bez nopietnām sekām. Tiesa, ja tev ir asins recēšanas problēmas, jābūt ļoti uzmanīgai un asiņošana laikus jāaptur. Bez ievērības nevajadzētu atstāt arī nelielu, bet ilgstošu asiņošanu, jo tā pakāpeniski var izraisīt mazasinību.

  Kas izraisa asiņošanu?

  Deguna vainas

  • Traumas, kas rada brūci deguna gļotādā. Pie vainas var būt stipra deguna šņaukšana un urbināšana.
  • Jebkāda veida deguna iekaisums, piemēram, akūts rinīts vai alerģiskas iesnas, jo tad audi kļūst trauslāki, gļotāda – tūskaina un degunā var veidoties kreveles.
  • Šķība deguna starpsiena vai caurums tajā, kas rada nepareizu gaisa plūsmu degunā.
  • Veidojumi deguna dobumā, visbiežāk polipi – gan vienpusēji, gan abpusēji.
  • Asinsvadu izmaiņas, piemēram, hemangiomas – labdabīgi asinsvadu audzēji, kurus veido paplašināti asinsvadi, teleangiektāzija – kapilāru un sīko asinsvadu paplašinājums, kad to sieniņas kļūst trauslas un tie mēdz plīst. Tad asiņošana būs stipra un grūti apturama.    
  • Nepareiza deguna pilienu un aerosolu lietošana. Aplami ir tos pilināt vai pūst uz deguna starpsienas – jātēmē uz augšu un uz ārpusi, acs ārējā kaktiņa virzienā. Nedrīkst arī uzgali bāzt dziļi nāsī – tā var noberzt starpsienas gļotādu.
  • Narkotiskās vielas, piemēram, kokaīns, kuru šņauc degunā. Regulāra to lietošana spazmē asinsvadus, var bojāt gļotādu līdz pat caurumam starpsienā un ar laiku izraisīt arī ārēju deguna deformāciju.
  • Darbs ar putekļiem vai ķīmiskām vielām piesārņotā vidē, kas sausina gļotādu un padara trauslus asinsvadus.

  Citi iemesli

  • Slimības, kad slikti rec asinis, piemēram, leikēmija, koagulopātija, trombocitopēnija, Villebranda slimība, hemofilija. Par tām jāaizdomājas, ja ir nelabvēlīga iedzimtība, asinis no citām vietām ķermenī ilgi plūst pat pēc sīkas traumas un viegli veidojas zilumi.
  • Endokrīnas kaites, piemēram, virsnieru audzējs, kas veicina asinsspiediena paaugstināšanos, un endometrioze – endometrija šūnas mēnešreižu laikā var izraisīt asiņošanu ne tikai vēdera dobumā, bet arī elpceļos, plaušās un degunā.
  • Reizēm šķietamas deguna asiņošanas patiesais iemesls var slēpties apakšējos elpceļos – tie var būt balsenes un aizdegunes audzēji, paplašinātas barības vada vēnas u. c. Tad gan asinis neplūdīs tērcītē, bet būs redzamas, šņaucot degunu.
  • Mūža otrajā pusē viens no biežākajiem deguna asiņošanas iemesliem ir arteriāla hipertensija jeb paaugstināts asinsspiediens, ja regulāri nelieto asinsspiedienu pazeminošus līdzekļus. Pētījumi liecina, ka šajā gadījumā deguna asiņošanas iemesls nav tikai pēkšņa asinsspiediena paaugstināšanās, bet arī ateroskleroze, kas padara asinsvadus trauslus. Pēc manas pieredzes, deguna asiņošana visbiežāk notiek uz arteriālās hipertensijas krīzes fona – vienkāršoti runājot, augsta spiediena gadījumā, plīstot asinsvadam, deguns nostrādā kā ventilis, izlaižot laukā asinis.
  • Asinsvadu izmaiņas. Tās rodas, piemēram, Oslera–Rendjū slimības gadījumā, kad mazo asinsvadu sieniņas ir nepilnvērtīgas, un asinsvadi viegli plīst.
  • Atsevišķu zāļu pārmērīga lietošana. Antikoagulantu, piemēram, varfarīna, vai nesteroīdo pretiekaisuma līdzekļu, antiagregantu, piemēram, aspirīna, lokālo antihistamīnu, vazokonstriktoru un kortikosteroīdu pārdozēšana.
  • Sistēmiskas jeb vispārējas saslimšanas, tādas kā sarkoidoze, sifiliss un visbiežāk Vegenera granulomatoze. Degunā veidojas kreveles, gļotāda iekaist un kļūst trausla. Šajā gadījumā bieži ir arī deguna starpsienas perforācija, kas nozīmē, ka tajā izveidojies caurums. 

  Kā meklē vainu

  Ja deguna asiņošana jau kļuvusi par rutīnu, vajadzētu noskaidrot, kas to izraisa. Ja asiņojošā vieta nebūs saskatāma, iespējams, ausu, kakla un deguna ārsts tev veiks endoskopiju, deguna dobumā ievietojot kameru. Dakteris izvaicās, kura nāss asiņo, cik izteikti un cik ilgā laika posmā. Būs jāveic asins analīzes, jāpārbauda asins recēšana un jāmēra asinsspiediens. Rodoties aizdomām par veidojumiem degunā, piemēram, polipiem, jāveic datortomogrāfija. Lai pārbaudītu, vai nav, piemēram, Vegenera granulomatoze, var paņemt biopsiju – audu gabaliņu no aizdomīgās vietas izmeklēšanai.

  Diemžēl reizēm deguna asiņošanas iemeslu tā arī neizdodas noskaidrot. Gļotāda ir veselīga, sārta, mitra, nav recēšanas problēmu, infekcijas, un pacients tik un tā teic, ka nav degunu ne urbinājis, ne šņaucis, taču tas ik pa laikam asiņo.

  Kā rīkoties

  • Noliecies uz priekšu, stipri saspied degunu tā starpsienas priekšējā daļā, no kurienes asiņo visbiežāk, un spēcīgi turi 10–20 minūtes.

  Neatliec galvu atpakaļ! Tādā veidā asinis nokļūs rīklē, kas var izraisīt vemšanu.

  • Ja sirgsti ar arteriālo hipertensiju, izmēri asinsspiedienu, un, ja tas ir paaugstināts, iedzer asinsspiedienu samazinošas zāles.
  • Vari arī degunu aizkorķēt ar olīveļļā vai asinsreci veicinošā ziedē (Emofix) samērcētu vates tamponu, piespiest un atstāt uz pāris stundām. Ātrākai asiņošanas apturēšanai vati vari samitrināt arī ar tā saukto vazokonstriktoru, piemēram, ksilometazolīnu, kas ir daudzos deguna pilienos. Taču ūdeņraža pārskābe, ko nereti iesaka izmantot šim nolūkam, nepalīdzēs un var vēl vairāk veicināt gļotādas bojājumu.
  • Uz deguna saknes vai pakauša vari uzlikt aukstu kompresi, taču neturi to ilgāk par 15 minūtēm.
  • Visbeidzot uzmanīgi izšņauc degunu, lai atbrīvotu nāsis no visiem asins receklīšiem. Parasti ar to arī pietiek.
  • Kad asiņošana apturēta, neej karstā dušā, vannā vai pirtī, atturies no karstiem un asiem ēdieniem un dzērieniem, stipras deguna šņaukšanas, fiziskām aktivitātēm, smagumu celšanas, arī stipras spiešanās tualetē, kas var izraisīt asins pieplūdumu deguna dobumā.

  Ja asinis tecējušas ar straumi, piesardzība jāievēro apmēram divas nedēļas, kamēr gļotāda dzīst.

  • Ja asiņošana ir stipra un pašas spēkiem to neizdodas apturēt, droši sauc ātro palīdzību. Mediķa palīdzību meklē arī tad, ja pēc vates tampona izņemšanas asiņošana nav pilnībā beigusies.

  2 īpašas situācijas

  Dažreiz veidi, kā apturēt periodisko asiņošanu ilgtermiņā, atkarīgi no iemesliem, kas vainīgi pie deguna asiņošanas…

  1. Ja tev ir augsts asinsspiediens, savā ziņā varu iepriecināt – visbiežāk ir redzams, kur asinsvads plīsis un to var veiksmīgi piededzināt ar elektrokoagulāciju. Pētījumi liecina, ka antibakteriālas ziedes vai krēma lietošana pēc tam mēdz samazināt asiņošanas atkārtošanās risku. Ja asiņo no vairākām vietām un ir nobrāzta gļotāda, neveic elektrokoagulāciju, bet izmanto sudraba nitrātu.
  2. Ja tev atklāta Oslera–Rendjū slimība, ar elektrokoagulāciju ir grūti palīdzēt. Ja asiņošana ir ļoti mokoša, pastāvīga un piededzinot to neizdodas apturēt, ārsts veic deguna priekšējo tamponādi, deguna dobumu aizpildot ar kādu materiālu. Latvijā joprojām bieži vien izmanto marles tamponus, kas ir lēti. Tev ievadīs atsāpinošu līdzekli vēnā, jo tamponāde ir ļoti sāpīga. Tamponu degunā parasti tur vismaz trīs dienas.

   Bieži aiztamponē abas nāsis, lai uz deguna starpsienu būtu spiediens no abām pusēm. Deguna asiņošanas profilaksei jāveic lāzera procedūras, kas izraisa asinsvadu slēgšanos. Asins recēšanas veicināšanai lieto traneksāmskābi saturošus medikamentus (Cyklokapron). Ja asiņo no deguna dobuma mugurpuses un asiņojošo vietu neizdodas atrast, veic mugurējo tamponādi, kas ir vēl nepatīkamāka. Par laimi, ir izgudroti speciāli tamponi, piemēram, Merocel sūklīši.

   Tie tikpat kā nepielīp gļotādai, un tos ir vieglāk izņemt laukā. Ir bijuši pacienti ar lielām nāsīm, kas iebāzuši tajās mēnešreizēm paredzētos tamponus, kuri, saskaroties ar asinīm, izplešas. Lai gan tā rīkoties neiesaku, reizēm var izlīdzēties arī tā… Pacientam vēl vieglāk panesams ir tampons rapid rhino, ko izmanto gan priekšējai, gan mugurējai tamponādei. Tas ir kā balons ar asinsreci veicinošu apvalciņu. Tā kā tas sākumā saplacinās, to var viegli iebāzt degunā. To uzpūš ar gaisu, tas izplešas un stāv nāsīs trīs dienas, tad gaisu izlaiž, izņem baloniņu, taču apvalciņš paliek.

  Šie līdzekļi tev palīdzēs

  Sausas deguna gļotādas kopšanai un ārstēšanai

  • Coldises deguna eļļa, 10 ml, cena – vidēji 9 eiro
  • Rinopanteina deguna ziede, 10 g, cena – vidēji 9 eiro

  Lokālai asinsreces veicināšanai

  • Emofix ziede, 30 g, cena – vidēji 7 eiro

  Deguna gļotādas mitrināšanai, kreveļu šķīdināšanai

  • Nisita deguna ziede, 20 g, cena – vidēji 7 eiro

  Asinsvadu sieniņu stiprināšanai

  • Askorutīns, 100 mg, cena – vidēji 2 eiro

  Zināšanai! Krēmi un deguna pilieni uz eļļas bāzes veicina deguna gļotādas dzīšanu, to mitrina un mīkstina, lai deguns šņaucot netiktu traumēts.

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  Auto

  Vairāk

  Astes

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Santa+