Ko darīt, kad datu regula sarežģī analīžu rezultātu saņemšanu?

Ārstēšana
Arta Lāce
8. janvāris
Komentēt

Drukāt

Saglabāt

Foto: Zīmējums: Agris Liepiņš
Kopš Vispārīgās datu aizsardzības regulas stāšanās spēkā, dažās situācijās dzīve ir sarežģījusies. Piemēram, analīžu un izmeklējumu saņemšana brīžiem ir apgrūtināta. Kādas ir tavas pacienta tiesības? Konsultē Solvita Olsena, zvērināta advokāte, pacientu tiesību eksperte un Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātes asociētā profesore.

Situācija – Kundzei cienījamos gados veselība neļauj pašai saņemt izmeklējumu rezultātus, taču tie nepieciešami tālākai ārstēšanai. Ne visi pakalpoju­mu sniedzēji piedāvā iespēju rezultātus aizsūtīt elektro­niski. Kundze lūdz palīdzību kaimiņienei, taču poliklīnika atsakās viņai izsniegt atzinu­mu: lai sirdzēja nāk pati vai arī gādā notariāli apstiprinātu pilnvaru!

Kā rīkoties pacientam, lai šajā gadījumā tiktu pie rezultātiem?

Pietiek ar parastu pilnvaru. Jā, tā varētu būt viltota, bet – kas liedz ārstniecības iestādei piezvanīt kundzei un pajautāt, vai tiešām viņa uzrakstījusi pilnvaru? Izmeklējuma rezultātus iespējams arī nosūtīt pa pastu, bet, runājot par telefonisku atbildi, ārstniecī­bas iestādei ir jāveido pietieka­mi droša sistēma, kā identificēt zvanītāju, piemēram, izsniedzot paroli.

Pieņēmums, ka pa telefonu pacienta datus nedrīkst sniegt, ir kļūdains. Tomēr tādā gadīju­mā jābūt izstrādātai autentifi­kācijas sistēmai, lai garantētu datu drošību. Ja ārstniecības iestāde atsakās sniegt ziņas pa telefonu, jo tai šādas sistēmas nav, jārunā par sliktu pakalpojuma kvalitāti. Tāpat ārsti nereti cenšas atkratī­ties no zvanītājiem, aizbildinoties ar regulu, lai gan negrib darīt dar­bu, par ko nesaņem atalgojumu. Latvijā joprojām trūkst izpratnes par telefonkonsultāciju, lai gan tā ir daļa no mūsdienīgas veselī­bas aprūpes un ļautu saņemt samaksu par attālināti sniegtām konsultācijām.

Ja cilvēkam ir pazīmes par īpašām fiziskām vai garīgām vajadzībām (nav pat jābūt oficiāli noteiktai invaliditātei!), jāņem vērā, ka Konvencija par personu ar invaliditāti tiesībām nosaka: in­formācijas saņemšana ir ļoti būtiskas tiesības un, lai tās īstenotu, jānodrošina dažādi informācijas tehnoloģiju risinājumi.

Jaunajā regulā teikts, ka «personas datu apstrāde būtu jāveido tā, lai tā kalpotu cilvēkam».

Ko darīt, ja medmāsa slimnīcas nodaļā atsakās izsniegt analīžu rezultātus pašam pacientam?

Medicīnas iestādei nav tiesību liegt pacientam iepazīties ar saviem veselības datiem! Jaunā regula prasa precīzi noteikt, kādā veidā tu vari iepazīties ar saviem analīžu un izmeklējumu rezultātiem, anamnēzi, ārstē­šanas plānu un citām niansēm. Diemžēl līdzīgi pārkāpumi nav retums: pacients vēlas konsul­tēties ar citu ārstu, bet esošais atsakās izsniegt kartītē pieeja­mo informāciju.

0 komentāri

Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

Pievienot komentāru

Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

Lasi citur

 

 

Privātā Dzīve

Vairāk

Receptes

Vairāk

Veselība

Vairāk

Ieva

Vairāk

AutoBild.lv

Vairāk

Māja un Dārzs

Vairāk

Mans Mazais

Vairāk

Astes

Vairāk

Klubs

Vairāk

Santa+